Kalp Krizi Öncesi Belirtiler Nelerdir?

Kalp Krizi Öncesi Belirtiler Nelerdir?
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 03 Ocak, 2023

Kalp krizi öncesi belirtiler, çoğu durumda kolaylıkla teşhis edilebilir. Aniden göğüs bölgesinde başlayıp sol kola veya sırta doğru yayılan bir ağrı varsa, ciddi riskler oluşturduğu için hemen doktora gidilmelidir.

Kalp krizi öncesi belirtilerde durum o kadar tehlikeli olmasa da, bir şeylerin yolunda gitmediğinin açık bir göstergesi olduğundan derhal kontrol edilmelidir.

Kalp krizi öncesi belirtileri öğrendiğinize göre, çok daha ciddi belirtileri önlemek için aklınızda bulunması gereken kalp krizi işaretlerinden bahsedeceğiz.

Öncelikle, kalp krizinin tam olarak ne olduğunu bilmeniz gerekiyor. Kalp krizi; miyokard olarak adlandırılan kalp kasının, işlevini düzgün şekilde yerine getirememesidir.

Bu kasın düzgün bir şekilde çalışmaması, göğüste güçlü bir ağrı hissedilmesine sebep olur. Bunun sebebi, kalbe normal şekilde kan akışı sağlanamamasıdır.

Göğüs ağrısı sık sık ortaya çıkabilir ve keskin olabilir. Bu, koroner arter hastalığının gelişmekte olduğunun açık bir göstergesidir ve yalnızca bir kardiyolog tarafından uygulanabilecek özel bir tedavi gerektirir.

Kalp Krizi Öncesi Belirtiler

 • Göğüs ağrısı veya halsizlik
 • Kollar, boyun, çene, omuzlar veya sırtta şiddetli ağrı
 • Mide bulantısı
 • Yorgunluk
 • Nefes almada güçlük
 • Anksiyete
 • Terleme
 • Baş dönmesi
kalp krizi öncesi belirtiler

Kadınlarda Kalp Krizi Öncesi Belirtiler

Belirtiler kadınlarda çok farklı olabilir. Kadınlar, baskı ya da ağırlık hissi yerine bıçak saplanırmışçasına bir ağrı, mide bulantısı, nefes almada güçlük veya karın ağrısı hisseder.

Bu yüzden kalp krizi belirtileri, diğer sağlık sorunlarıyla karıştırılabilir. Böylece, doğru teşhis konulması gecikebilir ve bu hiç iyi bir durum değildir.

Kalp Krizi Öncesi Belirtiler Ne Kadar Ciddi Olabilir?

Aslında kalp krizi öncesi belirtiler, önem ve süre bakımından kalp krizinden farklı olabilir. Yeni veya farklı belirtilerin farkında olmalı ve bu belirtileri ciddiye almalısınız; zira yaşadığınız şey klasik anjinadan çok daha tehlikeli olan kararsız anjina olabilir.

Daha fazlası için: Kalp Krizinde İlk Yardım

En büyük tavsiyemiz, bu belirtilerden bir ya da birkaçı ortaya çıktığında doktora gitmenizdir; çünkü bu durum, kalbinizin çalışması gerektiği gibi çalışmadığının açık bir göstergesidir ve sorunun zamanında ortadan kaldırılması için bir tedavi başlatılması gerekebilir.

Tedavi

 • Kan basıncını düzenleyen ve kan damarlarının rahatlamasını sağlayan damar genişletici ilaçlar kullanmanız gerekebilir.
 • Beslenmenizde büyük bir değişiklik yapıp bol bol meyve, sebze, tam tahıl ve balık tüketmeniz ve bütün yağlı yiyeceklerden uzak durmanız gerekiyor.
 • Yürüyüş yapmak ve bisiklet sürmek gibi, orta zorlukta olan sporlar yapın. Bu gibi egzersizler, kalbe giden kan miktarını artırmaya büyük ölçüde yardımcı olur.

Unutmayın…

Kalp krizi öncesi belirtilerden biri de, spor yaparken hissedilen ve biraz dinlenince hafifleyen göğüs ağrısıdır. Kalp krizi, beş dakikadan fazla sürebilen ve dinlenmeyle geçmeyen çok daha güçlü bir ağrıya neden olur.

kalp röntgeni

Unutmayın; önlem almak, sağlıklı bir şekilde yaşamanın ve kabul edilebilir bir yaşam kalitesine sahip olmanın en iyi yoludur. Herhangi bir kalp sorununu zamanında teşhis ettirip uygun şekilde tedavi görmek için, gerekli kontrolleri sık sık yaptırmalısınız.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.