Canlandırıcı 5 Kereviz Tarifi

Kereviz, birçok kişinin düşündüğünün aksine sırf salataya veya çorbayı katılan bir malzeme olmanın çok ötesindedir. Kereviz kilo kaybına ve beslenmeye yardımcı olan özelliklere sahip olmanın yanı sıra günlük tüm enerji ihtiyacınızı karşılayabilir. Bu sağlıklı ve canlılık kazandırıcı kereviz tariflerini mutlaka denemenizi öneririz.

Kerevizin Özellikleri

Kerevizin sapını, yapraklarını ve kökünü çeşitli tariflere kullanabilirsiniz. Kerevizin en güçlü özelliği mükemmel bir idrar söktürücü olmasıdır. Bunun nedeni, böbreklerin işleyişini aktive etmesidir. Bu nedenle gut, böbrek taşı gibi sorunları veya eksiklikleri tedavi etmek için kullanılır. Kereviz, beyninizde biriken tüm olumsuz toksinleri elimine edebilir.

Kerevizin aynı zamanda insanların kendilerini iyi hissetmesinde ve canlılık kazanmalarında önemli bir etkisinin olduğu da kanıtlanmıştır. Bir içecek veya pürede havuç veya domatesle karıştırıldığında kerevizin etkisi daha da fazla olur. Bir bardak su başına 10 gram ekleyerek onu demleyerek de tüketebilirsiniz. Bunu her öğünden sonra içmeniz önerilir.

kereviz-içeceği

Bu, temizleyici, idrar söktürücü, hipokalorik ve antioksidan bir besindir. Size çinko, A, B, C ve D vitamini ve magnezyum sağlar. “Kötü” serbest radikallerin eylemini önleme yeteneğine sahiptir. Her yönüyle güçlü bu sebzeyi yabana atmayınız.

5 Kereviz Suyu veya Püre Tarifi

  • Kereviz, armut, salatalık ve havuç suyu:  Bu yaz için inanılmaz bir seçimdir ve bacaklarınızda (özellikle de ayak bileklerinizde) biriken sıvıları ve oluşan şişmeleri yoketmek için idealdir. Üç adet kereviz sapına, iki adet armuda, iki adet salatalığa ve bir adet havuca ihtiyacınız olacak. Eğer isterseniz, size uygun bir tatlandırıcı ekleyebilirsiniz. Tüm sebzeleri yıkayın ve soyun. Bunları küpler halinde kesin ve blendıra koyun. Gerekmesi durumunda, biraz daha sıvı olması için su ekleyin. Bunu aç karna veya sabahleyin için.

kereviz-6

Resimler Tamara Smith, Emilian Robert Vicol, Stu_spivack, Jason Eppink ve Breville USA izinleriyle kullanılmıştır.