Vajinal Sarkıklık ve 4 Nedeni

Pek çok kadın, vajinal sarkıklık nedeniyle bir rahatsızlık hissi algıladıkları için seks sırasında utanırlar. Ancak bu belirti, iyi bir cinsel yaşam için bir engel değildir. Size nedenleri ve bu durumun nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi vereceğiz.
Vajinal Sarkıklık ve 4 Nedeni
Nelton Abdon Ramos Rojas

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Nelton Abdon Ramos Rojas.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Vajinal sarkıklık, farklı durumlar nedeniyle vücudunda değişiklik geçiren kadınlarda sık görülen bir durumdur. Bu bölgenin elastikiyetini kaybetmenin sonuçlarından biri de hem benlik saygısını hem de kadının cinsel yaşamını etkileyebilmesidir.

Bu durumun ortaya çıkmasına neden olan birkaç faktör vardır. Aşağıda size bunların ne olduğunu ve bazı iyi alışkanlıklar ve egzersizlerle vajinal sarkıklığın etkilerini nasıl en aza indirebileceğinizi göstereceğiz.

Vajinal sarkıklık nedir?

Vajinal sarkıklık bir hastalık, işlev bozukluğu veya kusur olarak kabul edilmez. Genetik faktörler, hormonal değişiklikler ve yaşam tarzı nedeniyle vajinadaki kas tonusunun kaybından kaynaklanan bir problemdir.

Bu nedenle, esas olarak vücut biyolojik değişikliklere uğradığında meydana geldiğinden, onu doğal bir durum olarak sınıflandırıyoruz. Ancak bu, etkisinin olmadığı ve cinsel isteği bir ölçüde azalttığı anlamına gelmez.

Buna rağmen, vajinal sarkıklık kendi başına seksten tam anlamıyla zevk almanın önünde bir engel değildir ve cinsel ilişkinin vücut üzerindeki olumlu etkilerini azaltmak zorunda da değildir. Aksine, kadının özgüvenini ve kendine güvenini etkilediğinde rahatsızlık ortaya çıkar.

Vajinal sarkıklık

Vajinal sarkıklığın sebepleri nelerdir?

Bazı kadınların neden vajinal sarkıklığa sahip olduğunu ve diğerlerinin olmadığını açıklamak için kesin bir neden yoktur. Bununla birlikte, böyle bir durumu geliştirme eğilimi ile ilgili birkaç faktör vardır. Bunlar görünüşteki ana tetikleyiciler:

İlginizi çekebilir: Postmenopozal Vajinal Atrofi

1. Yaş

Mutlu bir kadın.

Vajinal sarkıklığın ana nedenlerinden biri geçen zamandır. Yaşlanmanın neden olduğu değişiklikler nedeniyle vücut, dokuları sıkı tutmaktan sorumlu ana unsur olan daha az kolajen üretmeye başlar.

Yaşlanma belirtileri yüz, boyun ve dekolte bölgesinde oldukça belirgin olsa da genital bölge de yaşlanma etkilerinden korunmaz.

2. Hamilelik ve doğum

Doğumdan sonra vajinanın germe işleminden sonra biraz ton kaybetmesi normaldir. Bu gevşeklik hissi, bir yırtık olduğunda veya forseps kullanıldığında daha da kötüdür.

Ancak bebek sezaryen ile doğduğunda kadında da bu semptom gelişebilir. Hamilelik, vajina derisinin ve kaslarının üzerlerine uygulanan baskı nedeniyle sıkılığını kaybetmesine neden olur.

3. Fazla kilo ve hareketsiz bir yaşam tarzı

Kilolu bir kadın.

 

Vajina kasları aşırı kilolu ve hareketsiz olmanın bir sonucu olarak zayıflayabilir. Diğer kas gruplarında olduğu gibi, egzersiz onları güçlendirmenin anahtarıdır.

Aslında, birçok egzersiz, işlevi bu bölgeyi tonlamak ve tesadüfen idrar kaçırma ve cinsel işlev bozukluğu gibi sorunları önlemek olan pelvik taban çalışmasına odaklanır.

4. Hormonal değişiklikler

Menopoz sırasında ortaya çıkan fizyolojik bozukluklar vajinal gevşekliği tetikleyebilir. Bunlarda, bölgeyi koruyan mukozadaki değişikliklere bağlı olarak vajinal sıkılık kaybını artıran hormonal bir dengesizlik vardır.

Vajinal sarkıklığı önlemek ve bunlarla mücadele etmek için ipuçları

Vajinal sarkıklık çoğunlukla en az bir kez doğum yapmış kadınları etkiler. Bununla birlikte, vajinoplastiye başvurmadan bunu önlemeye ve azaltmaya yardımcı olabilecek birkaç yöntem ve ipucu vardır.

İşte dikkate alabileceğiniz bazı ipuçları:

  • Kegel egzersizlerini haftada birkaç kez yapın. Bunlar vajinanın iç ve dış kaslarını tüm bölgeyi tonlamak için uyarmayı amaçlar.
  • Bir pelvik taban rehabilitasyon rutini benimseyin. Doğumdan sonra bölgeyi toparlamak veya idrar kaçırma gibi durumlar için idealdir.
  • Daha sık seks yapın. Görünüşe göre, bu vajinanın esnekliğini arttırmaya ve atrofi ve kuruluğu önlemeye hizmet ediyor.
  • Sağlıklı bir diyet sürdürün. Sadece sağlık için değil, vücut ağırlığını dengelemek ve iyi kolajen üretimini sürdürmek için.
  • Bölgeyi germeyin veya zarar vermeyin. Kaşıntılıyken sert bir şekilde kaşımak cildinizi zayıflatabilir.
  • Bakımınız için uygun ürünleri kullanın. Parfümlü sabunlar, duş jelleri kullanmayın.
  • Aşırı güç kullanmayın. Ağır eşyaları kaldırmak, karın içi basınca duyarlılığı artırır ve bu da vajina gibi kasları zayıflatır.

Vajinal sarkıklığı tedavi etmek için diğer seçenekler

Vajinal sarkıklığı gidermek için yukarıda sayılanlara ek olarak, olası komplikasyonları nedeniyle pek tavsiye edilmeyen düzeltme ameliyatı ve lokalize ısı kullanımı ile daralma yaratan daha modern bir seçenek olan radyofrekans gibi başka yöntemler de vardır.

Son olarak bu rahatsızlığınız varsa sizi temin ederiz ki utanacak bir şeyiniz yok. Bu belirti normaldir ve verilen önerilerle azaltılabilir. Ayrıca cinsel yaşamınızın tadını tam anlamıyla çıkarmanız için bir engel olması da gerekmez.

Bu sağlıklı alışkanlıkları benimseyin ve farkı göreceksiniz! İlginizi çekebilir ...

Pelvis Kaslarını Geliştirmek İçin Kegel Egzersizleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Pelvis Kaslarını Geliştirmek İçin Kegel Egzersizleri

Başta rahatsız edebilmelerine rağmen, Kegel egzersizlerinden fazlaca yararlanabilirsiniz. Bu yararları görebilmek için bunları her gün uygulamalısı...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.