Romatoid Artrit Nasıl Tedavi Edilir?

Bu hastalık, eklemlerin kıkırdaklarını koruyan ve kaplayan zarlarda iltihaplanmaya neden olan kronik ve dejeneratif bir hastalıktır. Kemik iltihaplandığında hasarlı ve aşınmış bir hal alır. Bu durum eklem kıkırdaklarında lezyonlara neden olan artrozdan farklıdır. Bu artrit, özellikle 40 yaşının üzerindeki kadınlarda çok görülür ve büyük bir ağrıya neden olur. Aşağıdaki makalede romatoid artriti nasıl tedavi edebileceğinizi öğrenin.

Romatoid Artritin Belirtileri

Başlıca ve gözle en kolay görünen belirti eklemlerin şişmesi veya iltihaplanmasıdır ve bu durum şiddetli bir ağrıya neden olur. Romatoid artritte en sık etkilenen bölgeler bilekler, dirsekler, omuzlar, parmaklar, ayak parmakları, bel, ayak bilekleri ve dizlerdir. Bu hastalıktan muzdarip hastaların özellikle sabahları kalktıklarında eklemlerinde bir katılık hissetmeleri sıkça görülen bir durumdur.

Romatoid nodülleri de belirebilir. Bunlar ciltteki (özellikle de ellerin ve ayakların arkasında) çıkıntılardır. Hastalığın ileri aşamalarında iltihaplanma yerini eklemlerin deformasyonuna bırakır.

artrit-2

Artritten muzdarip hastaların sergilediği diğer belirtiler ateşlenme, yorgunluk, mukus zarlarında kuruluk (ağız, gözler, vs.), boyun ağrısı ve ayaklarda ve ellerde karıncalanmadır.

Romatoid Artriti Doğal Olarak Tedavi Etmek için Öneriler

Günlük bir takviye olarak hodan tohumu yağı tüketin. Bu yağda Omega-6 yağ asitleri mevcuttur ve bunların artritin neden olduğu ağrıyı azaltmada veya hafifletmede etkili bir çözüm olduğu kanıtlanmıştır.

Düzenli egzersiz yapın, ancak eklemleriniz açısından zararlı olanlardan kaçının. Düşük etkiye sahip aerobik egzersizleri öneririz; örneğin yüzme, yürüme veya kasları esnetme. İlk günlerde egzersiz yaptıktan sonra bir miktar ağrı hissetmeniz olasıdır, ancak bu normaldir, onun için egzersiz yapmayı kesmeyin. Vücudunuz buna alıştıkça, egzersiz yapmak daha az sıkıntıya neden olur.

yoga-2

Fotoğraflar; handarmdoc, david_jones, Francisco Antunes, Mike Schinkel ve Jean Henrique Wichinoski izinleriyle kullanılmıştır.