Uzun Ömür İçin 6 İpucu...Ve Bir Gizli Tarif!

Uzun yaşamak istiyorsanız egzersiz yapmak ve yeterince dinlenmek çok önemlidir. Ayrıca uygun bir diyetin önemini de unutmayın. Aşırı şeker, un ve rafine gıdalardan uzak durun.
Uzun Ömür İçin 6 İpucu...Ve Bir Gizli Tarif!
Sofía Quintana Alonso

tarafından incelendi ve onaylandı. fizyoterapist Sofía Quintana Alonso.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Uzun yaşam sırrının ne olabileceğini hepimiz bir veya iki kere de olsa; mutlaka düşünmüşüzdür. Gerçek şu ki; bu konuda tek bir basit sırdan ziyade, hayatımızda fark yaratabilecek ve daha fazla yıl boyunca yaşayabilmek için vücudumuzu daha sağlıklı kılabilecek iyi alışkanlıklar edinmek önemlidir.

Her gün ne yediğinizi biliyor musunuz? Fiziksel aktivitede bulunuyor musunuz? Olumlu bir ruh halinde olabiliyor musunuz? Vücudunuz için en sağlıklı yiyecekler hangileri, biliyor musunuz? Eğer bu soruları kendinize sormadıysanız, muhtemelen uzun yaşamanın sırrını ve yaşama beklentinizi arttırabilmek adına düzenli olarak neler yiyebileceğinizi bilmiyorsunuz demektir.

Uzun Yaşam İçin İpuçları

Sağlıklı Beslenin

Sağlıklı olmanın ve hayatta daha fazla yıl geçirebilmenin anahtarı, sağlıklı beslenmektir. Antioksidan, meyve, sebze, tam tahıllar ve yağsız et tüketiminizi arttırmanız önemlidir. Aşırı kalori, şeker ve işlenmiş yiyecekler tüketmekten kaçınmalısınız.

Sağlıklı Bir Kahvaltı Yapın

sağlıklı kahvaltı

Sağlıklı beslenmenin önemi hakkında halihazırda konuşmuş olmamıza rağmen, bunun temeline kahvaltıyı koyarız çünkü kahvaltı günün en önemli öğünüdür.

Çeşitli araştırmalar göstermiştir ki, sağlıklı bir kahvaltı ile güne başlamak, obezite ve diyabet gibi problemlerden kaçınmanın anahtarı gibidir. Günün ilk öğünü, metabolizmayı tetikler, sindirimi arttırır ve diyabet problemlerini önleyicidir. Ayrıca, günün geri kalanı için size ihtiyacınız olan enerjiyi verir.

Fiziksel Aktivitede Bulunun

Tekrar ve tekrar olarak belirtmekte fayda görüyoruz; düzenli olarak egzersiz yapmak sağlıklı olmak ve dengeli bir kiloda kalmak açısından çok önemlidir. Egzersiz, uzun yaşamın anahtarıdır çünkü size hem fiziksel hem de duygusal anlamda iyilik verir.

Bunun için, spor salonlarında uzun saatler harcamak zorunda değilsiniz. Uzmanlar, günde sadece yarım saatlik bir egzersizin, toplamda ömrünüzü ortalama üç yıl uzattığı konusunda hemfikirler.

Yeterli Miktarda Uyuyun

uyuyan kadın

Uyku eksikliği, yaşam kalitenizi ciddi oranda düşürebilir ve bu soruna zamanında müdahale edemeyebilirsiniz. Hem duygusal hem de fiziksel anlamda sağlık problemlerinden kaçınabilmek için uyuma alışkanlıklarınızı nasıl düzene sokabileceğinizi öğrenmek çok önemlidir.

Çeşitli araştırmalarda ulaşılan sonuçlara göre, uyku eksikliği kanser, kalp hastalıkları, diyabet ve obezite gibi hastalıklar açısından daha yüksek risk oluşturmaktadır.

İyi Bir Ağız Hijyenine Sahip Olun

“The Real Age Makeover” (Genç Kalma Sırları) isimli kitabında doktor Micheal Roizen, iyi bir ağız hijyenine sahip olmanın ortalama bir insan ömrüne 6.4 yıl katabileceğini iddia etmektedir.

Kötü bir ağız hijyeninin sebep olabileceği dişeti iltihabı gibi dişeti hastalıkları, arter daralmasına sebep olabilmektedir; bu durum da kardiyovasküler hastalıkların en temel sebeplerinden biridir. Ağız hijyeniniz için, dişlerinizi günde birkaç defa fırçalayın ve diş ipi kullanın.

Zihinsel Aktivitelerde Bulunun

hafıza ve nöronlar

Uzun bir yaşam için, hafızanızı aktif tutmak önemlidir çünkü bu sayede yaşamdan, sağlıklı olarak geçirebileceğiniz daha uzun yıllar sayesinde keyif alabilmeniz mümkün olacaktır. Bunun için sadece, merakınızı ve zihinsel faaliyetlerinizi aktif kılacak, entellektüel aktiviteler ve görevlerle hafıza egzersizleri yapın.

Uzun Yaşam İçin Gizli Bir Kokteyl Tarifi

Yukarıda verdiğimiz, daha uzun yaşamanızı mümkün kılabilecek ipuçlarının yanı sıra, uzun yaşamanıza yardımcı olacak ve ayrıca oldukça sağlıklı içeriklere de sahip olan bir içecek tarifi de verebiliriz.

Bu güçlü kokteyl, her gün aç karnına, kalp ve kan damarlarını korumak amacıyla içilebilir. Bu sayede kardiyovasküler problemlerin de önüne geçebilmek mümkün olabilir. Hazırlaması ve içmesi oldukça kolay olan bu içecek sayesinde, yaşam kalitenizi ve yaşamınızdaki sene sayısını arttırabilirsiniz.

Malzemeler

 • İki litre kırmızı şarap,
 • 200 gram bal,
 • 100 gram taze ısırgan otu yaprağı,
 • 100 gram taze yabani ısırgan otu yaprağı.

Hazırlanışı

 • Bir kavanoz veya kase içine, şarap ile ısırgan yapraklarını koyun.
 • Karışımı 24 saat bekletin, ardından sıvıyı süzün ve sonra orta sıcaklığa ulaşıncaya kadar ısıtın.
 • Kaynamaya başladığında, balı ekleyin ve erir erimez altını kapatın.
 • Oluşan karışımı bir şişeye boşaltın ve her sabah boş mideye bir fincan tüketin.
 • Aroması harikadır ve sadece haftalar içinde, vücudunuzda ne denli önemli değişikliklere yol açabildiğini gördüğünüzde sizi şaşırtacaktır.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Bolet Astoviza, M., and Socarrás Suárez, M.M. (2010). Alimentación adecuada para mejorar la salud y evitar enfermedades crónicas. Revista Cubana de Medicina General Integral 26, 321–329.
 • Rúa, E., Silva, E., and Rúa, N. (2012). El ejercicio físico, una alternativa para mejorar la calidad de vida en el adulto mayor sedentario. Revista Cubana de Tecnología de La Salud 3, 1–12.
 • Binotti, P., Spina, D., De La Barrera, M., and Donolo, D. (2009). Funciones ejecutivas y aprendizaje en el envejecimiento normal. Estimulación cognitiva desde una mirada psicopedagógica. Revista Chilena de Neuropsicología 4, 119–126.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.