Ayakları Sirkede Bekletmenin Faydaları

Ayak kokusu, mantar, siğil vb gibi çeşitli ayak problemleri yaşıyorsanız, ayakları sirkede bekletmenin faydaları ile ilgili bu yazımızı mutlaka okuyun.
Ayakları Sirkede Bekletmenin Faydaları
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Her ne kadar ayaklarınız, gün içinde yaptığınız her aktivite ile ağırlığınızı taşımakla yükümlü olsa da, belirli bir durum ortaya çıkana kadar sağlıkları genellikle ihmal edilir. Bu yazımızda ayakları sirkede bekletmenin faydaları ile ilgili bilgi vereceğiz.

Ayaklarınız düzenli olarak kuruluğa, bakterilere ve bunları olumsuz yönde etkileyebilecek diğer etkenlere maruz kalır. Bu etkenler uzun vadede mantar ve sertlik gibi bir dizi soruna yol açabilir. Bu hastalıklar ayaklarımızın çirkin görünmesine ve sağlıksız olmasına neden olur.

Neyse ki, ayaklarınıza “ekstra” dozda besin ve koruma sağlayan, kısa zamanda görünümlerini düzeltecek % 100 doğal içerikler vardır. Bunlar arasında, cildinizin pH’ını düzenleyen, asit bakımından ve mantar önleyici bileşikler açısından zengin olan harika sirkeyi bulacaksınız.

Bunu okumanızı öneririz: Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Önlenir?

1. Ayakları Sirkede Bekletmenin Faydaları: Mantarla Savaşır

pürüzlü ayak
 • Sirke içindeki asetik asit, ayak mantarı veya sararmış tırnaklar gibi sorunlara neden olabilecek mantarları ortadan kaldırmaya yardımcı olur.
 • Mantar önleyici ve antibakteriyel etki enfeksiyonları kontrol altında tutar ve bu mikroorganizmaların gelecekteki saldırılarına karşı koruyucu bir bariyer oluşturur.

Nasıl kullanmalısınız?

 • Bir bardak ılık suya bir bardak sirke ekleyin ve 15 ila 20 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın.
 • Bu tedaviyi haftada iki ila üç kez tekrarlayın.

2. Cildi pürüzsüzleştirir

Ayakları sirkede bekletmenin faydaları arasında cildimizi pürüzsüzleştirmesi de vardır. Bu doğal bileşenin soyulma etkisi sayesinde cildinizi kuru ve pürüzlü hissettiren ölü hücreleri temizleyebilirsiniz.

Nasıl kullanmalısınız?

 • Ayaklarınızı 15 ila 20 dakika boyunca bir kase su ve sirke içinde ıslatın.

3. Siğili ortadan kaldırır

ayak tabanında siğil

Sirke içindeki asitler – bu durumda, elma sirkesiayakların derisinde siğillere neden olan virüslere karşı etkilidir. Bileşimi, herhangi bir enfeksiyonu etkisiz hale getirir ve tamamen gidinceye kadar siğilleri yumuşatır.

Nasıl kullanmalısınız?

 • Bir bardak ılık suya yarım bardak elma sirkesi ekleyin ve 30 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın.
 • Ayrıca bir pamuk topu kullanarak siğile doğrudan bir uygulama yapmayı tercih edebilirsiniz.

4. Kaşıntıyı azaltır

Ayakların etrafındaki kaşıntıya, çok kuru bir cilde veya aşırı bir mantar çoğalmasına pH’daki bir dengesizlik de neden olabilir. Bazen, ayakkabılarınızdaki malzemelere alerjik reaksiyonlar üretilir. Neyse ki, elma sirkesi bu rahatsız edici semptomu hafifletebilir ve başlangıçta ortaya çıkan problemi kontrol altına alabilir.

Nasıl kullanmalısınız?

 • Eşit miktarda ılık su ile elma sirkesi karıştırın ve 20 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın.
 • Gerekirse her gün bu tedaviyi tekrarlayın.

5. Kötü kokuları etkisiz hale getirir

kokulu ayaklar

Aşırı ter ve ayaklardaki bazı bakterilerin büyümesi ile birlikte, ortadan kaldırılması zor olan ve hoş olmayan kokular ortaya çıkabilir. Sirke içinde bulunan asitler, sıvıların aşırı üretimini azaltır.

Bunun yanı sıra, mikropların çoğalmasını engeller. Bu nedenle ayakları sirkede bekletmenin faydaları arasında o rahatsız edici kokulara son vermeyi de ekleyebiliriz.

Ayrıca okuyunuz: Ayaklarınız için Buzlu Su

Nasıl kullanmalısınız?

 • Bir parça sirke ile iki parça su bir kasede karıştırın ve 15 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın.
 • Koku güçlü olursa, birkaç damla esansiyel çay çiçeği yağı ekleyin.
 • Elbette, tekrar giymeden önce ayakkabılarınızı da temizlediğinizden de emin olun.

6. Nasırları yumuşatır

 • Ayaklardaki nasırlar, belli tip ayakkabılara bağlı olarak aşırı ölü hücreler ve sürtünme nedeniyle meydana gelebilir.
 • Bu üründe bulunan asetik asit, ölü deriyi gidermek ve sert noktaların yumuşatılması için ideal olan bir pullanmayı engelleyici ve yumuşatıcı görevi görür.
 • Emildikten sonra cildin nem seviyelerini arttırır ve zamanla ayakların görünümünü iyileştirir.

Nasıl kullanmalısınız?

 • Eşit miktarlarda beyaz sirkeyi ılık suyla birlikte karıştırın ve 15 ila 20 dakika boyunca ayaklarınızı ıslatın.
 • Bu tedaviyi her gece tekrarlayın ve ponza taşıyla tedaviyi tamamlayın.

Bu harika malzemeyi kullanarak ayaklarınıza gerekli özeni göstermeye hazır mısınız? Güzellik rutininize eklemeyi unutmayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Darshna Yagnik et al. “Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coliStaphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression”, Sci Rep. 2018; 8: 1732.
 • Gopal J et al. “Authenticating apple cider vinegar‘s home remedy claims: antibacterial, antifungal, antiviral properties and cytotoxicity aspect”, Nat Prod Res. 2017 Dec 11:1-5. doi: 10.1080/14786419.2017.1413567.
 • Mota AC et al. “Antifungal Activity of Apple Cider Vinegar on Candida Species Involved in Denture Stomatitis”, J Prosthodont. 2015 Jun;24(4):296-302. doi: 10.1111/jopr.12207. Epub 2014 Sep 14.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.