Artrit Ağrısına İyi Gelen 8 Şifalı Bitki

Çok fazla tüketmemek kaydıyla, söğüt kabuğu çayı artritin sebep olduğu ağrıyı azaltmak için çok etkilidir.
Artrit Ağrısına İyi Gelen 8 Şifalı Bitki
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Artrit, eklemlerin iltihaplanması olarak bilinir ve özellikle de hareket edildiği zaman tutukluk ve ağrıya sebep olur. Her yaş kesiminden kişilerde görülebilen bu rahatsızlığa genellikle kemikler, kaslar ve eklemleri destekleyen dokularla ilgili problemlerin neden olduğu bilinmektedir.

Artritin En Bilinen Çeşitleri Hangileridir?

  • Romatoid artrit en bilinen türüdür, eklemlerin duvarlarında enflamasyona (iltihaba) sebep olur, bu da hareketleri engelleyerek şişmeye ve ağrıya dönüşür. Artritin bu türü aynı anda birçok eklemi etkileyebilir, kıkırdak, kemik, tendonlar ve bağ dokuya zarar verebilir.
  • Diğer bilindik bir türü ise gut hastalığıdır, eklemlerde gerginlik, kırmızılık, sıcaklık, şişme ve titremeye sebep olur.
  • Osteoartrit eklemlerdeki kıkırdakların aşınmasıyla meydana gelir, tutukluk ve ağrıya sebep olur.
  • Tendonit artritin başka bir türüdür ve tendonların aşınması veya iltihaplanmasıyla olur.

Hangi çeşit artritinizin olduğu fark etmeksizin, ilk müdahale ve tedavi yöntemi için öncelikle doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Reçeteli ilaçlarınıza ve tedavinize ek olarak, eklemlerinize iyi gelen bitkilerin çayını düzenli bir şekilde içmek eklem ağrılarınızı azaltıp hayat kalitenizi yükselterek, bu rahatsızlığın sizi günlük aktivitelerinizden alıkoymasına bir çare olacaktır.

Eklem Ağrısına En İyi Gelen Bitkiler Hangileridir?

Aşağıda listelemiş olduğumuz bitkiler, anti-enflamatuvar özellikleri sayesinde romatoid ve diğer türdeki artritleri tedavi etmeye ve ağrıları azaltmaya yardımcı olur.

1. Aloe vera

aloe vera bitkisi

Aloe vera birçok hastalık için tedavi amaçlı kullanılmaktadır. Rahatlıkla temin edebileceğiniz bu şifalı bitkinin jeli sağlığınıza iyi gelecek ve eklem ağrılarını azaltacak özellikler içermektedir.

2. Kedi pençesi

Bu bitki, artrit semptomlarını ve acıyı azaltacak anti-enflamatuvar içeriğe sahiptir. Maryland Üniversitesi Tıbbi Araştırma Merkezi (The Medical Research Center at the University of Maryland) kedi pençesinin osteoartritin sebep olduğu ağrıyı ve romatoid artritin sebep olduğu enflamasyonu azalttığını kanıtlamıştır.

3. Okaliptüs

okaliptus bitkisi

Okaliptüs yaprakları artrit ağrısını tedavi etmek için bölgesel olarak uygulanabilir, çünkü enflamasyonu ve ağrıyı azaltan bir içeriğe sahiptir. Bizim önerimiz, eklem bölgelerine bu yapraklardan ve yağından oluşturulmuş sıcak kompres uygulamaktır.

4. Zencefil

İçsel ve dışsal kullanım için zencefil en bilindik ve en iyi doğal tedavilerden birisidir. Artritin sebep olduğu enflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya da yardımcı olur. Zencefilin anti-enflamatuvar özelliğinden çayını içerek veya doğrudan bölgeye sıcak kompres uygulayarak yararlanabilirsiniz.

5. Zerdeçal

zerdecal tozu

Bu ünlü baharat romatoid artritin ilerleme hızını yavaşlatmaya yardımcı olur. İnsan vücudu üzerinde yapılmış olan araştırmalara göre, zerdeçalın anti-enflamatuvar ve acıyı azaltan içeriği oral yoldan tüketildiğinde en iyi şekilde ortaya çıkıyor.

6. Arnika kökü

Arnika romatoid artriti etkili tedavi edebilecek çok güçlü anti-enflamatuvar etkilere sahiptir. Acıyı ve enflamasyonu azaltmak için, problemli bölgeye arnika kökünden yapılan bir kompres uygulamanızı öneriyoruz.

7. Söğüt kabuğu

Söğüt kabuğu iltihap önlemek için uzun yıllardır kullanılmaktadır. Bu şifalı bitki, özellikle diz, sırt, kalça ve boyundaki osteoartritten kaynaklanan acıları azaltmakta oldukça etkilidir. Çay olarak veya tablet formunda ağızdan alınması önerilir. Günlük önerilen miktarı aşmamaya dikkat etmelisiniz.

8. Yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çay sağlığa iyi gelen bir çok yönünden dolayı dünyadaki en ünlü bitki çaylarından bir tanesidir. Enflamasyonu azaltmakta ve artriti tedavi etmekte de çok etkili olabilir. Yeşil çayı bunun için kullanmanızın en iyi yöntemi çayını içmek veya acılı bölgeye kompres uygulamaktır. Osteoartrit ve romatoid artritin semptomlarını azaltmaya da iyi geldiği bilinmektedir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.