Karın Yağlarını Azaltacak Üç Sağlıklı Kahvaltı

· 22 Eylül, 2015
Aşırı kilo alımını engellemek, ihtiyacınız olan enerjiyi almak ve hatta kilo kaybetmek için dahi, güne meyve, lif ve proteinden oluşan bir kahvaltı ile başlamalısınız.

Yağ oluşumunu engelleyecek ve de sağlıklı bir kahvaltı gerçekten de var mı? Elbette! Her zaman söylediğimiz gibi, dengeli bir diyet izlemek, aktif bir hayat tarzı sürmek ve genel anlamda sağlıklı alışkanlıklar edinmek çok önemlidir. Ancak, bel çevrenizdeki yağlardan kurtulmak ulaşılabilir bir durum ve takip eden makalede bunu başarabilmeniz için üç lezzetli ve sağlıklı, üstelik de karın bölgenizdeki yağ oluşumunu azaltacak kahvaltıdan söz edeceğiz.

Kahvaltılık Yiyeceklerden Kilo Alımını Engellemenin Kuralları

parfe

Karın, vücuttaki en önemli bölgelerden biridir. Olmasını istediğiniz ölçülerden daha büyük olduğu zaman, kıyafetlerinizin dar gelmeye başladığını hissedersiniz ve bu genel anlamda kötü hissetmenize sebep olur. Peki bu durum düzeltilebilir mi? Elbette düzeltilebilir! Egzersiz her zaman yardımcıdır, ancak bununla birlikte beslenme diyetinizi de, ihtiyacınız olan tüm besinleri, vitamin ve mineralleri kapsayacak bir şekilde değiştirmeniz de bu bölgedeki sinir bozucu yağlardan kurtulabilmeniz için gerekli bir adımdır. Bu amaca ulaşabilmek için, aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekecek:

 • Asla ama asla kahvaltıyı atlamayın. Birçok insan, kilo vermek ve bel çevresindeki yağlardan kurtulmak için kahvaltıyı atlamanın daha iyi olduğu düşüncesindedir. Bu yanlış bir bilgidir. Bu şekilde hareket ederseniz, sağlığınızı olumsuz olarak etkileyebilecek bir tuzağa düşmüşsünüz demektir. Eğer ihtiyacınız olan hiçbir besini almadan evden çıkarsanız baş dönmesi ve baş ağrısı gibi problemler yaşayabilirsiniz. Yeni bir güne başlamak için yeterli enerjiyi alamamış olacaksınız. Ayrıca, bu durum, metabolizmanızı yavaşlatacağından vücudunuz yağları yakmak yerine saklamayı tercih edecektir. Kısaca, bu yanlış bir davranıştır.
 • Yağ yakıcı özellikte bir kahvaltı, doğal meyve suyu, meyve, protein ve tam tahılları içermelidir. Doğru besinleri kullanarak metabolizmanızı çalışmaya zorlayabilirsiniz. Bu şekilde tok hissedeceksiniz ve gün boyunca atıştırma ihtiyacı hissetmeyeceksiniz.
 • Diyetisyenlere göre, ideal bir kahvaltıda yaklaşık 350 kalori almalısınız; ki bu kötü bir fikir değildir. Ama şunu da göz önünde bulundurmalısınız: İhtiyacınız olandan fazlasını yemeyin. İlk önce meyve suyunuzu için ve kahvaltınızı yemeye başlamadan yarım saat kadar bekleyin. Bu süreyi, duş alarak veya hazırlanarak geçirebilirsiniz. Buradan da anlaşılacağı üzere, bu biraz daha erken kalkmanız gerektiği anlamına geliyor ama inanın buna değecek!

Karın Çevresindeki Yağları Azaltmak İçin Üç Sağlıklı Kahvaltı Önerisi

Kalvaltı 1

smoothie

 • Bir bardak limon sıkılmış su ile uyanın.
 • Kırk dakika sonra bir yeşil elma,
 • Bir kase yulaf ezmesi ve birkaç üzüm,
 • Bir fincan yeşil çay.

Sizin de bildiğiniz üzere, güne bir bardak sıcak limonlu su ile başlamak en güzel başlangıçtır. Bu karışım hem detoks etkisi yapar hem de vücuda antioksidan sağlar. Sonrasında, kan şeker seviyenizi düzenleyecek ve yağ yakmanızı sağlayacak şu meşhur yeşil elmayı tüketebilirsiniz. Bu, bel bölgesindeki yağlanmayı azaltmak için müthiş bir yöntemdir. Son olarak da, yulaf ezmesi ve yeşil çay kilo verdirici herhangi bir diyet için iki müthiş tamamlayıcıdır.

Kahvaltı 2

cay

 • Arnavut biberi ve bal ile yapacağınız bir çay tüketin.
 • Kırk dakika sonra tam buğday ekmeği, haşlanmış yumurta, jambon ve iki dilim avokado ile hazırlayacağınız bir sandviç,
 • Greyfurt suyu.

Bu menüde Arnavut biberini görmek sizi biraz şaşırtmış olabilir, kabul ediyoruz. Ancak bal ile hazırlanacak bu çay, metabolizma için harikadır, onu yağ yakması için adeta zorladığı yaygın bilinen bir gerçektir. Bu içeceğe, tam tahıllar kullanılarak yapılmış bir sandviç ilave etmek, kilo verebilmeniz açısından yardımcıdır. Hele de yumurtayı tüketerek asla yanılıyor olamazsınız.

Bu kahvaltı menüsü, size yüksek oranda protein sağladığından, oldukça tatmin edicidir. Nutrition Research’de yayınlanan bir çalışmaya göre; kahvaltıda yumurta yiyen kişilerin, yemekler arası atıştırma eğilimi düşük ve bir diyeti takip etme eğilimleri daha yüksek olmaktadır. Bu kahvaltıyı greyfurt suyu ile bitirmeniz, ihtiyacınız olan vitaminleri sağlaması ve yağ yakmaya yardımcı olmasından dolayı doğru bir davranıştır.

Kahvaltı 3

cilek suyu 2

 • Detoks içeceği çilekten yapılır.
 • Kırk dakika sonra yulaf ezmesi ve probiyotik yoğurt,
 • Kızarmış tam yulaf ekmeği ve birkaç damla zeytinyağı.

Çilek suyu içmenin, kilo verebilmek için mükemmel bir yol olduğundan haberiniz var mıydı? Bu doğal antioksidan kaynağı, müthiş bir detoks ajanı gibi çalışır. Ayrıca tıbbi bir içecektir, vücudun kurtulması gerekli atıkları atmasına yardımcı olur. Beş çileği mutfak robotundan geçirin. Oluşan meyve püresini, bir bardak suyun içine ilave edin. Dilerseniz bardağa çilek de ilave edebilirsiniz. Şeker ilave etmeyin. En ideal tüketim şekli, sıcak iken tüketmektir.

Sonra probiyotik yoğurdunuzu yiyeceksiniz. Bu sizi biraz şaşırtabilir ancak yoğurt kilo vermek amaçlı tüketilebilecek ideal bir yiyecektir. Probiyotik açısından zengindir ki bu da tokluk hissi oluşturur. Ayrıca probiyotik yoğurtta normal yoğurtlara göre daha az kalori ve laktoz bulunmaktadır. Ve kahvaltınızı, kızarmış tam yulaf ekmeği ve birkaç damla zeytinyağı ile bitirdiğinizde, mükemmel bir kahvaltı etmiş olacaksınız. Bu sayede, vücudunuza ihtiyacı olan besinleri verdiniz, detoks yapması için yardımcı oldunuz ve karın bölgesi yağlarından kurtulmak için gerekli olan metabolizmanızın çalışmasını hızlandırdınız.

Sonuç olarak; kahvaltının önemini asla küçümsemeyin. Güne arındırıcı bir içecekle başlayın. Bu içecek, bir bardak suya ekleyeceğiniz aloe bitkisinden elde edeceğiniz nektar ile karıştırdırdığınız bir içecek bile olabilir. Akabinde, kahvaltınıza biraz meyve, lif ve protein de ilave edin. Mükemmel sonuçlarla karşılaşacaksınız!