Griple Mücadele İçin %100 Doğal Şurup

Bu doğal şurubun içindeki malzemeler grip semptomlarını tedavi etmek için ağrı kesici, antibiyotik ve balgam sökücü özelliklere sahiptir ve içeriğindeki vitaminler vücudunuzun güçlenmesine yardım eder.
Griple Mücadele İçin %100 Doğal Şurup

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Griple mücadele etmek için doğal şurup içebileceğinizi biliyor muydunuz?Bu şifalı tarifi öğrenmek için yazımızı okumaya devam edin. 

Her mevsimde ortaya çıkabilen ancak özellikle kış aylarında ya da hava kirliliğinin çok yüksek seviyelerde olduğu bölgelerde daha fazla görülen grip, soğuk algınlığı ve öksürük solunum sistemini etkileyen rahatsızlıklardır.

Hasta için çok sıkıntılı bir durum olabilir çünkü genellikle burun tıkanıklığı, boğaz ağrısı ve nefes almada zorluk gibi semptomlar ortaya çıkar.

Bağışıklık sisteminiz zayıfladığında virüs ve bakterilere maruz kalma ve hastalanma riskiniz artar. Neyse ki günümüzde bunları tam anlamıyla tedavi etmek için düzinelerce seçenek vardır.

Bugünkü makalemizde yukarıda bahsettiğimiz semptomları kontrol altına almak ve griple mücadele etmek için uygulayabileceğiniz doğal ve tamamen sağlıklı yöntemler sunuyoruz.

Zencefilli ve limonlu şurup vücudunuzun bağışıklık sistemi refleksini geliştiren antiviral özelliklere sahiptir.

Griple mücadele için doğal zencefil ve limon şurubu

Bu doğal şurup solunum yolu problemi yaşayan hastalara yüzyıllardır rahatlama sağlayan harika bir ev yapımı tedavidir.

Tamamen doğal olan ve hiçbir yan etkisi olmayan zencefil, limon ve balın karışımından elde edilir.

Bu karışımın neden bu kadar etkili bir alternatif olduğunu daha iyi anlayabilmek için her bir malzemenin faydalarını teker teker inceleyelim.

Zencefilin faydaları

rendelenmiş zencefil

Zencefil kökü ağrı kesici, iltihap ve balgam sökücü etkileri sayesinde alternatif tıpta çok ünlü olan bir malzemedir.

İltihap problemleri için harika bir seçenek olmasının yanında grip, soğuk algınlığı ve bronşit gibi akciğer ve solunum yolu hastalıklarının tedavisi için de kullanılır.

İçeriğindeki yüksek oranda potasyum, niyasin, fosfor ve C vitamini gibi besin değerleri sayesinde vücut savunması güçlenir ve böylece vücudunuz hastalıklara neden olan virüs ve bakterilerle daha etkin biçimde mücadele edebilir.

Limonun faydaları

limonun soğuk algınlığına karşı faydası

Limonun en önemli faydalarından biri içinde barındırdığı yüksek miktardaki C vitaminidir.

Güçlü bir bağışıklık sistemi refleksi için ve mikropların neden olduğu hastalıkların gelişimini engellemek için bu vitamin bir temel oluşturur.

Limon ayrıca sahip olduğu antibakteriyel, antiseptik ve iltihap sökücü özellikler sayesinde solunum yolunda mukus veya diğer oluşumların neden olduğu tıkanıklıkların temizlenmesine yardımcı olur.

Balın faydaları

bal yiyerek griple mücadele edin

Bal içeriğindeki yüksek besin değerleri ve tıbbi özellikleri ile bilinen ilk “süper gıdalardan” biridir.

Zararlı ajanlara karşı savunmanızı arttırırken aynı zamanda vücut fonksiyonlarınızı güçlendiren vitamin, iz element ve antioksidanlar içerir.

Doğal tatlandırıcı ve kıvam arttırıcı özellikleri sayesinde nesillerdir şurup üretimlerinin temel maddesi olarak kullanılmaktadır. Boğaz ağrısını iyileştirir ve mukusun atılmasına yardım eder.

Bal ayrıca soğuk algınlığı ve gribe neden olan bakteri ve virüslerle etkin biçimde savaşan güçlü bir doğal antibiyotiktir.

Bu doğal şurup evde nasıl hazırlanır?

griple mücadele etmek için doğal şurup

Bu şurubu soğuk algınlığı ve grip tedavisine takviye olarak kullanabilirsiniz ancak isterseniz önlem amaçlı olarak günlük bazda da tüketebilirsiniz.

Zencefil, bal ve limonun kombinasyonu iltihap ve tahriş için güçlü bir kür oluştururken aynı zamanda yüksek miktarda enerji almanızı sağlar.

Griple mücadele etmek için birebirdir.

Malzemeler

 • 2 limon
 • 1 parça zencefil kökü
 • 500 gram organik bal

Hazırlanışı

 • Limonu güzelce yıkayıp ince ince dilimleyin.
 • Aynı şekilde zencefili de yıkadıktan sonra rendeleyin veya küçük küçük doğrayın.
 • Zencefil ve limonu temiz bir cam kavanoza aktarın ve üzerine balı ekleyin.
 • Tüm malzemeler iyice karışana kadar 24 saat dinlenmeye bırakın.
 • Bu karışımı bir iki ay buzdolabında muhafaza edebilirsiniz.

Nasıl kullanılır?

 • Yetişkinler günde iki yemek kaşığına kadar tüketebilir.
 • Çocuklar için günde 2 çay kaşığı yeterlidir.
 • İçine biraz ılık su ekleyerek daha kolay tüketebilirsiniz.

Bu şurubu sabahları aç karna tüketmek idealdir, ancak grip ilk belirtilerini gösterdiği anda da tüketilebilir.

Bu şurubu tüm aileniz için özellikle de kış mevsimi yaklaşırken hazırlayabilirsiniz.

İçindeki malzemeleri bulmak oldukça kolaydır ve vücudunuzu mikroorganizmalara karşı korumak için son derece ekonomik bir yoldur. 


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Centers for Disease Control and Prevention. (2016). Influenza ( Flu ). https://doi.org/10.1007/978-1-60761-863-8_2
 • Sultana, S., Khan, A., Safhi, M. M., & Alhazmi, H. A. (2016). Cough Suppressant Herbal Drugs: A Review. International Journal of Pharmaceutical Science Invention ISSN (Online. https://doi.org/10.1016/j.clinbiochem.2005.11.007
 • Raal, A., Volmer, D., Sõukand, R., Hratkevitš, S., & Kalle, R. (2013). Complementary Treatment of the Common Cold and Flu with Medicinal Plants – Results from Two Samples of Pharmacy Customers in Estonia. PLoS ONE. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0058642
 • Nathan, A. (1996). Colds and sore throats. Pharmaceutical Journal.
 • Díaz, I. M., Quílez, J. S., Pérez Yuste, M. R., Bolaños León, M. del C., Sánchez Díaz, M. A., & Díaz, C. C. (2012). Conocimiento y uso de plantas medicinales por parte de los usuarios de una zona básica de salud de Gran Canaria. Revista de Fitoterapia.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.