Elma Sirkesi: Güzellik Rutininize Yeni Bir İlave

Eğer saçınız veya cildinizde güzellik için elma sirkesi kullanıyorsanız, alerjik reaksiyon ihtimalini ortadan kaldırmak için sirkeyi seyreltmeniz çok önemlidir.
Elma Sirkesi: Güzellik Rutininize Yeni Bir İlave
Carlos Fabián Avila

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Carlos Fabián Avila.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Elma sirkesi elma suyu yapımında kullanılan, elmanın kabuğundaki ve meyvesindeki şekerlerin fermente edilmesi ile üretilir. Rengini ve kokusunu içerdiği malik asitten alır. Elma sirkesi gastronomi, tıp ve kozmetik de dahil olmak üzere pek çok farklı alanda kullanılabilecek ekonomik bir seçenektir.

Nerdeyse her evde mutfakta bir şişe elma sirkesi bulunur, ancak elma sirkesinin kullanım alanını mutfak ile kısıtlamayın. Güzellik ve sağlık alanlarında da kullanabilirsiniz.

Saç sağlığı

Saçınızda sirke kullanarak hem ucuz ve kolay bulunabilen doğal bir üründen faydalanabileceksiniz hem de saçınız daha yumuşak ve temiz olacak. Elma sirkesinin saçı güçlendirip kepeği ortadan kaldırdığı kanıtlanmıştır.

Elma sirkesi sayesinde saç folikülleriniz nazik bir şekilde temizlenir, toksinlerden ve folikülleri tıkayan dğer maddelerden arınır ve böylece saç uzamanız hızlanır.

saç

Elma sirkesinin kullanımı

Bir sprey şişesinde bir bardak elma sirkesi ve iki bardak distile suyu karıştırın. Saçınızı yıkadıktan sonra, sirke-su karışımını saçınıza uygulayın. 10 dakika bekletin.

Karışım iritasyona neden olabileceği için doğrudan kafa derinize uygulamayın. Bu karışım kuru veya hasarlı saçları olan kişiler ve saç implantı olan kişiler için önerilmemektedir.

Şu da ilginizi çekebilir: Bahçenizde Sirkeden Faydalanmanın 7 Yolu

Akne veya cilt lekeleri

Elma sirkesinin içerisinde hem cildinize iyi gelecek çeşitli mineraller hem de ciltteki yağ birikmesini temizleyecek, antibiyotik özelliğe sahip çeşitli asitler vardır. Eğer yağlı veya karma tip bir cildiniz varsa, elma sirkesi akne sorununuzla baş etmenize yardımcı olabilir.

Elma sirkesini cilt lekelerini gidermek için de kullanabilirsiniz. Elma sirkesini kullanmaya başlamadan önce, cildinizde ufak bir hassaslık testi yapmalısınız. Cilt kullanımı için de elma sirkesini aynen saçınıza hazırladığınız gibi hazırlayın. Bu karışımı cildinizde ihtiyaç olduğunu düşündüğünüz yerlere sıkın.

Yaşlanmayı önleyin ve cildinizin daha sağlıklı olmasını sağlayın

cilt

Elma sirkesi ölü cilt hücrelerini temizler, cildinizin pH dengesini düzeltir ve cildinizin kan dolaşımını tetikler. Cildinizi sıkılaştırıp, erken yaşlanma yüzünden oluşan bozuklukları tedavi ederek cildinizin daha genç ve parlak görünmesini sağlar. Bir yemek kaşığı elma sirkesini beş yemek kaşığı su ile karıştırıp cildinize uygulayabilirsiniz.

Dezenfekte edici

Ufak kesikler ve böcek sekmeleri için elma sirkesi kullanabilirsiniz. Sıvı sabununuza veya banyo suyunuza sirke ekleyebilirsiniz. Elma sirkesi hem hücre iyileşmesini hızlandırır hem de ufak kesiklerin enfekte olmasını önler.

Bu yazımıza da bir göz atın: Ayakları Sirkede Bekletmenin Faydaları

Sağlıklı kalın

elmasirkesi

Eğer günlük güzellik ve sağlık rutininize ekleyecek doğal bir ürün arıyorsanız, onu buldunuz! Elma sirkesi pek çok kişinin formda kalma sırrıdır.

Günlük içme suyunuza bir kaç damla elma sirkesi katarak hem sağlığınızı ve güzelliğinizi pekiştirebilirsiniz hem de elma sirkesinin diğer şifalı özelliklerinden faydalanabilirsiniz. Elma sirkesini tüketmeden önce her zaman seyreltmeniz gerektiğini unutmayın.

Tırnak mantarına çözüm

Elma sirkesinin dezenfekte edici özellikleri hem tırnak mantarından kurtulmanıza hem de mantar büyümesinin sağlığınız üzerindeki kötü etkilerini gidermeye yardımcı olur. Ayağınızı bir bardak elma sirkesi ve iki bardak su ile hazırlayacağınız bir karışımın içine sokun ve 15 dakika bekletin.

Doğal koku giderici

Sirke cildinizin pH seviyesini dengelediği için harika bir doğal koku giderici seçeneği olarak kullanılabilir. Keskin kokusunu azaltmak için su ile seyrelterek kullanın. Bir parça pamuğu 1 ölçü sirke ve 3 ölçü su ile hazırlayacağınız karışıma batırıp cildinize sürün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Judy Gopal, Vimala Anthonydhason, Manikandan Muthu, Enkhtaivan Gansukh, Somang Jung, Sechul Chul & Sivanesan Iyyakkannu (2017) Authenticating apple cider vinegar’s home remedy claims: antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect. Natural Product http://doi.org/10.1080/14786419.2017.1413567
  • Johnston, C. S., & Gaas, C. A. (2006). Vinegar: medicinal uses and antiglycemic effectMedGenMed : Medscape general medicine8(2), 61.
  • Akanksha, Singh & Mishra, Sunita. (2017). Study about the nutritional and medicinal properties of apple cider vinegar. Asian Journal of Science and Technology
    Vol. 08, Issue, 11, pp.6892-6894, November, 2017

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.