Dişlerinizi Doğal Yoldan Beyazlatın

Eğer diş hekimine son gidişinizin üzerinden epey zaman geçmişse veya yıllardır sigara kullanıyor ya da çay, kahve gibi koyu renkli içecekler içiyorsanız, dişlerinizin sararması olasıdır. Sararmış dişler pek de çekici değildir ve sizi gülümsemekten alıkoyabilirler. 

Bu bahsedilen nedenlere ek olarak dişler, örneğin bazı antibiyotiklerde olduğu gibi ilaç kullanımına veya yağlı gıdaların, üzümsü meyvelerin veya gıda katkı maddelerinin tüketilmesine bağlı olarak da boyanabilir.

Bu yazımızda size inci gibi dişlerinizi geri kazandıracak ve özlediğiniz o eski parlak beyaz renge kavuşmanızı sağlayacak faydalı ve doğal tavsiyelerde bulunacağız, böylece o güzel gülümsemenizi daha sık gösterebileceksiniz.

Dişlerinizi beyazlatmak için öneriler

Çilek posası

limon rejimi

Dişinizi limon ile temizlemek için, az miktarda tuz ve limon suyu ile bir macunsu karışım hazırlamalısınız. Tuz yerine karbonat da kullanabilirsiniz. Bununla dişlerinizi ovalayıp bol suyla ağzınızı çalkalayın.

Elma sirkesi

Diş beyazlatıcı elma sirkesi aşağıdaki şekilde hazırlanır:

Az miktarda elma sirkesini karbonatla karıştırın ve kıvamlı bir macun oluşturun. Bununla dişlerinizi iyice fırçalayın ve soğuk suyla ağzınızı çalkalayın.

Portakal kabuğu ve defne yaprağı

kereviz

  • Düzenli olarak elma, kereviz, havuç ve brokoli çiğnemeye gayret edin.
  • Günde en az 3 kez dişlerinizi fırçalamalısınız.
  • Koyu renkli içeceklerden ve sigaradan kaçınmak için elinizden geleni yapın. Eğer çay veya kahve gibi bir şey içerseniz, dişlerinizin üzerinde lekelenmeyi önlemek için hemen arkasından dişinizi fırçalamalı veya en azından ağzınızı çalkalamalısınız.

NOT: Bu tavsiyeleri gereğinden fazla kullanmayın, çünkü aşırı kullanım (özellikle limon ve kabartma tozu) çok fazla ve sık uygulanırsa dişte aksi etki yaratır. Lütfen bu önerileri dikkatle uygulayın ve aşırısından kaçının!

Aynı şekilde, daha özel bir tedavi için diş hekiminizle görüşün.