Çocuklarınıza Öğretmeniz Gereken 10 Değer

· 17 Ağustos, 2018
Kendi kararlarını alabilmeleri ve onları kendi sosyal yaşamlarında uygulayabilmeleri için çocuklarınıza öğretmeniz gereken bazı değerler vardır. Bu yazımızda çocuğunuzun öğrenmesi gereken en önemli değerlerin neler olduğundan bahsedeceğiz.

Anne babalar çocuklarının eğitiminde kilit rol oynarlar. Çocuğun hayatındaki ilk birkaç sene, ebeveyn çocuğuna doğruyu ve yanlışı öğretmekle yükümlüdür. Çocuk ilerleyen yaşlarda da öğrenmeye devam edecek olsa da, anne babaların çocuklarına ahlaki değerleri öğretmesi oldukça önemlidir.

Bu değerler çocuğun sadece davranışsal gelişimi açısından değil, aynı zamanda kendi öz saygısını kazanması ve sosyal ortamlara girebilmesi için de önemlidir.

Aynı şekilde, bu değerler hayat boyu sürer ve herkesin karakterinin bir parçası haline gelir.

Bununla birlikte çocukların en iyi örneklerle öğrendiğini unutmamak gerekir. Bu nedenle, çocuğunuza sorumluluk bilinci, nezaket ya da başka bir değer öğretmeye çalışmadan önce anne babaların bunları günlük hayatlarında uyguluyor olması önemlidir.

Eğer bu davranışlar ailede yoksa, anne babanın çocuğuna “iyilik dersleri” vermesi faydasız olacaktır. Bu yüzden, önemli olan çocuklara sadece önemli değerleri öğretmek değil, aynı zamanda onları uygulamaya da koyabilmektir. Çocuğunuza öğretmeniz gereken değerler nelerdir?

1. Dürüstlük

sarılan anne kız

Dürüstlük çok küçük yaşlarda öğrenilmesi gereken bir değerdir. Bir noktada, cezalandırılmaktan kaçınmak için çocuğun yalan söylemeyi seçmesi ve yaptıklarını gizlemesi muhtemeldir. Bu nedenle çocuğunuza dürüst olmanın önemini öğretmelisiniz ki bu sayede güvenilir olabilirler.

2. Hoşgörü

Bu kadar çeşitliliğin olduğu bir dünyada, hoşgörü oldukça önemli bir değerdir. Çocuğun farklı düşünceleri, kültürleri, ırkları ve dinleri kabul etmesi ve anlaması önemlidir. Çocuklar ayrıca sağlıklı insan ilişkileri kurmak için de herkesin aynı olmadığını bilmelidir.

3. Saygı

Çocuğunuza öğretmeniz gereken ilk değerlerden bir tanesi saygıdır. Bu, insanların toplumda var olabilmesi için gerekli bir erdemdir. Çocuklar küçük yaşlardan itibaren seslerini yükseltmemelerini, büyüklere saygı duymalarını ve ev kurallarına uymaları gerektiğini öğretmek gerekir.

4. Sorumluluk

Çocuklara sorumluluk bilincini aşılamak, her eylemin olumlu ve olumsuz sonuçları olabileceğini ve herkesin kendi eylemlerinden sorumlu olduğunu öğretmeyi de kapsar. Her şeyden önemlisi, bu değer çocukların belirli görevlerini yerine getirmelerine ve sorumluluklarını gerçekleştirmelerine yardımcı olacaktır.

Bu yazımızı da okuyun: Çocuklar Ebeveynlerinin Bir Yansıması mıdır?

5. Nezaket

dondurma yiyen çocuklar

Nezaket, aile bağları gibi sosyal ilişkileri geliştiren bir eylemdir. Bu nedenle, çocuklar “kötü” zamanlarında bile başkalarına karşı kibar olmayı öğrenmelidir. Ayrıca, kötü bir ruh hali içinde olmalarının başkalarına doğru bir biçimde davranmalarına engel olmadığını da bilmeleri gerekir.

6. Karakter

Karakter sahibi olmak bir gecede olacak bir şey değildir ve çok fazla şey öğrenmeyi gerektirir. Ancak, karakterli bir birey olmak da çocuğunuza öğretmeniz gereken şeylerden bir tanesidir. Bu sayede her zaman kendilerine ve başkalarına saygı duyarak kendi kararlarını alabilirler.

7. Öz saygı

Öz saygıya sahip olmak, çocuğunuzun hayatında pek çok aşamada çok önemli olacaktır. Öz saygı, çok fazla baskı ve zorluk olmadan yaşayabilmeyi etkiler. Bu nedenle, çocuklarınıza kendilerini oldukları gibi kabul etmeleri gerektiğini ve başka insanların davranışlarını benimsememeleri gerektiğini öğretmelisiniz.

8. İş birliği

Çocuklarınıza iş birliği içinde olmanın faydalarını öğreterek gerekli durumlarda grup çalışmaları yapmak için onları cesaretlendirebilirsiniz. Hedeflerine ulaşmaları için güçlerini birleştirmenin onlar için faydalı olacağını ve bazen bir “yardım eli”ne ihtiyaç duyabileceklerini anlatmalısınız.

Ayrıca okuyun: Ailelerin Çocuklarına Uyguladığı 5 Yanlış Davranış

9. Empati

annesine sarılan çocuk

Çocuklarda empatiyi geliştirmenin bir yolu duyarlılıklarını artırmaktır. Başka bir deyişle, empati kurmak çocuğun kendisini başkasının yerine koyabilmesine ve başkalarının ne hissettiğini anlamasına yardımcı olur. Bu erdem kendiliğinden gelişebileceği gibi, bazı durumlarda güçlendirilmeye ihtiyaç duyar.

10. Bağışlayıcılık

Hatayı kabullenmek, özür dilemek ve affetmek çok önemli erdemlerdir. İlk başlarda çocuklar bunu anlamada sorun yaşayacaklardır çünkü çocuklar hatalarını kabul etmedikleri benmerkezci bir süreçten geçerler.

Bununla birlikte, bağışlayıcılığın ne demek olduğunu anlatmak, çocukların yavaş yavaş bunun ne kadar önemli bir erdem olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır. Bu sayede, gelecekte kin duymaktan ya da diğer zararlı duyguları barındırmaktan kaçınacaklardır.

Çocuğunuza bu değerleri öğretmiş miydiniz? Çocuklarınıza iyi bir rol model olmanın önemini göz ardı etmeyin. Siz bu değerlere sahip olursanız, çocuklarınız da sizi örnek alacak ve bu değerleri daha kolay benimseyecektir.