Kilo Verdiren Sebzeler Nelerdir?

Kilo Verdiren Sebzeler Nelerdir?
Elisa Morales Lupayante

Yazan ve doğrulayan beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Son Güncelleme: 30 Mart, 2022

Özellikle kilo vermeyi amaçlayan kişilerin,  kilo verdiren sebzeler tüketmeleri gerekmektedir. Daha fazlasını bu makalemizde bulabilirsiniz.

Kilo vermek için yapılan diyetlerde ve ideal kiloyu korumada, tüm sebzelerin rolü büyüktür ancak bazı sebzeler, vücuttaki fazla yağı ve suyu atma özelliğiyle daha çabuk kilo vermeye yardımcı olabiliyor.

Bu makalede, sağlığa faydalı ve kilo verdiren sebzelerden hakkında bilgi vereceğiz.

Kilo Verdiren Sebzeler

Marul

Yeşil yapraklı sebzeler, özellikle de marul; vitamin, mineral ve magnezyum açısından zengin yiyeceklerdir.

Ayrıca bol miktarda lif içerirler ve oldukça doyurucudurlar.

Bu yüzden bu yiyeceklerin, her gün diğer yiyeceklerle birlikte tüketilmesi tavsiye edilir. Marulun ayrıca rahatlatıcı etkisi vardır.

Kilo vermek için diyet yaparken yaşayacağınız stresi önlemeye yardımcı olur.

Salatalarda çiğ olarak, çorbalarda pişmiş olarak tüketebilirsiniz. Püresini de yapabilirsiniz.

Soğan

Kilo verdiren sebzelerden biri de, birçok yemekte kullanabileceğiniz soğandır.

Soğan; fazla sıvının vücuttan atılmasına, kabızlığı önlemeye ve kan şekerinin kontrol altında tutulmasına yardımcı olur.

Soğanı sindirme sorununuz yoksa, çiğ olarak salatalarda veya garnitür olarak yiyebilirsiniz.

Ayrıca soslarda da kullanabilirsiniz ve ızgara şeklinde de yiyebilirsiniz.

Ciddi şekilde ödem sorunu olanlar veya böbreklerini biraz temizlemek isteyen kişilere ise, özellikle soğan çorbası içmelerini öneriyoruz.

soğan

Salatalık

Sıcak havalarda salatalık yemek çok iyidir.

Bol miktarda su içerir ve düşük kalorilidir. Bu yüzden kilo aldıran diğer yiyecekleri yemektense, salatalığı tercih ederek karnınızı doyurabilirsiniz.

Salatalarda ya da garnitür olarak tüketebilirsiniz.

Ayrıca cilt bakımınız için, taze ve organik salatalık yemenizi tavsiye ediyoruz.

Lezzetli ve hafif bir atıştırmalık olarak, geleneksel yiyeceklerimizden olan cacığı tercih edebilirsiniz.

  • Salatalığı küp küp doğrayın. Yoğurt, sarımsak, deniz tuzu ve diğer baharatları karıştırıp salatalığı ekleyin. Soslu yoğurt ve salatalığın lezzetli birleşiminin tadını çıkarın.
  • Salatalık, maydanoz veya taze fesleğen, bir diş sarımsak, limon suyu, zeytinyağı ve biraz deniz tuzu ile kolay bir yeşil gaspaço (soğuk İspanyol çorbası) da hazırlayabilirsiniz. Daha sonra bu çorbayı blendırdan geçirebilirsiniz. Ferahlatıcı ve idrar sökücü bir çorbadır.

cucumber-recipe

Brokoli

Brokolinin sağlığa birçok faydası vardır. Sodyum ve kalori miktarı az olduğundan ve bol miktarda lif içerdiğinden, kilo vermek için harikadır.

Brokoli, yağ yakmaya yardımcıdır. Ayrıca sık sık brokoli tüketmek, kanser gibi hastalıkları önlemeye yardımcı olur.

Besin değerini yitirmemesi için, brokoliyi çok fazla pişirmemenizi öneriyoruz. Yeşil rengini kaybetmemeli ve hafif kıtır kıtır olmalıdır.

brokoli

Sarımsak

Her gün yemeniz gereken şifalı yiyecek sarımsak, yalnızca genel sağlığınız için değil kilo vermek için de çok önemlidir, çünkü sarımsak yağ depolarını azaltma ve kanı temizleme özelliğine sahiptir.

Faydalarından yararlanmak için sarımsağı çiğ yemelisiniz. Örneğin, ünlü Tibet sarımsak kürünü hazırlayabilirsiniz.

Sarımsağı çiğ yemekte zorlanıyorsanız, bir parça tam buğday ekmeğinin arasına koyarak yiyebilirsiniz. Böylece midenize etkisi daha hafif olacaktır.

Ayrıca, eczanelerde ve diyet ürünleri satan marketlerde bulunan kapsülleri ve hapları da tercih edebilirsiniz.

Sebzeler Nasıl Pişirilmeli?

Kilo vermek istiyorsanız, yiyecekleri asla kızartmayın. Bunun yerine; buharda, ızgarada, fırında pişirmeyi veya biraz zeytinyağı yla tatlandırmayı tercih edin.

Çok fazla tuz kullanmamalı, daima sofra tuzu yerine deniz tuzunu tercih etmelisiniz.

Son olarak da, sebzelerin inceltici etkisini daha da arttırmaya yardımcı olacak baharatları kullanabilirsiniz. Örneğin; kırmızıbiber ve zencefil, yemeklere hoş ve orijinal bir tat katmanın yanı sıra, metabolizmayı hızlandırır ve daha fazla kalori yakmayı sağlar.

Bazı sebzeleri sindirme sorununuz varsa ya da bu sebzeler sizde gaz yapıyorsa, pişirirken içine biraz kimyon veya anason katmak işe yarayacaktır.

Kilo verdiren sebzeler, biraz limon suyu veya birkaç damla elma sirkesiyle de tatlandırılabilir. Bu, sindirimi hızlandırmaya ve yağ yakmaya yardımcı olur.

İlginizi çekebilir ...
Ispanak, Havuç ve Limon: Toksinlerden Kurtulmak için Tıbbi bir İçecek
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Ispanak, Havuç ve Limon: Toksinlerden Kurtulmak için Tıbbi bir İçecek

Bu yazıda ıspanak, havuç ve limondan yapılan ve toksinleri ortadan kaldıran tıbbi bir içecekten bahsedeceğiz. Deneyin, sonuçları sizi şaşırtacak!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Warrilow A., Mellor D,, McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
  • Russo M., Spagnuolo C., Russo GL., Skalicka Wozniak K., et al., Nrf2 targeting by sulforaphane: a potential therapy for cancer treatment. Crit Rev Food Sci Nutr, 2018. 58 (8): 1391-1405.
  • Percival SS., Aged garlic extract modifies human immunity. J Nutr, 2016. 146 (2): 433-436.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.