Kendi Doğal Enerji İçeceğinizi Hazırlayın

Günümüzde “enerji içecekleri” olarak bilinen içecekler oldukça moda. Bunlar kafein veya torin gibi belirli uyarıcıların yanı sıra yorgunlukla mücadele etmenizi sağlamak için şekerler içeren alkolsüz içeceklerdir. Ama bunlar sağlığınızı nasıl etkilerler? Bu makalede size yan etkisi olmayan bazı doğal enerji içeceklerini hazırlamayı öğreteceğiz.

Bu içecekler gazlı içeceklere göre de oldukça farklıdır. Bunlar uyarıcı görevi görür ve aynı zamanda çeşitli yan etkileri vardır. Aşırı tüketilmeleri durumunda bazı hastalıklara da neden olabilir. Şimdi bu içecekleri biraz daha yakından inceleyelim.

Enerji İçeceklerinin Sağlık Riskleri

içecek-1

 • Yakın bir süre önce EFSA (Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu), yürüttüğü araştırmanın sonucunda, enerji içeceklerinin doğru şekilde tüketildiği sürece tehlikeli olmadığını belirtti.
 • Enerji içeceklerinde risk oluşturan iki madde var: torin (beyninizi etkileyebilir) ve böbreklerinizi etkileyebilen d-glukoronolakton. Yukarıda anılan rapora göre riskler bu ürünleri her gün tükettiğinize görülmeye başlar. Eğer sıkça enerji içeceği tüketiyorsanız, o zaman günde 125 ml üzerinde tüketmemeye özen göstermek gerekir. Ancak bu miktarı kendinize göre ayarlamanızda da yarar var.
 • Enerji içecekleriyle ilgili başlıca sorunlardan biri onların içerisindeki aşırı kafein ve kalori miktarıdır. Örneğin, bu içeceklerdeki kalori miktarı kola içeceklerinden daha yüksektir. Sürekli olarak kafein tüketimi de sinir sistemini aşırı uyarır ve baş ağırlarına neden olur.
 • Eğer sıkça enerji içeceği tüketiyorsanız, aritmi ve bağırsak sorunlarıyla da karşılaşırsınız.
 • Bazen bu içecekler içerlerinde doğal maddelere sahip olduklarını belirtirler. Uzmanlara göre gerçekte bunlar aslında güçlü idrar söktürücüleridir ve bu nedenle çok dikkatli olmak gerekir.
 • Torin, eferdin, guanin ve arjinin bazlı bir bileşim özellikle kalp sorunu olanlar için oldukça tehlikelidir.
 • Araştırmalara göre, eğer günde iki veya üç kutu enerji içeceği içiyorsanız sıkça baş ağrısı, anksiyete, konsantrasyon eksikliği ve ruh hali değişiklikleriyle karşılaşırsınız.

Kendi Doğal Enerji İçeceğinizi Hazırlayın

Hindistan Cevizi ve Spirulina

portakal-suyu

Malzemeler:

 • İki adet portakalın suyu
 • 2 çorba kaşığı keten tohumu yağı

Hazırlama:

İlk olarak, iki adet portakalı sıkın. Ardından portakal suyunu iki çorba kaşığı keten tohumu yağı ile karıştırın. Bunun sonucunda daha homojen bir karışım elde edilir. Bunun ardından bunu eğer soğuk içmek istiyorsanız karışımı on dakikalığına buzluğa koyun. Bu içecek yüksek miktarda magnezyum, potasyum ve C vitamini içerir. Keten tohumu yağı da portakalın kandaki şeker içeriğini azaltma yeteneğine sahiptir ve bu nedenle sağlığınız için çok yararlıdır.

Muz ve Ispanak

zencefil-3

Malzemeler:

 • 1 dilim taze ve kıyılmış zencefil
 • 1 tutam zerdeçal
 • 1 çay kaşığı bal
 • 1 bardak soğuk su

Hazırlama:

İlk olarak zencefili yıkayın ve kıyın. Ardından zencefil ve zerdeçalı bir infüzyon elde etmek için bir bardak kaynar suya atın. Bunun on dakika pişmesine izin verin ve ardından süzün. Daha taze bir içecek elde etmek için arzu ederseniz buna bir bardak taze su ve buz küpleri ekleyebilirsiniz. Bu baharatlar bolca enerji içerir ve çok sağlıklıdır. Bu içecek ilginç bir tada sahip olacaktır ve kan dolaşımınızı iyileştirerek size doğal bir şekilde enerji sağlayacaktır.