Kaçınmanız Gereken 7 Cilt Bakımı Hatası

Dinlendirici bir uyku, sigara ve alkol kullanmaktan kaçınmak, güneş kremi kullanmak, makyajı iyi kullanmak... Günlük yaşamınızın pek çok detayı cildinize iyi bakmanızı etkiler. Bu yazımızda, kaçınmanız gereken yedi cilt bakımı hatasını keşfedebilirsiniz.
Kaçınmanız Gereken 7 Cilt Bakımı Hatası

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Sağlıklı, pürüzsüz ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için cildinizin üzerinde biraz zaman harcamalısınız. Bu nedenle, her gece makyajınızı silmek ve her gün nemlendirici kullanmak yeterli olmayabilir. Bazı cilt bakımı hataları cildiniz için çok zararlıdır, yani onlardan kaçınmanız gerekir.

Cilt bakımı sadece bir estetik meselesi değildir. Bu aynı zamanda bir sağlık meselesidir! Bu nedenle, güzellik ürünleri ve estetik tedavilerin ötesinde, yaptığınız cilt bakımı hatalarını belirlemek ve bunları durdurmak önemlidir.

Aşağıda, cildinize bakmak için kaçınmanız gereken yedi cilt bakımı hatasını keşfedeceksiniz.

Kaçınmanız Gereken Cilt Bakımı Hataları

Eksfoliyant kullanan bir kadın.
Aşırı peeling yapmak cildin en dış katmanlarını etkiler, yapısını değiştirir ve cildi tahriş eder.

Evet, peeling yapmanın ölü deri hücrelerini temizlediği ve cildin daha iyi görünmesine yardımcı olduğu doğrudur. Ancak, aşırıya kaçmamalısınız. Aşırı derecede eksfoliyant uygulamak cildinize ciddi şekilde zarar verebilir.

Eğer fazla peeling yaparsanız, iyileşmeye ve düzgün büyümeye çalışan hücreleri de ortadan kaldırmış olursunuz. Ayrıca bu cildinizi kurutarak kırışıklıkların görünümünü destekleyebilir. Sadece haftada bir kez eksfoliyant kullanmalısınız.

Güneş Kremi Kullanmamak

Güneş cilt sağlığınıza çok zararlıdır. UV ışınları lekelere ve kırışıklıklara neden olduğu ve cilt kanserini desteklediği için cilt yaşlanmasının 1 numaralı nedenidir. Bu nedenle hem yazın hem de kışın cilt tipinize uygun bir güneş kremi kullanmalısınız.

Daha fazlasını öğrenmek için okumaya devam edin: Rocío Gil Redondos’tan Cilt Bakımı ve Gençleştirme İpuçları

Yatmadan Önce Makyajınızı Temizlememek

Makyajını temizleyen bir kadın.
Gece sırasında makyaj cildinizdeki gözenekleri tıkayarak siyah nokta ve sivilce gibi gelecek sorunlara yol açabilir.

Eve geç geldiğinizde ve çok yorgun olduğunuzda makyajınızı silmeden yatmak son derece cezbedici bir şey olabilir. Bu sadece en yaygın cilt bakımı hatalarından biri olmak ile kalmaz, aynı zamanda en zarar verici hatalardan biridir. Bu nedenle yatmadan önce makyajınızı düzgün bir şekilde çıkarmanız, cildinizin gece boyunca kendini yenileyip besleyebilmesi için çok önemlidir.

Makyajınızı çıkarmazsanız cildiniz kuru ve mat olacaktır. Buna ek olarak, cildinizdeki kir gözeneklerinizi tıkar ve bu da akne, siyah nokta ve her türlü sivilcenin görünmesine neden olabilir. Yüz temizleme kremi ya da cilt tipinize göre önerilen bir ürün yardımı ile tüm makyajınızı silmelisiniz.

Ürünleri Doğru Bir Şekilde Kullanmamak: Kaçınmanız Gereken Cilt Bakımı Hatalarından Bir Tanesi

Bu çok yaygın bir hatadır. Çoğu zaman cilt tipinizi bilmemek ile başlar. Yapmanız gereken ilk şey budur: cildiniz normal, kuru, yağlı, karma ya da hassas mı, bunu analiz edin. Bu bilgiler ile cildinize en uygun ürünleri seçebilirsiniz.

Ayrıca, her ürünün hangi işlevi yerine getirdiğini bilmek de önemlidir: gündüz kremi, gece kremi, serum, göz çevresi kremi, yüz toniği, temizleme jeli… Her ürünün cildiniz üzerinde belirli bir etkisi vardır. Bu nedenle, bunları nasıl kullanacağınızı bilmelisiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Yağlı Ciltler İçin Takip Etmeniz Gereken Kış Rutini

Sivilcelerinizi Patlatmak

Yüzündeki sivilceleri patlatan bir kadın.
Sivilcelerinizi patlatmak enfeksiyonlara neden olabilir ve ardında yara izleri bırakabilir.

Sivilcelerinizi patlatmak size cazip gelebilir. Ancak bu büyük bir cilt bakımı hatasıdır. Bu nedenle, sivilcelerinize dokunmaktan kaçınmak en iyisidir. Bunun yerine, onlara dokunmayın ve üzerlerine mümkün olduğunca çabuk kaybolmaları için bir ürün uygulayın. Ayrıca gerekirse bir kapatıcı da uygulayabilirsiniz.

Beslenme İle İlgili Cilt Bakımı Hataları

Beslenme, cilt bakımında önemli bir faktördür. Sağlıklı ve ışıltılı bir cilde sahip olmak için, bol miktarda meyve, sebze ve besleyici yiyecekler yemeniz önemlidir. Bu şekilde cildinize ihtiyacı olan besinleri ve antioksidanları sağlarsınız.

Ayrıca, su içmek ve sigara kullanmak gibi zararlı alışkanlıklardan kaçınmak da elzemdir.

Yeterince Uyku Alamamak

Yüzünü yıkayan bir kadın.
Sağlıklı alışkanlıklar cilt sağlığında rol oynar. Bundan dolayı sağlıklı bir beslenme düzeni takip etmek ve dinlendirici bir uyku almak daha sağlıklı görünmenizi sağlayacaktır.

Cildinizin gece boyunca kendini yenilemesi için her gece yeterince dinlendirici bir uyku almanız gerekir. Her insan farklı olsa da, genellikle uzmanlar her gece sekiz saat uyumayı önerir. Böylelikle cildiniz sabahları taze ve dinlenmiş görünecektir.

Aksine, uykusuzluk anında koyu halkalara neden olur ve cildiniz yorgun, kuru ve donuk görünür. Ayrıca, cildinize zarar verebilecek pek çok yabancı madde üzerinde biriktiği için yastık kılıflarınızı sık sık yıkamak da önemlidir.

Sizin de gördüğünüz üzere, bu iyi alışkanlıklar cildinizin daha parlak ve çok daha sağlıklı görünmesine yardımcı olacaktır. Bu nedenle, aradığınız güzel sonuçları elde etmek için bunları her gün uygulamaya koymalısınız!

İlginizi çekebilir ...
Yaz Mevsiminde Çocuklar İçin Cilt Bakımı ve Önemi
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Yaz Mevsiminde Çocuklar İçin Cilt Bakımı ve Önemi

Yaz mevsiminde çocuklar için cilt bakımı önem taşır mı? Söz konusu çocukların cildiyse sorunun cevabı belli: Hem de çok önemli!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.