Metabolizmayı Hızlandırarak Kilo Verme Yolları

Metabolizmamızın çalışma hızı genlerle belirlenmiş olsa da, kalıtsal olarak edinilen yavaş metabolizma, kilo verememenin bahanesi olmamalıdır. Fazla kilolara sahipseniz ve kilolar hayatınızı zorlaştırıyorsa, harekete geçmenin zamanı gelmiştir. Metabolizmanız nasıl çalışıyor olursa olsun, onu eğitmek sizin elinizdedir. Doğru şeyleri yaparak, metabolizmanızı daha hızlı çalışır hale getirebilirsiniz. Araştırmalara göre, bu yazıda vereceğimiz önerilerin her biri, yavaş çalışan metabolizmayı hızlı çalışır hale getirebilir ve kısa zamanda daha etkili ve sağlıklı bir şekilde kilo vermeyi kolaylaştırır.

1- Her Sabah Sağlıklı Bir Kahvaltı Yapın

Sabahları sağlıklı bir kahvaltı yapmak çok önemlidir. Çünkü, uyandıktan kısa bir zaman sonra yapılan kahvaltı, metabolizmanın hemen çalışmasını sağlayacaktır. Örneğin, kahvaltıda beyaz peynirli ve ıspanaklı bir omlet ile tam tahıllı ekmek yemek, metabolizmanızın çalışmasını hemen başlatarak, doğru şekilde çalışmasına katkıda bulunacaktır. Amerikadaki ulusal kilo kontrolu biriminin, 500’den fazla hastayla yaptığı bir araştırmaya göre, güne sağlıklı bir kahvaltı ile başlayan bireylerde, 5 sene içinde 30 kiloya yakın kilo kaybı görülmüştür. 

Bunun nedeni kahvaltının, vücudun yağ tutmasını engelleyen enerjiyi sağlamasıdır. Sağlıklı bir kahvaltı sayesinde metabolizma, vücuda giren yiyeceği hemen yakmak için çalışmaya başlar. Böylece daha fazla enerji üreterek doğal yoldan kilo vermeye yardımcı olur. Bunların yanında akşam yemeğini hafif şeyler yiyerek geçiştirmeye dikkat etmek de önemlidir. Çünkü vücut, uykudayken yağları depolama modunda çalışır. Böylece geç vakitte alınan fazla kaloriler yağ olarak vücutta depolanır.

2- Yeşil Çay İçin

Healthy-breakfast tr

Bir çoğumuz, kilo vermek için, aldığımız kalori miktarını azaltmanın, hızlı ve kolay bir şekilde kilo verdireceğini düşünürüz. Bu beslenme şekli, başlangıçta kilo verilmesine yardımcı oluyor gibi görünse de, vücut kısa zamanda daha az kalori alındığını anlayacaktır. Böylece metabolizma, dışarıdan alamadığı enerjiyi vücuttan sağlamak için yağ depolamaya başlar. İşte tam da bu nedenle, yeterli miktarda faydalı ve sağlıklı besinlerle beslenmek çok önemlidir. Tüm bunların yanında, yemek yemeden uzun süre geçirmemek çok önemlidir. Uzmanlar, ortalama bir insan için en iyi beslenme şeklinin, günde 6 kere yenilen, 300’er kalorilik öğünler olduğunu savunuyorlar. Yani, günde 2 kere büyük porsiyonlar yemek yerine, az ve sık yemek kilo vermeye yardımcı olur.

5- Egzersiz Programınızın Yoğunluğunu Değiştirin

Yürüyüş, yüzme, koşu gibi egzersizleri yaparken, rutininize egzersiz yoğunluğunu arttırdığınız 30 saniyelik aralıklar ekleyin. Yüksek şiddetli aralıklı antrenman da denilen bu egzersizde, yaptığınız aktiviteyi 30 saniye boyunca hızlandırıp tekrar normal hızınıza dönüp, bunu bir kaç kere tekrarlamalısınız. Bu değişiklikler, vücudun daha fazla enerji harcamasını sağlayacak ve hücrelerin daha fazla oksijen tutmasına ve böylece yenilenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca yüksek şiddetli antrenman sayesinde, daha hızlı kilo kaybedecek ve daha çabuk sonuçlara ulaşacaksınız. Hangi sporu yapıyorsanız yapın, 30 saniye boyunca bir kaç aralıkla şiddetini arttırarak, iyi sonuçlar almanız mümkündür.

6- Dinlenmeye Çalışın

Salmon tr

Protein bakımından zengin olan besinleri sindirmek, karbonhidrat ve yağlı besinleri sindirmekten daha uzun zaman alır. Bu demektir ki, her protein aldığınızda, metabolizma besinleri işlemeye devam ederken, daha uzun süre tokluk hissedersiniz. Zamanla bu beslenme şekli, matabolizmanın hızlanmasına ve daha az açlık hissine neden olacaktır. Ayrıca protein almanın, yağ alımından daha çok kas kütlesi oluşturmaya kartkıda bulunduğu da kanıtlanmıştır.

İyi Beslenerek Matabolizmanızı Hızlandırın

Genler, vücudunuzu çerçeveler, fakat kontrolu elinize alıp içini doldurmak sizin elinizdedir. Eğer kilonuzdan memnun değilseniz, bazı değişiklikler yapmanız ve bunu devam ettirmeniz gerekir. Metabolizmanızı hızlandırmak onun daha hızlı çalışmasını, daha fazla kalori yakmanızı ve ideal kilonuzda kalmanızı sağlayacaktır.

Yazıda bahsettiğimiz küçük önerileri uygulayarak, vücudunuza doğal sağlık ve kendini doğal ve doğru şekilde yenileme şansını vermiş olacaksınız. Bu küçük değişiklikler, zor ve geçici bir diyet programını izlemekten veya sağlığınızı tehlikeye sokan seçimler yapmaktan çok daha sağlıklı olacaktır.