Artrit Ağrısına İyi Gelen 8 Bitki

· 9 Ocak, 2016
Çok fazla tüketmemek kaydıyla, söğüt kabuğu çayı artritin sebep olduğu ağrıyı azaltmak için çok etkilidir.

Artrit eklemlerin iltihaplanması olarak bilinir ve özellikle hareket ettiğinizde tutukluk ve ağrıya sebep olur. Bu sağlık problemi insanları herhangi bir yaşta yakalayabilir ve genellikle kemikler, kaslar ve eklemleri destekleyen dokularla ilgili başka problemlerle ilişkilidir.

Artritin En Bilinen Çeşitleri Hangileridir?

  • Romatoid artrit en bilinen türüdür, eklemlerin duvarlarında enflamasyona (iltihaba) sebep olur, bu da hareketleri engelleyerek şişmeye ve ağrıya dönüşür. Artritin bu türü aynı anda birçok eklemi etkileyebilir, kıkırdak, kemik, tendonlar ve bağ dokuya zarar verebilir.
  • Diğer bilindik bir türü ise gut hastalığıdır, eklemlerde gerginlik, kırmızılık, sıcaklık, şişme ve titremeye sebep olur.
  • Osteoartrit eklemlerdeki kıkırdakların aşınmasıyla meydana gelir, tutukluk ve ağrıya sebep olur.
  • Tendonit artritin başka bir türüdür ve tendonların aşınması veya iltihaplanmasıyla olur.

Hangi çeşit artritinizin olduğu fark etmeksizin, ilk müdahale ve tedavi yöntemi için öncelikle doktorunuza danışmanız çok önemlidir. Reçeteli ilaçlarınıza ve tedavinize ek olarak, eklemlerinize iyi gelen bitkilerin çayını düzenli bir şekilde içmek eklem ağrılarınızı azaltıp hayat kalitenizi yükselterek, bu rahatsızlığın sizi günlük aktivitelerinizden alıkoymasına bir çare olacaktır.

Eklem Ağrısına En İyi Gelen İlaç Özelliğindeki Bitkiler Hangileridir?

Aşağıdaki bitkilerin anti-enflamatuvar özellikleri vardır bu da romatoid ve diğer türdeki artritleri tedavi etmeye ve ağrıları azaltmaya yardımcı olur.

Aloe vera

aloe

Aloe yıllardır içsel ve lokal bir çok çeşitli terapide kullanılıyor. Rahatlıkla bulabileceğiniz bu bitkinin jeli sağlığınıza iyi gelecek ve eklem ağrılarını azaltacak özellikler içeriyor.

Kedi pençesi

Bu bitki, artrit semptomlarını ve acıyı azaltacak anti-enflamatuvar içeriğe sahiptir. Maryland Üniversitesi Tıbbi Araştırma Merkezi (The Medical Research Center at the University of Maryland) kedi pençesinin osteoartritin sebep olduğu ağrıyı ve romatoid artritin sebep olduğu enflamasyonu azalttığını kanıtlamıştır.

Okaliptüs

okaliptus

Okaliptüs yaprakları artrit ağrısını tedavi etmek için bölgesel olarak uygulanabilir, çünkü enflamasyonu ve ağrıyı azaltan bir içeriğe sahiptir. Bizim önerimiz, eklem bölgelerine bu yapraklardan ve yağından oluşturulmuş sıcak kompres uygulamaktır.

Zencefil

İçsel ve dışsal kullanım için zencefil en bilindik ve en iyi doğal tedavilerden birisidir. Artritin sebep olduğu enflamasyonu ve ağrıyı azaltmaya da yardımcı olur. Zencefilin anti-enflamatuvar özelliğinden çayını içerek veya doğrudan bölgeye sıcak kompres uygulayarak yararlanabilirsiniz.

Zerdeçal

zerdecal

Bu ünlü baharat romatoid artritin ilerleme hızını yavaşlatmaya yardımcı olur. İnsan vücudu üzerinde yapılmış olan araştırmalara göre, zerdeçalın anti-enflamatuvar ve acıyı azaltan içeriği oral yoldan tüketildiğinde en iyi şekilde ortaya çıkıyor.

Arnika kökü

Arnika romatoid artriti etkili tedavi edebilecek çok güçlü anti-enflamatuvar etkilere sahiptir. Acıyı ve enflamasyonu azaltmak için, problemli bölgeye arnika kökünden yapılan bir kompres uygulamanızı öneriyoruz.

Söğüt kabuğu

Söğüt kabuğu enflamasyonu önlemek için senelerden beridir kullanılıyor. Bu bitki, özellikle diz, sırt, kalça ve boyundaki osteoartritten kaynaklanan acıları azaltmakta pozitif etkiler gösteriyor. Çay veya tablet formunda ağızdan alınması öneriliyor ayrıca günlük önerilen miktarı aşmamaya da dikkat edin.

Yeşil çay

yeşil çay

Yeşil çay sağlığa iyi gelen bir çok yönünden dolayı dünyadaki en ünlü bitki çaylarından bir tanesidir. Enflamasyonu azaltmakta ve artriti tedavi etmekte de çok etkili olabilir. Yeşil çayı bunun için kullanmanızın en iyi yöntemi çayını içmek veya acılı bölgeye kompres uygulamaktır. Osteoartrit ve romatoid artritin semptomlarını azaltmaya da iyi geldiği bilinmektedir.