Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Önlenir?

Ayak tırnak mantarının çoğalmasını önlemek için temizlik ve doğru ayakkabı önemlidir.
Ayak Tırnağı Mantarı Nasıl Önlenir?
Maricela Jiménez López

tarafından incelendi ve onaylandı. doktor Maricela Jiménez López.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Kolay gibi görünebilir ancak ayak tırnağı mantarının çoğalmasını önlemek için temizlik ve doğru ayakkabı çok önemlidir. Ayrıca, ayakların çoğunlukla kuru olması gerekir.

Onikomikoz olarak da bilinir ve ayak tırnaklarını olumsuz etkileyen çok yaygın bir durumdur. Ayak tırnağı mantarına, sıcak ve nemli bölgede üreyen mikroskobik parazitler neden olur.

Ayak tırnağı mantarı, tırnak renginin ve dokusunun değişimine neden olur. En şiddetli vakalarda, tüm ayak tırnağı tamamen yok olabilir bu yüzden mantarı önlemek çok önemlidir.

Ayaklarınızı kuru ve temiz tutun

Karanlık ve nemli bölgelerde gelişen mantar oluşumunu önlemek için el ve ayakları temiz ve kuru tutmak çok önemlidir.

ayak bakımı

Ayağınızı tahriş etmeyecek ve yararlı bakterileri azaltmayacak nötr pH’lı bir sabun kullanarak temizliğinize dikkat etmelisiniz.

Antibakteriyel talk pudrası kullanmalı ve fiziksel bir egzersiz sonrasında daima çoraplarınızı değiştirmelisiniz.

Bu aynı zamanda ayak parmakları arasında büyüyen mantarları önlemeye yardımcı olacaktır. Bu tür mantarlar aynı zamanda ayak tırnağındaki mantarı kadar rahatsız edici olabilir hatta kötü koku ve tahrişe neden olabilir.

Yıkadıktan ya da fiziksel bir aktivite yaptıktan sonra ellerinizi ve ayaklarınızı iyice kurutmayı ihmal etmeyin.

Egzersiz sonrasında ellerinizin ve ayaklarınızın terlemesi oldukça normaldir ancak ayak parmaklarınızın arasını da yıkamayı ihmal etmemeniz gerekiyor. İyi kurutulmayan ayaklar, mantarın yayılması için çok elverişli bir bölgedir.

Ayak tırnaklarınızı uzatmayın

Ayak tırnak mantarının ve diğer mantar türlerinin meydana gelmesini önlemenin en iyi yolu, tırnaklarınızı uzatmamaktır. Her zaman kısa kesmelisiniz ve tırnak kenarlarını sivri bırakmamalısınız.

Tırnaklarınızı yuvarlak kesmeye özen gösterin. Bu, tırnak içinde rahatsız edici bakterilerin büyümesini önler.

Ayrıca, manikür ya da pedikür için kullandığınız malzemeleri temizlemeniz ve dezenfekte etmeniz gerekir. Bunu kullanmadan önce yapın ve bu malzemeleri kimseyle paylaşmamalısınız.

Ayak tırnağı mantarı çok bulaşıcıdır ve enfeksiyonlu malzemeleri kullanırsanız bu enfeksiyon size kolaylıkla geçebilir. Eğer başka bir seçeneğiniz yoksa, ayak bölgesini alkolle temizlemelisiniz.

Halka açık alanlarda ayakkabılarınızı çıkarmayın

Spor salonu, plaj, havuz ve halka açık duş ve saunalarda çıplak ayakla dolaşmayın. Çıplak ayakla dolaşmak, ayak tırnağı enfeksiyonlarını artırır.

Halka açık alanlar düşündüğünüz kadar temiz olmayabilir. Açık ayakkabı giymek, yalınayak yürümekten çok daha sağlıklıdır. Böylece hem sağlığınızı korumuş olursunuz hem de keskin nesnelere karşı önlem almış olursunuz.

Farklı yerler için farklı ayakkabılarınızın olması iyi bir fikirdir.Örneğin, plaj için bir terlik kullanırken spor salonunda farklı bir çift spor ayakkabı kullanabilirsiniz.

Rahat ayakkabılar tercih edin

Mantar, baskı uygulanan alanlarda meydana çıkma eğilimindedir.

Ayak tırnak mantarını önlemek için, ayaklarının nefes almasını sağlayan rahat ayakkabılar tercih etmenin çok büyük önemi vardır.

Aynı zamanda çorap ya da  külotlu çorap giymelisiniz.Geceleri, bütün gün giydiğiniz ayakkabıları dışarıda havalandırın ve ayakkabı ve çorap paylaşmamaya özen gösterin.

Ayakkabı ıslanırsa, enfeksiyonları önlemek için tekrar giymeden önce kurumasını bekleyin.

Talk pudrası kullanın

Ayaklarınızı kuru tutmak için talk pudrası gibi ürünler kullanabilirsiniz.  Bu, sürtünmeyi ya da su toplamayı önleyici nemlendiren losyonlar ile birlikte kullanılmalıdır.

Talk pudrası kullanımı, mantar gelişimini ve kötü kokuları önler.

Kapalı ayakkabı da açık ayakkabı da giyseniz, hijyen açısından talk pudrası kullanmak iyi bir fikir olacaktır.

Mantar önleyici kremler

Mantar önleyici kremleri veya losyonları kullanmak, ayaklarda mantar görünümünü önlemenin mükemmel bir yoludur. Ayrıca, oluşmaya başlayan her türlü enfeksiyonu tedavi etmeyi de mümkün kılar.

bakımlı ayaklar

Tavsiye için doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın. Böylece, sizin için hangi kremin uygun olduğunu öğrenebilirsiniz.

Ayak tırnak mantarının görünümü, hem erkekler hem de kadınlar için bir kabus gibidir. Bu sadece estetik bir problem olmakla kalmaz, aynı zamanda daha ciddi sorunlara da dönüşebilir.

Bu mantarın sebep olduğu enfeksiyon diyabetli ya da benzer hastalıklı insanlara  ciddi şekilde zarar verebilir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Haneke, E. (1991). Fungal infections of the nail. Semin Dermatol.

  • Harvard Health letter. (2007). Toenail fungus: Drill to kill. Harvard Health Letter.

  • Eisele, S. A., & Eisele, S. A. (1994). Conditions of the toenails. Orthopedic Clinics of North America.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.