Onikomikoz Karşıtı Ev Yapımı İlaçlar

Onikomikoz. Kulağa biraz tuhaf gelen bu kelimenin anlamı, el ve ayaklarda oluşan mantar enfeksiyonudur. Mantar, özellikle ayak ve el tırnaklarını etkileyebilen mikroorganizmalardır. Daha çok ayak tırnaklarını etkiler çünkü bu bölgede daha fazla yayılır.
Onikomikoz Karşıtı Ev Yapımı İlaçlar

Son Güncelleme: 03 Mart, 2019

Ayaklar sürekli kapalı olduğundan ısıyı ve nemi daha fazla hapseder ve istilacılar için ideal bir ortam oluşturur. Ayaklarınız çok fazla terliyorsa, onikomikoz karşısında daha fazla dikkat etmeniz gerekir.

İnsanlar genellikle ağrı duyduklarında doktora giderler ancak mantar enfeksiyonu yalnızca ağrı ile ortaya çıkmaz. Bu enfeksiyon; kaşınma, kızarıklık ve vücudun herhangi bir yerinde deri soyulması gibi rahatsızlıklara neden olur.

Tırnaklara gelince; dikkate almanız gereken bir durum olduğunu, genellikle tırnak görüntüsündeki gözle görülür değişimlerden anlayabilirsiniz. Tırnak kararır, kalınlaşır, deriden ayrılır, daha kırılgan olur ve kötü kokar.

Bağışıklık sistemini zayıflatan bir hastalığa sahip olan kişiler için, mantar enfeksiyonun çok tehlikeli olduğunun bilinmesinde yarar var. Aynı şekilde; bağışıklık sisteminiz güçlüyse, sorun çok ciddi olmayacaktır ancak yine de çok rahatsızlık verecektir.

Büyük riskler taşısın taşımasın, bütün hastalıkların başlar başlamaz tedavi edilmesini tavsiye ediyoruz çünkü uzun süre ihmal edildiğinde; hastalıktan kurtulmak gittikçe daha da zorlaşacak, tedavi süresi uzayacak ve sonuç olarak çok daha pahalıya mal olacaktır.

Yeni oluşmuş onikomikoz tedavisine yardımcı olan bazı ev yapımı ilaçlar tavsiye edeceğiz. Ancak el veya ayaklarınızda uzun süredir mantar varsa ve ciddi zararlara yol açtıysa, en iyisi bir uzmana görünmektir.

Önlem

fungus-nails500x325

Bu hastalık için en önemli unsur önlemdir. Kişisel hijyen konusunda çok dikkatli olmalısınız. Bu mikroorganizmaların en çok sevdiği şeylerin; karanlık, ısı ve nem olduğunu unutmayın. Yani onlara vücudunuzu istila etmeleri için uygun ortamı sağlamayın. El ve ayak tırnağı hijyenine önem verin.

Tırnaklarınız daima kısa ve temiz olsun. Tırnaklarınızı uzatmayı seviyorsanız, hijyene çok daha fazla önem vermelisiniz. Tırnaklarınızı düzenli olarak temizleyin ve iyice kurutmayı unutmayın. Bunun için saç kurutma makinesi bile kullanabilirsiniz.

Tırnaklarınızın içini güzelce temizleyin ancak yara olmamasına dikkat edin. Yara oluşursa, mantar bu durumdan faydalanıp yaranın içine girebilir. Kişisel temizlik ürünlerinizi, ayakkabılarınızı, çoraplarınızı vb. kimseyle paylaşmayın.

Onikomikoz tedavisi; bölgesel uygulamalar, ağızdan alınan ilaçlar vb. yoluyla yapılabilir. Daha ciddi durumlarda ise, enfeksiyonlu tırnak çekilir. Şimdi sizlere, tırnak mantarına karşı savaşmanıza yardımcı olacak bazı ev yapımı ilaçlardan bahsedeceğiz.

Sirke

Apple-cider-vinegar

Bir kabın içine bir litre ılık su ve bir fincan elma sirkesi koyun. Ayaklarınızı bu suyun içinde 20 dakika bekletin. Daha sonra ayaklarınızı çıkarın ve iyice kurulayın.

Karbonat

Karbonat ve ılık suyla yoğun kıvamlı bir karışım hazırlayın. Enfeksiyonlu bölgelere sürün ve birkaç dakika bekletin. Daha sonra durulayın ve iyice kurulayın.

Bu yazımıza da bir göz atın: Tırnak Kırılmasının 8 Sebebi

Soğan

Onion

Bir adet soğanı blendırdan geçirin. Soğanın suyunu bir parça pamuk yardımıyla, enfeksiyonlu tırnağın/tırnakların üzerine sürün. Yarım saat beklettikten sonra durulayıp kurulayın.

Keklik Otu Yağı

İki damla keklik otu yağı ve bir yemek kaşığı zeytinyağını karıştırın. Doğrudan enfeksiyonlu tırnaklarınıza uygulayın. Olumsuz reaksiyonlar vermedikleri sürece, bu ev yapımı onikomikoz ilaçları birkaç hafta kullanılabilir. Semptomlar devam ederse, doktorunuzla görüşün.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Carrillo, L. Hongos. In Microbiología Agrícola. 2003; 10(4): 40-59.
  • Berenguer, J. Hongos. Book. 2000; 3(1): 129-156.
  • Carrillo, L. Estructuras de los hongos. Microbiología Agrícola. 2004.
  • Dalmay J, Roé E, Corella F, García X, et al. Onicomicosis. Farmacia profesional. 2006; 20(10): 62-66.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.