Akne ve Siyah Noktalar: Yeşil Çay Yardımcı Olabilir

Elma sirkesi gözeneklerin küçülmesine, siyah noktaların yok edilmesine ve cildin pH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.
Akne ve Siyah Noktalar: Yeşil Çay Yardımcı Olabilir
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Akne ve siyah noktalar alnınızda veya burnunuzda kabarcık olarak ortaya çıkarlar. Bu rahatsızlıklardan dert yananlar sadece ergenlik dönemindeki gençler değildir. Günümüzde öylesine yaygın hale gelmişlerdir ki, ciltte oluşan bu kusurlar için yeni kremler ve tedaviler geliştirmeye çalışan bir endüstri bile oluşmuştur.

Fakat, yeşil çay gibi ucuz ve sağlıklı bir besinin ciltte oluşan lekelere karşı mücadelede en yakın dostunuz olabileceğini biliyor muydunuz? Bu makalemizde akne ve siyah noktalardan kurtulmak için yeşil çay kullanarak uygulayacağınız üç basit stratejiyi açıklayacağız.

1. Beyaz kil ve yeşil çay maskesi

kil maskesi

Cildiniz için beyaz kil kullanmanın faydalarını daha önce hiç duydunuz mu? Kaolin olarak da bilinen beyaz kil doğal güzellik tedavileri için ideal bir temel oluşturur. Temizleyici ve dezenfekte edici etkileri oldukça güçlüdür ve bu da onu akne ve siyah nokta tedavisi için mükemmel hale getirir.

 • Beyaz kil ve yeşil çay maskesi damarları büzerek kanamayı durduran harika özelliği sayesinde akne ve siyah noktaları tedavi ederek sağlıklı ve parlak cildin ortaya çıkmasını sağlar. Ancak, beyaz kili nereden temin edebilirsiniz?
 • Çevrenizdeki aktarlardan ya da doğal ürünler satan dükkanlardan bulabilirsiniz. Pahalı da değildir, hatta ucuz bile sayılır. Genellikle toz şeklinde bulunur. Maskeyi hazırlamanın ne kadar kolay olduğunu göreceksiniz.
 • Bu tedaviyi hazırlamak için yapmanız gereken ilk şey, üç poşet yeşil çay ve yarım bardak su kullanarak güçlü bir çay yapmaktır. Mümkünse klordan arındırılmış su kullanın ama elinizin altında yoksa o kadar da endişe etmeye gerek yok.
 • Şimdi sıra çayınızı beyaz kil tozuyla karıştırmakta. Yüzünüze uygulayabilecek derecede ince bir kil kıvamı tutturmaya çalışın. Güzelce karıştırdıktan sonra siyah nokta ve lekelerin yoğun olduğu bölgelere ekstra özen göstererek yüzünüze narince sürün.
 • Maskeyi 15 dakika yüzünüzde tutun ve ardından serin suyla durulayın. Bu tedaviyi haftada iki defa uygulayabilirsiniz.

2. Yeşil çay ve elma sirkeli tonik

yüz yıkama

Bu tonik geceleri haftada üç defa uygulamak için harikadır. İçerdiği iki malzeme düzenli güzellik bakımınız için ihmal etmemeniz gereken akne ve siyah noktalara karşı güçlü bir kombinasyon oluşturur.

Peki neden elma sirkesi? Çünkü, elma sirkesi siyah noktalara karşı etkili olduğu kadar iltihaplara karşı da etkilidir ve cildinizin pH seviyesinin dengelenmesine yardımcı olur.

Bu toniği yapmak için öncelikle yeşil çayınızı hazırlamanız gerekiyor. Yarım bardaktan bir miktar daha az suya demlenmesi için 3 poşet yeşil çay ekleyin. Ardından bir çay kaşığı elma sirkesi ekleyin ve karışımınızı bir sprey şişesine aktarın.

Şişeyi iki gün buzdolabında muhafaza ettikten sonra kullanım için hazır olacaktır. İyice çalkalayın ve karışımı yüzünüze püskürtün. Yüzünüzü durulamadan ve gece nemlendiricinizi kullanmadan önce en az yarım saat bu şekilde bırakın. Oldukça basit!

3. Yeşil çaylı buhar banyosu

Buhar banyosunun bu şekilde uygulanması orijinal yöntemi kadar basittir. Yüzünüzü siyah noktalardan arındıran ve aknelerin tamamen yok olmasını sağlayan çok etkili bir yöntemdir. Uygulamak için sadece aşağıdaki basit adımları uygulamanız yeterli:

 • Bir miktar suyu kaynayana kadar ısıtın ve ardından 5 poşet yeşil çay ekleyin. Demlenmeye başladığında yüzünüzü kabın üzerine doğru getirin ve buharın kaçmasını engellemek için başınızın üstünde bir havlu tutun. Buharın rahatsız etmeyecek şekilde olması için ocağı kapatmayı unutmayın.
 • Yüzünüzü buhara çok yakın tutmamaya dikkat edin, aksi takdirde yanabilirsiniz.
 • Buharın cildinize işlemesine izin verin. Ne kadar güzel bir his olduğunu göreceksiniz ve haftada iki defa tekrarlarsanız gerçekten çok daha faydalı olacaktır.

Son olarak konuyu toparlamak gerekirse, yeşil çayınızı geleneksel şekilde (bir öğleden sonra içeceği olarak) içmek her zaman çok iyi bir alternatiftir. Üstelik siyah nokta ve aknelerin tekrar oluşmasına karşı da mücadele eder. Bugün denemeye ne dersiniz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • MedlinePlus (2019). Acné. Available at: https://medlineplus.gov/spanish/acne.html. Accessed 11/03/2020.
 • Saric, S., Notay, M., & Sivamani, R. K. (2017). Green tea and other tea polyphenols: Effects on sebum production and acne vulgaris. Antioxidants6(1), 2. Available at: https://doi.org/10.3390/antiox6010002. Accessed 11/03/2020.
 • Williams, L. B., & Haydel, S. E. (2010). Evaluation of the medicinal use of clay minerals as antibacterial agents. International geology review52(7-8), 745-770. Available at: https://doi.org/10.1080/00206811003679737. Accessed 11/03/2020.
 • Yagnik, D., Serafin, V., & Shah, A. J. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Scientific reports8(1), 1-12. Available at: https://www.nature.com/articles/s41598-017-18618-x. Accessed 11/03/2020.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.