On Yağ Yakıcı Besin

· 19 Eylül, 2015
Eğer metabolizma hızınızı arttırmak ve yağ yakmak istiyorsanız, beslenme diyetinize tercihen çiğ olan sarımsak ve soğan ekleyin. Bu besinler, vücudunuza detoks etkisi yapacak ve sindirime yardımcı olacaklardır.

Beslenme diyeti, kilonuzu formda tutabilmek ve her şeyden öte sağlıklı olabilmek için en önemli etkendir. Sağlıklı beslendiğinizde, vücudunuza fonksiyonlarının düzgün çalışabilmesi ve hastalıklardan korunabilmesi için gereken tüm besleyicileri sağlamış olursunuz.

Yağ yakıcı” olarak adlandırılan besinler, ideal kiloya sahip olmanıza yardımcı olur. Yağ yakıcı dendiğinde, ciddi anlamda kilo kaybına yol açtıklarını düşünebilirsiniz bu besinlerin, ancak aslında bu besinler sadece sindirimin daha düzgün gerçekleşmesini teşvik ederler, metabolizmanın daha aktif olmasını sağlarlar ve vücutta sıvı tutulmasını engellerler.

Beslenme diyetinizde yağ yakıcı ögeleri daha fazla barındırmanız, metabolizmayı teşvik etmek ve aldığınız diğer yağları yakmak açısından önemlidir. Ancak unutmayın ki; burada “mucize” bir takım besinlerden söz etmiyoruz. Bu besinler, doğru şekilde beslenir, yeterli miktarda egzersiz yapar ve sağlıklı olmanıza yardımcı olacak diğer iyi alışkanlıkları da beraberinde uygularsanız, sağlıklı olarak kilo vermenize yardımcı olurlar. Buraya kadar, konuyu net bir şekilde ifade ettiğimize göre, şimdi size yağ yakıcı on besinden bahsetmenin vakti gelmiş demektir.

Bitter Çikolata

Çikolata, antioksidan açısından zengin olması ve vücut için gerekli diğer bazı içerenleri barındırması dolayısı ile oldukça sağlıklı bir besindir. Özellikle koyu çikolata, diğer bir deyişle, bitter çikolata, neredeyse hiç şeker içermiyor oluşu ve doymamış yağ açısından zengin oluşu sebebi ile, uzun süreli tatmin hissi yaratır.

Kinoa

kinoa

Kinoa; antioksidan, demir, çinko, selenyum ve E vitamini açısından zengin oluşu ile bilinen bir besindir. Bu özellikleri ile iyi bir yağ yakıcıdır. Ayrıca içerdiği yüksek oranda protein, kilo verme programları bağlamında onu son yıllarda oldukça popüler kılmıştır. Kinoa tahılı; sebzelerle, kuruyemişlerle ve diğer yağsız proteinler ile karıştırılarak tüketilmelidir.

Marul

Yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek, daha fazla yağ yakımı ve kilo verimi açısından her zaman iyi bir yoldur. Ancak marul, aynı zamanda diüretiktir, demir ve lif içerir. Dolayısı ile, marul bu amaçlar için kullanımda tam anlamıyla idealdir.

Biberler

biberler

Biberler, yağ yakmak ve kilo vermek için kullanılabilecek en uygun aromalardır. Kırmızı biber ve Arnavut biberi; portakal ve limondan daha yüksek oranda C vitamini içeren besin kaynaklarıdır. Daha da fazlası, metabolizma fonksiyonlarını arttırıcı antioksidan açısından zengindir ve bu da yağ yakımı için anahtar niteliğinde bir olaydır.

Greyfurt

Greyfurt, karbonhidrat açısından zengindir ve içeriğinin %90’ı sudur. Bu lezzetli meyve yağ yakımı açısından önerilmektedir çünkü içeriğindeki sitrik asit, inceltici ögeler barındırmaktadır. İlaveten, greyfurt kolesterol seviyesini düzenleyici ve soğuk algınlığı, grip tedavilerinde de iyileştiricidir.

Yulaf

tahillar

Yulaf, en güçlü yağ yakıcı besinlerden biridir çünkü metabolizmayı hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırır. Kompleks karbonhidratlar, lif ve protein açısından zengindir. Ayrıca içerdiği doymamış yağlar, vücudunuza gün içinde gerekli olan enerjiyi verir.

Sebze Çorbaları

Lezzetli bir şeyler yiyerek yağ yakmaya ve diğer yiyeceklerin kalorilerinden de sakınmaya çalışıyorsanız, sebze çorbaları sizin en yakın dostlarınız olmaya aday. Beslenme diyetinize sebze çorbaları ekleyerek, yağ oranı yüksek diğer yiyeceklerden sakınabilir, bunları diyetinizden çıkarabilirsiniz. Böylelikle, ihtiyacınız olan besinleri daha düşük kalorili besinlerden almış olursunuz.

Kuruyemişler

cevizler

Kuruyemişler; içerdikleri yüksek oranlı E vitamini, omega-3 yağ asidi, bitkisel protein, lif ve antioksidan ile bilinmektedirler. Ölçülü olarak kuruyemiş tüketimi; kilo vermenize ve kötü kolesterol seviyenizi düşürmenize, böylelikle de sağlıklı olabilmenize yardımcı olur.

Balık

Balık, bulabileceğiniz en sağlıklı protein kaynağıdır. Vücut için iyi bir yağ kaynağı olarak bilinen omega-3 içeriği ile yağ yakmanıza yardımcı olur. Diyetinize ekleyebileceğiniz yağsız balıklar şu şekilde sıralanabilir: Dil balığı, morina, kalamar, yayın balığı ve ringa balığı.

Soğan ve Sarımsak

sogan

Soğan ve sarımsak, birbirlerine oldukça benzer içeriklerdedirler ve metabolizmayı hızlandırmaya, dolayısı ile de yağ yakmaya yardımcıdırlar. Soğan ve sarımsak ayrıca, kan şeker seviyesini kontrol altında tutmaya da yardımcı olurlar ve anti-enflamatuar içerikleri sayesinde vücuda detoks etkisi yaparlar. Ayrıca sindirimi kolaylaştırırlar.