Detoks ve Uzun Bir Yaşam için 5 Sebze

Eğer Yeni Yıl kararlarınızdan biri daha az yemek yemek ise, o zaman bu süper yiyecekleri çok kez duymuş olmalısınız. Bu grup içeriğinde bolca fitobesinler, mineraller, vitaminler ve temel protein ve amino asitlerin olduğu sebze meyvelerden oluşur. Bir çok hastalıkla savaşmaya yardımcı olurlar, ama aynı zamanda detoks için idealdirler ve yaşlanma süreçleriyle savaşırlar.

Bu süper yiyeceklerden sağlıklı biçimde faydalanmak için, sadece bunları yemeyeceksiniz- mesela bir gün boyunca sadece yulaf veya üzüm tüketmeyeceksiniz. İşin sırrı bu süper yiyeceklerin karışımından oluşan bir beslenme programını takip etmekte. Ayrıca bunun yanı sıra bol egzersiz yaptığınız daha aktif bir yaşam tarzı belirlemeli ve stresi kontrol altına almalısınız.

Bugünün makalesinde sizlerle detoks ve yaşlanmanın izleriyle savaşmak için en iyi 5 sebzeden bahsedeceğiz. Bunları çok seveceğinize eminiz!

1. Brüksel Lahanası

brüksel lahanası
Çok lezzetlidirler, bir çok yemeğin yanında tüketilebilirler ve içeriklerindeki inanılmaz sayıdaki bileşenler sayesinde çok doğal bir kaynaktırlar. Brüksel lahanası kesinlikle detoks ve uzun yaşam için en iyi sebzedir. Neden bilmek ister misiniz?

 • Brüksel lahanası A, C, E vitaminleri ve lütein açısından zengindir. Bunların hepsi serbest radikallerin etkisiyle savaşır ve yaşlanmaya ve tümör oluşumuna sebep olan hücrelerin oksitlenmesini önlerler.
 • Ayrıca sinigrin isimli maddeyi içerirler. Bu karaciğeri korur ve en önemli fonksiyonlarını geliştirir, bunlar hücresel yaşlanma sürecinde gelişen toksinleri temizler ve vücudun arınmasına yardımcı olur.
 • Brüksel lahanası yüksek protein içeriğine sahiptir, cilt ve kemik bakımına yardımcı olur.

2. Havuç

havuç
Havuç tazeleyicidir, lezzetlidir ve çiğ, pişirilmiş ve hatta meyve sebzelerle beraber yenebilir. Suyu sıkılabilir. Mineral ve proteinlerle doludur. Havuç ayrıca falcarinol isimli ilginç bir bileşen içerir.

İngiltere, Newcastle Üniversitesi ve Danimarka Üniversitesi Tarım, Gıda ve Kırsal Gelişim Enstitüsülerine göre pişmiş havuç yemek aşağıdaki faydaları sağlar:

 • Havuç cilt hücrelerini restore eder. Bu inanılmaz bir antioksidan olan falcarinol sayesinde olur.
 • Havuçtaki lif vücuda ağır gelen kurşun, kadmiyum ve diğer toksik ağır metallerin ortadan kaldırılmasına yardımcı olur.
 • Havucun ilgi çekici turuncu rengi içeriğinde yüksek oranda alpha ve beta-karoten olmasından kaynaklıdır, bunlar cilt hücrelerinin ve diğer organların hücrelerinin restore edilmesini sağlar.

3. Balkabağı

balkabağı
Balkabağını sever misiniz? O zaman çeşitlerini denemekten çekinmeyin, mevsim ne olursa olsun deneyebilirsiniz, çünkü vücudun arınmasına çok yardımcı olur ve gençliği korur. 

 • Balkabağı su ve lif açısından zengindir, detoksa yardımcı olur.
 • İçindeki vitamin ve mineraller sayesinde cilde, eklemlere, eklemlere ve beyne iyi gelir.
 • Balkabağı kumarin açısından zengindir, bu bir tür benzopirondur, enflamasyonu azaltır ve bağırsaklardaki zararlı bakterilerin temizlenmesine yardımcı olur.
 • Balkabağı ayrıca A ve C vitaminleri ve serbest radikallerle ve erken yaşlanmayla savaşan antioksidanlar içerir. 

4. Su teresi

salata
Sarımsakla sotelenmiş, haşlanmış, salata içinde çiğ, peynirle servis edilerek yenebilir… su teresi çok lezzetlidir ve detoks ve uzun yaşam için birebirdir. Bu faydalar ve dahası köy pazarlarında ve doğal ürün marketlerinde bunu aramanız için harika nedenler!

 • Su teresi içinde bolca carotenoid, serbest radikallerle savaşmak için antioksidanlar içerir ve cilt sağlığını destekler.
 • Sindirim için iyidir. Karaciğere ve böbrek işlevlerine de iyi gelir.
 • Ayrıca su teresi içinde yüksek oranda iyodin bulunur. Bu metabolizmayı düzenler ve kiloyu dengeler.
 • Su teresi sayısız antioksidan içerir, ayrıca içeriğinde demir, kalsiyum ve magnezyum bulunur. Bunlar A, C ve E vitaminleri ile beraber kırışıklıklarla ve güneşin verdiği zararlarla savaşmaya yardımcı olur.

5. Shitake Mantarı

mantar
Pek fazla mantar yemiyor olabilirsiniz, ama shitake mantarı alışveriş listenize eklemek için harikadır. Bu vücudu temizler, bağışıklık sistemini güçlendirir, ve hepsinden öte gençliğinizi korur ve yaşlanmanın etkileriyle savaşır. 

Bu mantar (diğerleri gibi) Asya mutfağında bulunmasına rağmen, yeni tariflerle deneyler yapmak çok güzeldir. Özellikle de çok sağlıklı ise! Aşağıdakileri okuduktan sonra kesinlikle shitake mantarını arayacaksınız. Denemekten çekinmeyin!

 • Enerji depolarını ve bağışıklık sistemini güçendirir.
 • Shitake mantarı karaciğere yardımcı olur çünkü doğal bir beta-glucan kaynağıdır, bu da zararlı toksinleri temizler.
 • B3 vitamini açısından zengindir. Vücuttaki aşırı şekeri işler ve kilo almayı önler.
 • Cildinizin sağlıklı görünümüne katkıda bulunur. Bunu içeriğindeki antioksidanlar ve çinko ve selenyum gibi mineraller sayesinde yapar.

Bu harika sebzelerin her birinden zevkle yararlanın ve uzun sağlıklı bir hayat yaşayın!