Sivilcelerden ve Siyah Noktalardan Kurtulun

Sivilceler ve siyah noktalar çevresel kirlere maruz kalmakla ve yetersiz temizlemeden dolayı meydana gelirler. Her sabah ve akşam yüzünüzü iyice temizleyin.
Sivilcelerden ve Siyah Noktalardan Kurtulun

Son Güncelleme: 22 Şubat, 2022

Sivilceler ve siyah noktalar yetişkinlerin ve gençlerin en baş ağrıtan sorunlarından biri haline geldiler, çünkü sağlık açısından bir tehdit oluşturmasalar bile estetik olarak kaygı yaratan elementler.

Hem sivilceler hem de siyah noktalar değişik nedenlerden dolayı meydana gelebilirler; mesela bakteriler, çevresel kirlere maruz kalma, hormonal değişiklikler, cilde uygun olmayan makyaj malzemeleri kullanımı, düşük hijyen ve de ciltte oluşan fazla yağ.

Şanslıyız ki, günümüzde daha yumuşak, pürüzsüz ve yağdan arınmış bir cilde ulaşmak için gerekli olan çözümlere erişim mümkün.

Biliyoruz ki piyasada sivilcelerden ve siyah noktalardan kurtulmaya yarayan bir sürü ürün mevcut. Fakat, bu çözümler genelde çok pahalı olup aynı zamanda da bütün cilt tipleri için de geçerli olamayabiliyorlar.

Bu yüzden, bugün sizlerle daha ekonomik ve sağlıklı olan, sivilceleri ve siyah noktaları yok etmek için kullanılabilecek ideal birkaç arındırma rutinini ve ev yapımı çözümleri paylaşmak istiyoruz. Tabii ki iyi sonuçlar alabilmek için kullanacağınız çözümleri istikrarlı bir şekilde uygulamanız gerektiğini unutmamalısınız.

Sivilceleri ve siyah noktaları yok etmek için arındırma rutini

aynaya bakan kadın
  • Günde iki defa cildinizi temizleyin: Toksinlere ve çevresel kirlere maruz kalmak cildimizi biz farkına varmasak bile pisletir. Sonuç olarak da sivilceler ve siyah noktalar daha sık oluşurlar. Bu durumda, yüzünüzü sabah ve gece iyice yıkayarak bütün makyajı, bakterileri, kiri ve fazla yağı temizleyin.
  • Cildiniz için doğal tonik kullanın: Güvercin ağacı endüstriyel toniklere en iyi alternatif ürünlerden bir tanesi. Bu doğal ürün cildi sıkılaştırmak ve cildi uyarmak için çok uygun bir üründür. Böylece cildin yağ oranını dengeler ve sivilceler ile siyah noktaları kurutur. Cildi yumuşak ve temiz tutmak için her gün uygulayın.
  • Buhar uygulayın: Cilde buhar uygulamak cildin derinliklerinde yatan saflığı ortaya çıkarmaya yarayacaktır, bu bize daha derin bir temizlik sağlar. Bunun için bir kaseyi kaynayan su ile doldurun, başınızı kasenin üzerine yerleştirin ve kafanızı bir havlu ile örtün. Böylece buhar cildinizin en derin noktalarına kadar ulaşır. Bu işlem haftada 2-3 kez uygulanabilir.
  • Ölü deriyi dökün: Ölü deriyi dökme adımı derin bir arındırma yaparak sivilce ve siyah noktalardan kurtulmak için çok mühim bir adımdır. Bu işlem ölü deriyi atarak her türlü kiri atar ve cildinizi güzelleştirmeye yarar. Ev yapımı bir ölü deri dökme kürü yapmak için biraz yulaf ezmesi ve balı karıştırıp bu karışımı istenilen noktaya dairesel olarak uygulayın.

Sivilceleri ve siyah noktaları yok etmenin doğal yolları

Ev yapımı limon ve yumurtalı maske

kırık yumurta

Bu kuvvetli maske içindeki limonun sıkılaştırıcı özelliğinden dolayı ciltteki arınmayı ve bakteri üretimini azalttığından sivilce ve siyah noktalarla mücadelede inanılmaz yararlıdır. Aynı zamanda bu maske yumurta da içerdiğinden ciltteki fazla yağı elimine eder ve cildin daha yumuşak olmasını sağlar.

Malzemeler

Uygulaması

Her iki malzemeyi de karıştırın, yüzünüze sürün ve 20 dakika tutun. 20 dakika sonunda ılık suyla yüzünüzü yıkayın ve bu uygulamayı haftada en az iki defa uygulayın.

Ev yapımı çilekli maske

Çilek gibi leziz bir gıda aynı zamanda bizim siyah noktalarla ve ciltteki fazla yağ ile mücadelemizde en önemli dostumuz olabiliyor.

Malzemeler

  • 5 adet çilek
  • 1 yumurta beyazı
  • 1 yemek kaşığı bal

Uygulaması
Cildiniz temiz olmalı. 20 dakika ciltte bırakın ardından ılık suyla yıkayın.

Ev yapımı yoğurtlu ve limonlu maske

ev yapımı yoğurt

Yoğurt ve limon bu maskede özelliklerini birleştirip bize siyah noktaları ve ciltteki fazla yağı arındırmak için mükemmel bir karışım sunuyorlar.

Malzemeler

  • 2 yemek kaşığı sade yoğurt
  • ½ yemek kaşığı limon suyu

Uygulaması

Her iki malzemeyi de karıştırın, yüze sürün ve 20 dakika bekletin. O sürenin ardından yüzünüzü ılık su ile temizleyin ve bu işlemi haftada bir kere uygulayın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.