Metabolizmanızı Hızlandıracak 6 Egzersiz

28 Ocak, 2021
Metabolizmanızı hızlandırmak istiyorsanız, günlük bir egzersiz rutinini benimsemek çok önemlidir. Bu egzersizleri spor salonuna gitmeden evde de yapabilirsiniz.

Aynaya baktığınızda sizi rahatsız eden fazla kilolarınızdan kurtulmaya kararlı mısınız? Bu yazımızda hayalinizdeki vücuda kavuşabilmeniz için metabolizmanızı hızlandıracak 6 egzersiz derledik.

Metabolizmanızı Hızlandıracak 6 Egzersiz

Yapacağınız egzersiz ne kadar hafif olursa olsun, egzersize başlamadan önce mutlaka ısınmanız gerektiğini aklınızda bulundurmalısınız.

Böylece kaslarınızın iyi durumda olmasını sağlayabilir ve herhangi bir yaralanmadan kaçınabilirsiniz.

Bu yazımızı da okuyun: Metabolizmanızı Hızlandırmak İçin Naneli ve Zencefilli İçecek

1. Topukları kaldırma egzersizi

bacaklarını kaldıran kadın

Bu egzersizi yapmak son derece kolaydır. İstediğiniz zaman, evinizde hatta her yerde yapabileceğiniz bir şeydir. Bu nedenle hiçbir bahaneniz kalmamaktadır.

Yapmanız gereken ilk şey, sırtınızı dik tutmaktır.

 • Hafif tempoda bir koşu yapıyormuş gibi, sırtınız dik duracak şekilde topuklarınızı yukarı doğru kaldırın.
 • Bu egzersizin amacı, tempoyu kademeli olarak arttırmaktır.

2. Nesnelerin etrafından geçme

Bu egzersiz, bir öncekinden biraz daha ileri düzeydedir çünkü etrafınızdaki küçük konilere veya başka nesnelere ihtiyacınız olacaktır.

 • En az 5 nesneye ihtiyacınız vardır ve bunların arasından hızlı bir şekilde zikzaklar çizerek geçmeniz için yeterli bir boş alan gerekmektedir.
 • Bu egzersizi daha da zorlaştırmak ve daha etkili hale getirmek için koyduğunuz nesnelere dokunabilir ve geriye doğru koşabilirsiniz.

3. Şınav

Bu, sadece düz bir yüzey gerektiren çok basit bir egzersizdir. Aynı zamanda metabolizmayı hızlandıran bir güç egzersizidir.

 • Yüz üstü yere yatın ve kendinizi yukarı doğru iterek vücudunuzu kaldırın.
 • Ellerinizden ve ayaklarınızın ucundan güç alarak, kollarınızla vücudunuzu yukarı kaldırın.

En ideali, egzersizin tekrar sayısını yavaş yavaş artırmaktır.

Ayrıca okuyun: Göbeğinizi İnceltmek İçin 10 Egzersiz

4. Oturarak dizlerinizi kaldırın

Bu egzersiz için, düz bir zeminde bir matın üzerine sırt üstü uzanın.

 • Bu konumdayken, ellerinizi boynunuzun arkasında sıkıca kilitleyin.
 • Şimdi dizlerinizi göğsünüze doğru çekin.
 • En iyi etkileri görmek için bu egzersizi en az bir dakika boyunca tekrarlayın.
 • Sonra bacaklarınızı aşağı indirin, birkaç dakika dinlendikten sonra tekrar başlayın.

5. İp atlayın

Bu, vücudunuz için ne kadar faydalı olduğunu bile bilmeden çocukluktan beri yaptığınız son derece kolay bir egzersizdir. Tek ihtiyacınız olan bir ip!

 • Başlangıçta, dizlerinizi göğsünüze dokundurmaya çalışırken iki ayağınızla birlikte zıplayın.
 • Egzersizin zorluğunu artırmak isterseniz tek ayağınızla 30 saniye boyunca zıplayabilirsiniz.

Bu egzersizi, günün herhangi bir saatinde evinizin herhangi bir yerde yapabilirsiniz.

6. Dans edin

dans eden kadın

Günlük rutininize ekleyebileceğiniz bir başka egzersiz de dans etmektir. Tabii ki, tempolu hareketler yapmalısınız bu şekilde kaslarınız yeterli miktarda çalışmış olur.

 •  Önemli olan, kaslarınız çalıştıkça hareket etmeye devam etmenizdir.

Egzersiz yaparken azimli olmanız ve her gün tekrarlamanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca, yeterince su içmeyi de ihmal etmeyin. Vücudunuza gereken sıvıyı sağlamak her zaman önemlidir.

Metabolizmanızı hızlandıracak 6 egzersiz sayesinde, yağ yakmak düşündüğünüzden çok daha hızlı ve etkili olacaktır.

Bunlara ek olarak, evde yapabileceğiniz başka egzersizler de bulabilirsiniz. Spor salonunda saatler harcamanıza gerek yoktur.

Yani, hareketsiz bir yaşam tarzından ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz. Vücudunuzu sağlıklı ve fiziksel olarak formda tutmak için egzersiz yapmaya başlayın. Bu egzersizleri uygulayın böylece hayalinizdeki bedene sahip olacaksınız.

 • Strasser, B., & Schobersberger, W. (2011). Evidence for resistance training as a treatment therapy in obesity. Journal of obesity, 2011, 482564. https://doi.org/10.1155/2011/482564
 • Ramírez, Manuel Ángel, Rosety, Jesús María, Marcos-Becerro, Juan, Rosety, Ignacio, Ordóñez, Francisco, Rosety-Rodríguez, Manuel, Rodríguez-Pareja, María, & Rosety, Miguel Ángel. (2012). El ejercicio y el síndrome metabólico. Revista Médica del Uruguay, 28(4), 309-316. Recuperado en 22 de febrero de 2021, de http://www.scielo.edu.uy/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S1688-03902012000400007&lng=es&tlng=es.
 • Stephanie Freeman, Amy Karpowicz, John Gray, And Stuart Mcgill. 2016. Quantifying Muscle Patterns and Spine Load during Various Forms of the Push-Up. Medicine & Science in Sports & Exercise. https://pdfs.semanticscholar.org/f358/bf7cca44de0a1e6072929f2962023027f3ef.pdf
 • Stokes, T., Hector, A. J., Morton, R. W., McGlory, C., & Phillips, S. M. (2018). Recent Perspectives Regarding the Role of Dietary Protein for the Promotion of Muscle Hypertrophy with Resistance Exercise Training. Nutrients, 10(2), 180. https://doi.org/10.3390/nu10020180
 • Sleep More, Weigh Less. WebMD. https://www.webmd.com/diet/sleep-and-weight-loss#2