Humus: Çok Besleyici Doğal Antidepresan

· 18 Mart, 2016
Humus içerdiği faydalar sebebiyle harika bir yemektir. Vitamin ve antioksidan açısından zengin olmasının yanı sıra, doğal bir antidepresandır, sindirimi iyileştirir ve iştahı kontrol etmeye yardımcı olur.

Daha önce hiç humus ismini duydunuz mu? Peki hiç denediniz mi? Fazla bilinmese de, yavaş yavaş sofralardaki yerini sağlamlaştırmaya başlamaktadır.

Eğer nohut yemeyi seviyorsanız, humusa bayılacaksınız. Bu lezzetli ezme limon suyu, zeytinyağı, sarımsak, paprika, susam, zeytin ve ana madde olarak nohuttan yapılmaktadır.

Tarifi ülkeden ülkeye değişiklik göstermektedir, fakat malzemeleri oldukça sağlıklıdır. Gerçek şudur ki, aşağıda bahsedeceğimiz birçok araştırma, bu yemeği süper besin olarak tanımlar ve depresyon tedavisi için etkili bir yiyecek olarak gösterir. Humus hakkında daha fazla bilgi edinmek ister misiniz? 

Humusun inanılmaz faydaları

Humus Orta Doğu mutfağının önemli bir yemeğidir. Ülkemizde olduğu kadar Lübnan, Suriye ve hatta Kıbrıs ve Yunanistan’da da bu sağlıklı yemek oldukça popülerdir.

Humusu neredeyse her markette bulabilseniz de, birçok kişi taze ve kaliteli malzemelerle kendi evinde yapmayı tercih etmektedir.

Taze limon suyu, yumuşak nohut ve kendi damak zevkinize uygun baharatlarla leziz bir humus yapmanız garantidir.

Peki bu mezenin bize sunduğu faydalar nelerdir? Gelin bir göz atalım:

Ayrıca okuyunuz: Depresyonla Savaşmak için Doğal Yollar

Humus harika bir doğal antidepresandır

humus-2

2007 yılında Tel Aviv Üniversitesi’nde (İsrail) yapılan bir araştırma şu sonuçları ortaya koymuştur:

 • Humus, depresyona karşı, söz konusu rahatsızlığın tedavisinde kullanılan ilaçlarla benzer etkiyi gösteren bir doğal antidepresandır.
 • Humus serotonin salgılanmasını arttırarak kişinin kendini iyi hissetmesini sağlar. Bu paprika ve zeytinyağı gibi iki sağlıklı malzemenin karıştırılmasıyla açıklanmaktadır. İkisi de bu hormonun salgılanmasını sağlayan bir aminoasidi içermektedir.
 • Humus iştahı keser, rahatlatır ve uyumaya yardımcı olur.

Humus harika bir doğal antidepresandır, ayrıca sinirleri yatıştıran ve endişeyi azaltan 9 şifalı bitkiye de göz atın.

  Humus sebze proteini açısından zengindir

Biz nohuttan bahsediyoruz, yani birçok tarifte ana madde olarak kullanılan ve en zengin protein kaynaklarından biri olan nohuttan. Ve bunu çok seviyoruz!

Sağladığı enerji ile birçok atlet tarafından diyetlerine dahil edildiğini bilmek oldukça ilginçtir. Zeytinyağı ve limon suyu sayesinde, sindirimi kolaylaştıran antioksidanlar açısından da zengindir. İlave olarak, doyurucudur ve kan şekeri seviyesini düzenler.

Tüm aile için kapsamlı bir yiyecek

Humusun sebze proteinleri açısından zengin olduğunu zaten biliyoruz, fakat bir de besin değerlerine göz atın. Tüm aile için harikadır!

 • Demir
 • Potasyum
 • Kalsiyum
 • B kompleks vitaminleri
 • Magnezyum
 • Folik asit (hamile kadınlar ve büyüme çağındaki çocuklar için mükemmeldir.)
 • Kasları ve sinir sistemini güçlendiren iki vitamin olan B1 ve B2 vitaminleri açısından zengindir.
 • Humus ayrıca retinol içerir, bu madde dokuyu gençleştirir ve elastik olmasını sağlar.
 • Yüksek antioksidan içeriği sayesinde, humus hipertansiyonu kontrol altına alma ve kalp sağlığını geliştirme açısından mükemmeldir.
 • Diüretik özellikleri sayesinde ürik asitten kurtulmak için oldukça faydalı bir yiyecektir.

Humus sindirimi arttırır

humus-3

Kabızlık mı çekiyorsunuz? Bağırsaklarınızı ve genel olarak vücudunuzu mu arındırmanız gerekiyor? O halde humusu diyetinizin düzenli bir parçası olarak hayatınıza ekleyin.

Sağlıklı karbonhidratlar yavaşça emilir, devamlı enerji sağlar ve kan şekeri seviyesini düzenler.

Nohuttaki lifler limon suyu, sarımsak, zeytinyağı ve sağlıklı baharatlar yardımıyla bağırsak geçişini arttırır ve kolondan toksinlerin atılmasını kolaylaştırır.

Şu yazıya göz atın: Kolon ve Bağırsakları Temizlemek için 3 İçecek

Humus düşük miktarda yağ içerir

Yukarıda bahsettiğimiz gibi humus içerisinde kullanılan malzemeler sağlıklı, linoleik asit, oleik asit ve Omega 3 yağ asidi gibi önemli yağ asitleri açısından zengindir.

Humus çavdar ekmeği ile harika bir tat sunar. Eğer çiğ havuç ve kereviz sapı ile beraber yerseniz, hem sağlıklı hem de lezzetli bir atıştırmalık elde etmiş olursunuz.

Nohudun harika özelliklerine bir göz atın.

Humus antikanser özelliğe sahiptir

humus-4

Antioksidanlar ve doğal bir antibiyotik olan sarımsak sayesinde, tümöre dönüşebilecek birçok zararlı hücre ile mücadele edebiliriz.

Genetik hücrelerin zarar görmesi ile kanser oluşmasına karşı oldukça faydalı olan folik asit ve saponinleri göz ardı etmemeliyiz. 

Kızarmış ekmek üstünde biraz humusa kim hayır diyebilir ki?

Afiyet olsun!