Yağ Yakıcı Etkisi Olan 10 Besin

Eğer metabolizma hızınızı arttırmak ve yağ yakmak istiyorsanız, beslenme düzeninize tercihen çiğ olan sarımsak ve soğan ekleyin. Bu besinler, vücudunuza detoks etkisi yapacak ve sindirime yardımcı olacaklardır.
Yağ Yakıcı Etkisi Olan 10 Besin
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Beslenme düzeni, kilonuzu formda tutabilmek ve her şeyden öte sağlıklı olabilmek için en önemli etkendir. Sağlıklı beslendiğinizde vücudunuza, fonksiyonlarının düzgün çalışabilmesi ve hastalıklardan korunabilmesi için gereken tüm besleyicileri sağlamış olursunuz. Bu yazımızda bahsedeceğimiz yağ yakıcı etkisi olan besinleri tüketerek daha sağlıklı bir vücuda kavuşabilirsiniz.

Yağ yakıcı” olarak adlandırılan besinler, ideal kiloya sahip olmanıza yardımcı olur. Yağ yakıcı dendiğinde, bu besinlerin ciddi anlamda kilo kaybına yol açtıklarını düşünebilirsiniz, ancak aslında bunlar sadece sindirimin daha düzgün gerçekleşmesine yardım ederler, metabolizmanın daha aktif olmasını sağlarlar ve ödemi engellerler.

Beslenme düzeninizde yağ yakıcı etkisi olan ögeleri daha fazla barındırmanız, metabolizmayı hızlandırmak ve aldığınız diğer yağları yakmak açısından önemlidir. Ancak unutmayın ki; burada “mucize” bir takım besinlerden söz etmiyoruz.

Bu besinler, doğru şekilde beslenir, yeterli miktarda egzersiz yapar ve sağlıklı olmanıza yardımcı olacak diğer iyi alışkanlıkları da beraberinde uygularsanız, sağlıklı olarak kilo vermenize yardımcı olurlar. Buraya kadar, konuyu net bir şekilde ifade ettiğimize göre, şimdi size yağ yakıcı on besinden bahsetmenin vakti gelmiş demektir.

Yağ Yakıcı Etkisi İle Bilinen Bitter Çikolata

Çikolata, antioksidan açısından zengin olması ve vücut için gerekli diğer bazı bileşenleri barındırması dolayısı ile oldukça sağlıklı bir besindir. Özellikle koyu çikolata, diğer bir deyişle, bitter çikolata, neredeyse hiç şeker içermiyor oluşu ve doymamış yağ açısından zengin oluşu sebebi ile, uzun süreli tatmin hissi yaratır.

Kinoa

yağ yakıcı etkisi olan kinoa

Kinoa; antioksidan, demir, çinko, selenyum ve E vitamini açısından zengin oluşu ile bilinen bir besindir. Bu özellikleri ile iyi bir yağ yakıcıdır. Ayrıca içerdiği yüksek oranda protein, kilo verme programları bağlamında onu son yıllarda oldukça popüler yapmıştır. Kinoa tahılı; sebzelerle, kuruyemişlerle ve diğer yağsız proteinler ile karıştırılarak tüketilmelidir.

Marul

Yeşil yapraklı sebzeleri tüketmek, daha fazla yağ yakımı ve kilo verimi açısından her zaman iyi bir yoldur. Ancak marul, aynı zamanda diüretiktir, demir ve lif içerir. Dolayısı ile, marul bu amaçlar için kullanımda tam anlamıyla idealdir.

Biberler

kırmızı biber

Biber, yağ yakmak ve kilo vermek için kullanılabilecek en uygun sebzelerden biridir. Kırmızı biber ve Arnavut biberi; portakal ve limondan daha yüksek oranda C vitamini içeren besin kaynaklarıdır. Daha da fazlası, metabolizma fonksiyonlarını arttırıcı antioksidan açısından zengindir ve bu da yağ yakımı için anahtar niteliğinde bir olaydır.

Greyfurt

Greyfurt, karbonhidrat açısından zengindir ve içeriğinin %90’ı sudur. Bu lezzetli meyve yağ yakımı açısından önerilmektedir çünkü içeriğindeki sitrik asit, inceltici ögeler barındırmaktadır. İlaveten, greyfurt kolesterol seviyesini düzenleyici ve soğuk algınlığı, grip tedavilerinde de iyileştiricidir.

Yulaf

tahıllar ve yağ yakıcılar

Yulaf, en güçlü yağ yakıcı etkisi olan besinlerden biridir çünkü metabolizmayı hızlandırır ve sindirimi kolaylaştırır. Kompleks karbonhidratlar, lif ve protein açısından zengindir. Ayrıca içerdiği doymamış yağlar, vücudunuza gün içinde gerekli olan enerjiyi verir.

Sebze Çorbaları

Lezzetli bir şeyler yiyerek yağ yakmaya ve diğer yiyeceklerin kalorilerinden de sakınmaya çalışıyorsanız, sebze çorbaları sizin en yakın dostlarınız olmaya aday. Beslenme diyetinize sebze çorbaları ekleyerek, yağ oranı yüksek diğer yiyeceklerden sakınabilir, bunları diyetinizden çıkarabilirsiniz. Böylelikle, ihtiyacınız olan besinleri daha düşük kalorili gıdalardan almış olursunuz.

Kuruyemişler

cevizin yağ yakıcı özelliği

Kuruyemişler; içerdikleri yüksek oranlı E vitamini, omega-3 yağ asidi, bitkisel protein, lif ve antioksidan ile bilinmektedirler. Ölçülü olarak kuruyemiş tüketimi; kilo vermenize ve kötü kolesterol seviyenizi düşürmenize, böylelikle de sağlıklı olmanıza yardımcı olur.

Balık

Balık, bulabileceğiniz en sağlıklı protein kaynağıdır. Vücut için iyi bir yağ kaynağı olarak bilinen omega-3 içeriği ile yağ yakmanıza yardımcı olur. Diyetinize ekleyebileceğiniz yağsız balıklar şu şekilde sıralanabilir: Dil balığı, morina, kalamar, yayın balığı ve ringa balığı.

Soğan ve Sarımsak

soğanın faydaları

Soğan ve sarımsak, birbirlerine oldukça benzer içeriğe sahiptirler ve metabolizmayı hızlandırmaya, dolayısı ile de yağ yakmaya yardımcıdırlar. Soğan ve sarımsak ayrıca, kan şekeri seviyesini kontrol altında tutmaya da yardımcı olurlar ve anti-enflamatuar içerikleri sayesinde vücuda detoks etkisi yaparlar. Ayrıca sindirimi kolaylaştırırlar.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Ried K., Fakler P., Stocks NP., Effect of cocoa on blood pressure. Cochrane Database Syst Rev, 2017.
  • Rebello CJ., O’Neil CE., Greenway FL., Dietary fiber and satiety: the effects of oats on satiety. Nutr Rev, 2016. 74 (2): 131-47.
  • Varghese S., Kubatka P., Rodrigo L., Gazdikova K., et al., Chili pepper as a body weight loss food. Int J Food Sci Nutr, 2017. 68 (4): 392-401.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.