Yağlı Ciltler İçin Takip Etmeniz Gereken Kış Rutini

Soğuk ve rüzgar, cildiniz üzerinde özellikle kuruluk gibi önemli etkilere neden olur. Yağlı ciltler için kışın sürdürmeniz gereken rutinleri bu yazımızda bulabilirsiniz. Öğrenmek için okumaya devam edin.
Yağlı Ciltler İçin Takip Etmeniz Gereken Kış Rutini

Son Güncelleme: 20 Ekim, 2020

Bazı insanlar soğuk havaların yağlı ciltler için herhangi bir ekstra bakım gerektirmediği ve düşük sıcaklıkların sadece kuru ciltleri etkilediği yanılgısına düşmektedirler. Oysa, y ağlı ciltler için tazelik ve temizliği sürdürmek, mutlaka bir kış rutinini takip etmeyi gerektirir.

Açıktır ki soğuk, yağlı ciltleri, kuru ve hassas ciltleri etkilediği gibi etkilemez. Ancak bu yağlı ciltler için nem dengesini sağlamak, donuk ve cansız görünümü önlemek için bir kış rutinine ihtiyaç olmadığı anlamına gelmez.

Yağlı ciltler için bir kış rutini olmadan “reaksiyon” etkisinin ortaya çıkacağını bilmek önemlidir. Bu durum kuru ortamlarda cildinizin kötü tepki verebileceği, daha da yağlanacağı ve bununla birlikte gelen tüm sorunların ortaya çıkabileceği anlamına gelir.

Buna da bir göz atın: Pirinçle Hazırlanan 6 Eksfoliant

Kış Mevsiminin Cilde Etkileri

Soğuk havalar tüm cilt tiplerini etkiler, çünkü genellikle bu hava koşulları cildi kurutur. Bununla birlikte, yağlı ciltler düşük sıcaklıklardan ve yüksek nem seviyesinden en çok etkilenen cilt tiplerinden biri olabilir. Öncelikle, yağlı ciltler diğer cilt tiplerine göre daha fazla solgunlukla karşılaşabilirler. 

Yine de en kötüsü bu değildir. En önemlisi, kışın cildiniz su ve besin kaybeder. Soğuk hava kılcal damarların kasılmasına neden olur ve sonuç olarak cildinizdeki oksijen, nem ve besin maddelerinde azalma olmaktadır. Ayrıca bu koşullar ölü hücre sayısının artmasına neden olur. 

Daha fazla ölü hücre, cildinizdeki gözeneklerin tıkanmasını kolaylaştırmaktadır. Bu durum, siyah nokta ve sivilce oluşumunu artırarak, “reaksiyon etkisinin” meydana gelmesi sonucunda görülmektedir. Sonuç olarak, yağlı ciltler için bir kış rutini sürdürmek çok önemlidir.

Yağlı Ciltler İçin Kış Rutini

Yağlı ciltler için bir kış rutini, temel olarak cildin oksijen seviyesini düzenleme, nemlendirme ve korumayı içeren çeşitli önlemleri içerir. Sağlıklı bir cilt için reaksiyon etkisinden kaçınmanızı sağlayan başlıca eylemler şunlardır:

 • Cildinizi yeterince yıkamaya özen gösterin. İdeal olarak, doğal antibakteriyel cilt temizleme ürünleri ile cildinizi günde iki kere yıkamalısınız. Hatta bu ürünlerin nane özü ya da çay ağacı içermesi daha da iyidir. Bu kirleri gidererek gözeneklerin kapanmasına yardımcı olmaktadır.
 • İki defa temizleyin. En iyi sonuçlar için yüzünüzü yıkadıktan sonra yağlı ciltler için bir losyon uygulayın. En çok tavsiye edilenler acı fındık (hamamelis), biberiye, sarmaşık ve aloe veradır.
 • Nemlendirmek çok önemlidir. Yüzünüzü temizlendikten sonra yağlı ciltler hyaluronik asit gibi kozmetik asitler ile nemlendirilmelidir. Bu tür ürünler cildin doğal nemini geri kazanmasına yardımcı olmaktadır.
 • Su için ve güneş ışığından korunun. Gün boyunca bol miktarda su içmeniz ve her gün güneş koruyucu kullanmanız önemlidir.
 • Ölü hücrelerden kurtulmak. Haftada iki kez cildinizi soyup, ölü hücreleri çıkardığınızdan emin olun. Bunun için aşındırıcı olmayan fırçalar kullanmak en iyisidir.

Diğer Cilt Tedavileri

Kadın aynada yüzüne maske yapıyor

Daha önce bahsettiğimiz önlemlerin yanı sıra, yağlı ciltler için takip ettiğiniz kış rutininize tamamlayıcı olan başka tedavi yöntemleri de vardır. Bu tedaviler şunlardır:

 • Maske kullanın. Maskeler özellikle cansız olan cildinizin görünümünü düzeltmek için gerçekten iyidir. Yeşil çay, mavi agave (sabır otu) ve kadife çiçeği (marigold) ile yapılan maskeleri tercih edebilirsiniz. Bunları haftada iki kere kullanmanız yeterlidir.
 • Salisilik asit ile peeling. Diğer tedavilere rağmen, cildiniz çok parlak veya yağlı görünüyorsa, salisilik asit ile peeling yapmak harika bir seçenektir. Bu, siyah noktaların, sivilcelerin giderilmesine ve ciltteki parlamayı azaltmanıza yardımcı olacaktır.
 • Matlaştırıcı makyaj ürünleri kullanın. Bu tür makyaj ürünleri sadece cildinizin görünümünü iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda kışın daha uzun süre dayandığından sık sık rötuş yapmanıza da gerek kalmaz.
 • Doğru ürünleri kullanmaya özen gösterin. Genel bir kural olarak, nemlendirici jeller veya jel kremler en iyisidir. Hatta sebum giderici, komedojenik olmayan ve yağsız olmaları daha da iyidir. Reklamlarda her gördüğünüz ürünü değil, sadece dermatologlar tarafından önerilen ürünleri kullandığınızdan emin olun.

Sonuç olarak, kışın yağlı cilde yapılan bakım diğer cilt türleri kadar önemlidir. Bu süre zarfında yapmanız gereken tek şey, dermatolojik problemlerden kaçınmak için bazı temel cilt bakımı pratiklerini uygulamaktır.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Baumann, L., Amini, S., & Weiss, E. (2005). Nueva clasificación de los tipos de piel y sus implicaciones en Dermatología Cosmética. Dermatología Venezolana, 43(4).
 • Top 5 fixes for itchy winter skin. A humidifier, moisturizer, and lukewarm water can help. (2014). Harvard Health Letter / from Harvard Medical School39(4), 4.
 • How to prevent and treat dry skin. Be proactive this winter by moisturizing often and avoiding hot water. (2015). Harvard Health Letter / from Harvard Medical School40(3), 7.
 • Endly DC, Miller RA. Oily Skin: A review of Treatment Options. J Clin Aesthet Dermatol. 2017;10(8):49–55.
 • Sakuma, T. H., & Maibach, H. I. (2012, August). Oily skin: An overview. Skin Pharmacology and Physiology. https://doi.org/10.1159/000338978
 • Sethi A, Kaur T, Malhotra SK, Gambhir ML. Moisturizers: The Slippery Road. Indian J Dermatol. 2016;61(3):279–287. doi:10.4103/0019-5154.182427

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.