Cilt Kolajenini Yenileyebilen 10 Güzellik Bakımı

Günümüzde cilt kolajenini yenilemek ve daha genç bir görünüm elde etmek için araçlara sahibiz. Ancak gençliği uzatmanın en önemli yolu sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmektir.
Cilt Kolajenini Yenileyebilen 10 Güzellik Bakımı
Leidy Mora Molina

Yazan ve doğrulayan hemşire Leidy Mora Molina.

Son Güncelleme: 17 Ocak, 2022

Cilt kolajenini yenilemek, birçok kozmetik uzmanının ve cilt görünümünden endişe duyan kişilerin takıntısıdır. Cildi esnek ve sıkı tutmanın ne kadar önemli olduğunu hesaba katarsanız, bu şaşırtıcı değil. Sorun, vücudun bu maddeyi yavaş yavaş üretmeyi bırakmasıdır. Başka bir deyişle, insan vücudu içindeki üretimi yaşla birlikte yavaşlar. Bu nedenle cilt kollajenini yenilemek için yeni stratejiler bulmak ve uygulamak çok önemli hale geldi.

Cilt kolajenini yenilemek için tedaviler

Kolajen, kemiklere, cilde ve diğer dokulara yapı ve güç veren bir proteindir. 20 yaşından itibaren cilt bu proteini her yıl %1 oranında kaybetmeye başlar. Sonuç, daha belirgin yaşlanma belirtileri olan bir cilttir.

Şu anda, bilinen birkaç tedavi, cilt kolajenini yenilemeye yardımcı olabilir. Aşağıdakiler en iyi bilinenlerdir.

1. Kırmızı ışık tedavisi (RLT)

Kırmızı ışık, spektral aralığı 620 ila 700 nanometre arasında olan bir enerji türüdür. Bunun doku iyileşmesini kolaylaştırmada, dokuları onarmada ve cilt gençleşmesini desteklemede faydalı olduğu düşünülmektedir. 8 ila 10 milimetre derinliğe ulaşarak dermise nüfuz etmesini sağlar.

2013 yılında yapılan bir araştırma, kırmızı ışık tedavisinin cilt kolajenini yenilediğini buldu. Spesifik olarak, bu maddenin üretilmesinden sorumlu hücreler olan fibroblastları geri yükler. Ayrıca saç dökülmesini tersine çevirmede yardımcı olduğu düşünülmektedir.

Bu yazımız ilginizi çekebilir: Kaçınmanız Gereken 7 Cilt Bakımı Hatası

2. Mikro iğneleme

Bu, küçük iğnelerle donatılmış bir cihazla yapılan bir tedavidir ( kolajen indüksiyon tedavisi olarak da adlandırılır). Cilt üzerinde hareket eder ve üst tabakada küçük deliklere neden olur. Bu yaralar oluştukça, vücut onları onarmak için kolajen üretimini arttırır.

Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi’de yayınlanan araştırma, bu tedaviyi alanların 6 ay sonra kolajen ve elastinde belirgin bir artış gösterdiğini gösterdi. Yara izleri, kırışıklıklar ve çatlaklar da azaldı.

3. Kimyasal ve lazer peeling

Hem kimyasal hem de lazer olmak üzere birçok peeling türü vardır. Çeşitli cilt problemlerini, özellikle kırışıklıkları ve hiperpigmentasyonu tedavi etmek için kullanılırlar.

Çoğu, kızarıklık, kuruluk ve tahrişe neden olur. Vücut bu bozuklukları çözmeye çalışırken, aynı zamanda cildin kolajenini yenilemeye de çalışır.

Peeling tedavisi gören bir kadın.
Peeling, epidermisin milimetrik katmanlarını kaldırarak cildin yüzeysel katmanını ovalar.

4. Mikro akım yüz bakımı

Mikro akım tedavisi aynı zamanda cildin kolajenini yenilemenin bir yoludur. Ancak, dikkat edilmesi gereken bir yanı var. Bu uygulama en iyi sonucu, yaşlanma belirtileri göstermeye yeni başlayan cilt üzerinde  verir. Kolajen seviyesini arttırır ve ciltteki esnekliği arttırır. Olgun cilt üzerinde çok az etkisi vardır.

5. Plazma enjeksiyonları

Trombosit açısından zengin plazma enjeksiyonları, hücre büyümesini ve yenilenmesini destekler. Yöntem, trombositlerin alt göz kapakları veya ağız kıvrımları gibi belirli noktalara yerleştirilmesinden oluşur.

O andan itibaren trombositler bu bölgelere yaralar gibi etki eder. Bu şekilde onarımlarını teşvik ederler. Aynı zamanda, bu enjeksiyonlar , fibroblastların üremesini uyaran büyüme faktörleri açısından zengindir.

6. Kremler ve serumlar

Çok sayıda krem, bileşenlerinden biri olarak kolajen içerir. Serumların, bu maddenin yeniden üretimini sağlayabilecekleri söyleniyor. Onlara güvenilebilir mi? Cevap, evet!

Genel olarak konuşursak, bunları güneş kremi ile birleştirmelisiniz. Ayrıca kolajeni yok eden bir enzim olan kolajenazı yok ettikleri için retinoidlerle de desteklemelisiniz.

7. Kolajen takviyeleri

Kolajen takviyeleri bir miktar etkinlik göstermiştir. Ancak, çoğu zaman bu, vaat edildiği kadar değildir. Akılda tutulması gereken iki şey var. Birincisi, sertifikalı, yüksek kaliteli takviyeleri satın almanız gerektiğidir. İkincisi de, olağanüstü sonuçlar beklememeniz gerektiğidir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir: Her Gün Kolajen Takviyesi Almanın 7 Faydası

8. Yüz mezoterapisi

Cildi gençleştirmek ve eski haline getirmek amacıyla vitamin, hyaluronik asit ve diğer maddelerin uygulandığı bir tedavidir. Uygulama çok ince bir iğne ile yapılır, bu nedenle ağrı olmaz. Her seans 20 dakika sürer.

9. Fiziksel aktivite

Fiziksel aktivite bir güzellik bakımı yöntemi olmasa da, cildin kolajeni yeniden oluşturmasına yardım eder. Terleme, büyüme hormonlarının üretimini artırır. Bu da fibroblastları daha fazla kolajen üretmesi için uyarır.

PloS ONE’da yayınlanan bir araştırma, kuvvet antrenmanı ve interval antrenmanın etkili gibi göründüğünü kaydetti. Yoga yapmak da stresi azalttığı için yardımcı olur.

10. İple yüz germe

Aslında, cilt kolajenini yeniden oluşturmak için başka birçok tedavi var. Yine de bu yazının dışında bırakamayacağımız bir tanesine daha değineceğiz.

Burada tensör ipliklerinden bahsediyoruz. Bu teknik, deriye küçük polidioksanon (PDO) ipliklerinin implante edilmesinden oluşur. Bunlar, kırışıklık olmadığı izlenimini vermek için ciltte gerginlik yaratırken, doğal kolajen üretimini teşvik eder.

cilt gerdirme teknikleri
Tensör ipleri, yüzün doğal çizgileri takip edilerek cerrahi bir teknikle yerleştirilir.

Kolajen ve yenilenmesi

Kolajen, cilt de dahil olmak üzere vücudun birçok bölgesinde bulunan dirençli ve esnek liflere yol açar. Bu lifler gergindir ancak yıllar geçtikçe, iç içe geçerek elastikiyetlerini kaybederler. Sonuç, kırışıklıklardır.

Bu süreci en çok etkileyen faktörler güneşe maruz kalma, kötü beslenme, sıvı alımı eksikliği, tütün ve alkol tüketimi ve strestir. 35 yaş civarında yüzdeki etkinin görülmeye başlaması oldukça olağandır.

Bir kadının 50 yaşına kadar tüm kolajeninin yaklaşık yarısını kaybettiği tahmin edilmektedir. Erkekler daha küçük bir kayba sahip olma eğilimindedir. Bu, dermisin kalınlığında bir azalmaya yol açar.

Derideki kolajeni yenilemek için yapılan tedaviler, değişen derecelerde etkinliğe sahiptir. Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzı eşlik ettiğinde geliştirilirler.

Yaşlanmak, kaçınılmazdır. Ancak bu süreç doğru yaşam alışkanlıkları benimsenerek biraz yavaşlatılabilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Wunsch A, Matuschka K. A controlled trial to determine the efficacy of red and near-infrared light treatment in patient satisfaction, reduction of fine lines, wrinkles, skin roughness, and intradermal collagen density increase. Photomed Laser Surg. 2014 Feb;32(2):93-100. doi: 10.1089/pho.2013.3616. Epub 2013 Nov 28. PMID: 24286286; PMCID: PMC3926176.
  • Aust MC, Fernandes D, Kolokythas P, Kaplan HM, Vogt PM. Percutaneous collagen induction therapy: an alternative treatment for scars, wrinkles, and skin laxity. Plast Reconstr Surg. 2008 Apr;121(4):1421-1429. doi: 10.1097/01.prs.0000304612.72899.02. PMID: 18349665.
  • Sellami M, Dhahbi W, Hayes LD, Padulo J, Rhibi F, Djemail H, et al. (2017) Combined sprint and resistance training abrogates age differences in somatotropic hormones. PLoS ONE 12(8): e0183184. https://doi.org/10.1371/journal.pone.0183184.
  • Schoenfeld, P. (2020). Colágeno: Rejuvenece tu piel, fortalece las articulaciones, y siéntete más joven gracias a la dieta que aumenta la producción y el consumo de colágeno. EDITORIAL SIRIO SA.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.