7 Doğal Tedavi İle Arpacığı Rahatlatın

Arpacık hızla oluşmasına ve genellikle birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşmesine rağmen, oldukça can sıkıcı ve rahatsız edici bir şeydir. Neyse ki, iyileşme sürecinde size yardımcı olabilecek bazı doğal yollar var. Burada öğrenin!
7 Doğal Tedavi İle Arpacığı Rahatlatın

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Arpacık, göz kapağınızdaki yağ bezinin şişmesinden kaynaklanan küçük çıkıntılardır.Genelde dokunmaya duyarlıdırlar ve aşırı akıntı, ışığa duyarlılık ve göz içinde rahatsızlık hissi ile birlikte bir noktacık halinde oluşurlar. Anlatacağımız doğal tedaviler ile arpacığı rahatlatın!

Arpacığa en çok Staphylococcus aureus (stafilokok) bakterileri neden olur. Bununla birlikte, bazen diğer patojenler de bu duruma neden olabilmektedir.

Genellikle kısa bir süre içinde gelişirler ve birkaç gün içinde kendiliğinden iyileşirler, fakat oldukça sinir bozucu, kabarık ve çirkin sayılırlar. Neyse ki, iyileşme sürecini hızlandıran bazı özelliklere sahip doğal yollar vardır.

Bugünkü makalemizde, arpacığın ilk belirtileri görmeye başlar başlamaz deneyeceğiniz 7 en iyi doğal şifayı vurgulamak istiyoruz.

1. Sıcak kompresler ile arpacığı rahatlatın

sıcak kompres

Arpacığa ıslak ve sıcak kompres uygulanması yağ bezinin kanalındaki tıkanıklığı yumuşatmaya yardımcı olur. Ayrıca, sıcak kompres kullanılması enflamasyonu azaltır, kaşıntıyı hafifletir ve bu ağrılı enfeksiyonun neden olduğu iritasyonu azaltır.

Bu tedaviyi nasıl kullanırız?

 • Temiz bir bezi ılık su ile nemlendirin ve etkilenen bölge üzerinde 10 dakika kadar bekletin.
 • Aynı prosedürü günde üç veya dört kez tekrarlayın.

2. Maydanoz çayı ile arpacığı rahatlatın

İlginçtir ki, maydanozları arpacığı iyileştirmek için harici olarak kullanabilirsiniz. Anti-enflamatuvar ve yatıştırıcı özellikleri, göz kapağındaki topağın boyutunu azaltır ve tahrişi kontrol altında tutar.

Buna ek olarak, maydanoz, dış göz bölgesi için bir arındırma maddesi görevi görür ve yüzeyde sıkışmış toz ve maddelerin temizlenmesine yardımcı olur.

Nasıl uygulanır?

 • Maydanoz yaprakları ile bir çay demleyin. Tolere edilebilir bir sıcaklığa ulaştığında, bir pamuklu bezle veya temiz bir bezle göz kapaklarınıza uygulayın.
 • 10-15 dakika bekletin ve bu adımları günde üç kere tekrarlayın.

3. Papatya çayı poşetleri ile arpacığı rahatlatın

gözlerine çay poşeti koyan kadın

Papatya çayının anti-enflamatuvar ve tazeleyici özellikleri, arpacığ hızla iyileştirmek için iyi bir çözüm sağlar. Direkt olarak uygulandığında yumrunun boyutunu küçültür ve enfeksiyona neden olan bakteriler ile savaşır.

Kullanılışı

 • Papatya çay poşetlerini kaynar suda ıslatın ve ılık bir sıcaklığa ulaştığında gözlerinize yerleştirin.
 • 15 dakika bekletin. Bunu günde iki veya üç kez yapın.

4. Zerdeçal

Zerdeçallerin antibakteriyel ve anti-enflamatuvar içerikleri, arpacığın neden olduğu iltihap ile mücadele etmek için iyi bir çözüm oluşturmaktadır.

Malzemeler

 • 1 çay kaşığı toz zerdeçal (5 g)
 • 1 bardak su (250 ml)

Kullanılışı

 • Bir çay kaşığı zerdeçal tozunu bir bardak sıcak suya ekleyin ve çöktüğü zaman, enfeksiyonlu gözün çevresine temiz bir gazlı bez veya normal bez ile uygulayın.
 • Günde iki ya da üç defa kullanın.
 • Karışımı etkilenen bölgede bir damlalıkla da uygulayabilirsiniz.

5. Aloe vera

kaşıkta Aloe Vera

Aloe vera bitkisindeki muazzam kristaller bu sorunun iyileşmesini hızlandırmak için harika müttefiklerdir. Aloe veranın harici olarak uygulanması, antibakteriyel ve nemlendirici maddeler bakımından zengin olduğu için enfeksiyona karşı savaşır ve yumruları küçültmeye yardımcı olur.

Kullanılışı

 • Aloe vera yaprağındaki kristalleri çıkarın ve göz kapaklarınıza masaj yapmak için kullanın.
 • 5 dakika bekletin ve göz kapaklarınızı durulayın.
 • İsteğe bağlı olarak, bu bitkinin doğal suyu ile bir pamuğu nemlendirin ve etkilenen bölgenin üzerine sürün.

6. Salatalık

Salatalık; su, antioksidanlar ve anti-enflamatuvar özellikler bakımından zengin bir sebzedir ve arpacığı iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Bunun nedeni, bu sorundan kaynaklanan yumruları ve kaşıntıyı azaltabilen astrenjan ve yenileyici bileşikler içeriyor olmasıdır.

Kullanılışı

 • Birkaç salatalık dilimi kesin ve enfeksiyonlu göz kapaklarına yerleştirin.
 • 5 dakika bekletin ve günde dört defa tekrarlayın.

Bu yazımızı da okumanızı öneriyoruz:

Salatalıklı su içmenin 6 faydası

7. Kadife çiçeği

arpacığı rahatlatın

Kadife çiçeği, antibakteriyel ve astrenjan özelliklere sahip, göz kapaklarındaki yağ bezinin tıkanmasının neden olduğu semptomların hafifletilmesine yardımcı olan bir bitkidir. Bir kompres ile uygulandığında enflamasyonu ve kızarıklığı azaltır, kaşıntıyı ve ağrıyı önler.

Kullanılışı

 • Az miktarda kadife çiçeği demleyin. Cildiniz için uygun bir sıcaklığa gelmesini bekleyin ve kompres yaparak uygulayın.
 • Sorunu gidermek için günde üç kez kullanın.

Yukarıda bahsedilen tedavilerden birini seçin ve kullanma talimatlarımıza uyun. Bunlar, bu durumun tedavisinde iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaklardır.

Bunların birçoğunun kombine edilmesi ters reaksiyonlara neden olabileceğinden, her seferinde tek bir tedaviyi kullanmalısınız.

İlginizi çekebilir ...
Arpacık Tedavisi İçin Ev Yapımı 5 Tarif
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Arpacık Tedavisi İçin Ev Yapımı 5 Tarif

Arpacık sinir bozucu ve acı verici olabilir. Bu yüzden birkaç arpacık tedavisi hakkında bilgi sahibi olmak isteyebilirsiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • García Vázquez, E. (2007). Infecciones oculares en urgencias. JANO.
 • Aparicio Hernández-Lastras, M. J., Córdoba, B. M., Autillo, A. B., & Valdés, C. C. (2005). Oftalmología. Medicina Clinica. https://doi.org/10.1157/13072646
 • Villar, F. (2009). Anatomía Ocular. Oftalmología.
 • Garcia Aguado, J., Sánchez Ruiz-Cabello, F. J., Colomer Revuelta, J., Cortés Rico, O., Esparza Olcina, M. . J., Galbe Sánchez-Ventura, J., … Grupo PrevInfad/PAPPS Infancia y Adolescencia. (2016). Valoración de la agudeza visual. Pediatría Atención Primaria.
 • Montiel Carbajo, M., Pérez De Diego Camacho, J., & Serrano Romero, A. (2011). Manual de Urgencias Quirúrgicas. In Manual de urgencias quirúrgicas. https://doi.org/10.1080/19315260802307256
 • American Academy of Ophtalmology. ¿Qué son los chalaziones y los orzuelos? https://www.aao.org/salud-ocular/enfermedades/chalazion-orzuelo
 • Genet Mol Res. 2016 Jul 29;15(3). Antifungal and antibacterial activities of Petroselinum crispum essential oil. doi: 10.4238/gmr.15038538.
 • Elgazar, Aml & Rezq, Amr. (2018). Anti-Inflammatory Effects of Ginger and Parsley Extracts on Rats Paw. 2. 2016. https://www.researchgate.net/publication/328956874_Anti-Inflammatory_Effects_of_Ginger_and_Parsley_Extracts_on_Rats_Paw
 • Int J Mol Med. 2010 Dec; 26(6): 935–940. Chamomile, an anti-inflammatory agent inhibits inducible nitric oxide synthase expression by blocking RelA/p65 activity. doi: 10.3892/ijmm_00000545
 • Molecules. 2019 Dec; 24(23): 4321. Published online 2019 Nov 26. Antimicrobial Activity of Chamomile Essential Oil: Effect of Different Formulations. doi: 10.3390/molecules24234321
 • Paula Saiz de Cos. Reduca(Biología). Serie Botánica. 7 (2): 84-99, 2014.ISSN: 1989-362084. CúrcumaI(Curcuma longaL.) https://eprints.ucm.es/27836/1/C%C3%9ARCUMA%20%20Paula%20Saiz.pdf
 • Foods. 2017 Oct; 6(10): 92. Published online 2017 Oct 22. Curcumin: A Review of Its’ Effects on Human Health. doi: 10.3390/foods6100092
 • Biomed Res Int. 2014; 2014: 186864. Published online 2014 Apr 29. A Review on Antibacterial, Antiviral, and Antifungal Activity of Curcumin. doi: 10.1155/2014/186864
 • Kedarnath, & Kamble, Dr. Kaveri & Chimkod, Vishwanath & Patil, C. (2013). ANTIMICROBIAL ACTIVITY OF ALOE VERA LEAF EXTRACT. https://www.researchgate.net/publication/257948745_ANTIMICROBIAL_ACTIVITY_OF_ALOE_VERA_LEAF_EXTRACT
 • J Appl Oral Sci. 2011 Sep-Oct; 19(5): 476–482. Antimicrobial activity of Calendula officinalis, Camellia sinensis and chlorhexidine against the adherence of microorganisms to sutures after extraction of unerupted third molars. doi: 10.1590/S1678-77572011000500007

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.