Evde Nasıl Soğan Yetiştiririz

· 31 Aralık, 2015
Soğanlar sağlıklı büyümek için besin değeri olarak yüksek bir toprağa ve gübreye ihtiyaç duyarlar. Soğanı ekmeden önce, en alta iyi bir organik gübreden katman oluşturmak önerilir. Saksıda veya bahçede yetiştirmeniz fark etmez, soğanları toplamadan 20 gün önce sulamayı durdurmanız gerekir.

Şüphesiz ki hepimizin mutfağında soğan vazgeçilmez bir gıdadır. Yemeklerimize çok güzel bir aroma vererek, bir çok öğünde ve tarifte kullanılırlar. Ayrıca sağlığımız için çok faydalı bir çok özelliğe sahiplerdir. Sizi, bu yazımızda soğanları evinizde nasıl yetiştireceğinizi öğrenmeye davet ediyoruz!

Soğan Yetiştirme ile İlgili Teknik Bilgiler

Soğan, yüzyıllardır yetiştiricilikte kullanılan bir bitki türüdür. Vücudumuz için çok faydalı ve çok yönlüdürler. Soğanları, gerekli koşulları sağlayarak ister bahçede ister saksıda yetiştirebilirsiniz. Bu koşullar şunlardır:

 • Soğanları doorudan toprağa ekin.
 • Soğan yetiştirme mevsimleri; ilkbahar, yaz ve kıştır, sonbahar değildir.
 • Soğanı yetiştirmek toplamda 4 ay sürer, tohumların ekiminden, toplamaya kadar geçen süre budur.
 • Eğer saksıda yetiştirmek istiyorsanız, içinde en az 3 litre su olmalı ve saksı en az 20 santimetre derinliğinde olmalıdır.
 • Eğer soğanları bahçede yetiştiriyorsanız, her bitkinin birbirinden uzaklığı 15 cm olmalıdır, her sıranın arasındaki uzaklık da 40 cm olmalıdır.
 • Toprağın türü ile alakalı olarak, soğanın besin değeri yüksek bir toprağa ve gübreye ihtiyaç duyduğunu bilmelisiniz. Soğanlar genellikle turba kömürü, alüvyon ve biraz kumdan oluşan toprağı severler. Aşırı kumlu veya kil olan toprağı sevmezler.
 • Soğanın topraktan aldığı elementler potasyum ve fosfordur, fakat nitrojeni almazlar. Bu yüzden, soğanı ekmeden önce iyi bir katman gübre koymak önerilir.
 • Soğanlar tamamiyle güneş alan yerleri severler, özellikle de çiçek soğanı yapılanmaya başladığı haftalarda.soğan 1
 • Soğanlar, yaşam döngüsü boyunca, çiçek soğanı yapılanmadan önceki zamanı hariç, çok az miktarda suya ihtiyaç duyarlar. Toplamadan 20 gün önce su vermeyi durdurmak da önerilenler arasındadır.
 • Soğanları yapraklarının üst kısımları sarı renge büründüğünde toplayabilirsiniz. Bu soğanın olgunlaştığı anlamına gelir. Çiçek soğanını dokusuna zarar vermeden çıkarmak için, bir el tırmığı veya çatal kullanın, daha sonra birkaç gün yarım şekilde gömülü bırakın. Ardından, saksıdan veya bahçeden çıkararak 2 hafta güneş altında kurumasını bekleyin.
 • Soğanları yabani otlardan uzak tutmak çok önemlidir. Bitkiyi ani nem değişimlerinden de uzak tutun çünkü bu soğan için zararlı olabilir.
 • Çiçek soğanının büyüme evresindeki ideal sıcaklık 15 ve 25°C arasıdır ve çilek, havuç, salatalık ve domateslerle birlikte büyüyebilirler. Fakat baklagiller ile bir arada ekmeyin.

Soğanı yetiştirmek için 3 sezon:

 • Yaz Sonu
  Eğer sıra halinde ekilmişse, her bir bitkiyi birbirinden ayrı tutmak önemlidir. Eğer saksı içinde ekilmişse, tohumlar rastgele ekilmelidir. Tohumları 1.5 cm gübre ile kaplayın ve yavaşça bastırın.
 • Kış
  Kış çok sert ve karlı geçen bölgelerde, önce fideleri büyütmek ve daha sonra onları serada, kapalı bahçe avlusunda veya evin içinde bırakmak önerilir. Böylelikle, yazın transplantasyon yapabileceğiniz minik soğanlar elde edeceksiniz. Ardından bunlar kuru toprak içine koyulur ve sıralar da fidelerin büyüklüğüne göre ayarlanır.
 • İlkbahar
  Soğanları ilkbaharda ekmek ancak arkasından gelen yaz yağmurlu ve serin olacaksa veya soğanları saklayacak yeriniz yoksa öneriliyor. Her bir bitkinin arasında 10 cm bulunmalıdır, fideler de 10 cm uzunluğuna geldiğinde saksıya ekilmelidir. Yaz, tohumları yerine çiçek soğanlarını toplamak için en iyi zamandır. Her bir sırada 15 cm’de bir delik açmanız gerekmektedir, daha sonra bu deliklere çiçek soğanlarını yerleştirmelisiniz, ardından üzerini toprakla kapatın ve bastırın.
soğanlar

Saksıda Soğan Nasıl Yetiştirilir

Eğer evde bahçe yapmak için yeriniz yoksa, veya bahçenizde soğan ekecek yeriniz kalmamışsa, soğanı balkonda, terasta veya bir avluda saksıda yetiştirebilirsiniz. Düşündüğünüzden daha kolaydır, herhangi bir bahçe dersi almanıza veya bir gecede bahçıvan olmanıza gerek yoktur. Sadece toprağı güzelce hazırlamalısınız, saksıyı koyacağınız yeri ve saksıyı iyi seçmelisiniz.

İlk yapılacak şey saksıya koymak için iyi bir organik toprak satın almaktır. Bunu bir fidelikten alabilirsiniz, eğer böyle bir şansınız varsa en siyah olanını seçin çünkü ne kadar siyah olursa içinde o kadar çok gübre var demektir. Ne olursa olsun, kesinlikle yapay gübreler kullanmayın, bitkilerin daha hızlı büyümesini sağlasalar bile, bu, sağlığınız için hiç iyi bir seçenek olmayacaktır. Zaten eğer evinizde sebze yetiştiriyorsanız tabii ki daha sağlıklı şeyler yemek istediğiniz için bunu yapıyorsunuzdur.

Eğer toprak kuru, “kek kıvamında” ya da çok açık bir renkteyse, bunu gübre ile zenginleştirilmiş koyu siyah renk bir toprakla karıştırabilirsiniz. Soğanı ekmeden önce toprağın içindekilerin iyice yerleşmesine izin vermek için 2 hafta bekleyin.

soğan 2

Saksılar en az 20 cm derinliğinde ve 30 cm genişliğinde olmalıdır. Eğer tohum ekecekseniz, her bir deliğin arasında 15 cm ara bırakmalısınız, çünkü soğanlar büyüdükçe daha fazla yere ihtiyaçları olacak. Eğer fide kullanıyorsanız, bunları daha önceden hazırlamak ve 10 cm uzunluğa eriştikleri zaman saksıya almak en iyi yöntemdir.

İlk 2 ay süresince ektiğiniz soğanları her 2 günde 1 sulamalısınız ve çok güneş alan bir yere koymalısınız. 4 aydan sonra daha kolay bir şekilde yetiştirebilirsiniz. Soğanların ne durumda olduklarını kontrol ederek neye ihtiyacı olup neye olmadığını anlayabilirsiniz. Uzman olmak için, gözlem yapıp durumu tecrübe etmelisiniz.