Vajinal Enfeksiyonlar için Basit Tedaviler

Mantar ve bakteri oluşumunu önlemek için kişisel hijyeninize dikkat etmenin yanı sıra, beslenme düzeninize de dikkat etmelisiniz. İşlenmiş un ve şekerden daima uzak durmalısınız.
Vajinal Enfeksiyonlar için Basit Tedaviler
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Vajinal enfeksiyonlar, kadınların çok sık karşılaştığı bir rahatsızlıktır. Enfeksiyona eşlik eden kaşıntı, yanma, tahriş, idrara çıkmakta zorlanma ve daha birçok belirti, hayat kalitesini büyük oranda düşürür. Bu belirtiler, sadece günlük yaşantıyı zora sokmaz, aynı zamanda yakın ilişkilerimizi de olumsuz etkiler.

Bu makalemizde, vajinal enfeksiyonlardan korunmak ve tedavi etmek için alabileceğiniz bazı basit tedbirlerden bahsediyoruz. Evde uygulayabileceğiniz, pratik ve tamamen doğal tedavilerle bu enfeksiyonlardan kurtulabilirsiniz.

Vajinal Enfeksiyonlar için Bir Tutam Karbonat

Vajinal enfeksiyonlar, vajinamızın pH dengesi değiştirir, ve normalden daha asidik bir duruma getirir. Bu dengeyi normale getirebilmek için, vulva kısmına bir tutam karbonat uygulamak, zararlı bakteri ve mantarlardan kurtulmaya yardımcı olur.

Genital bölgenizi sabun ve benzeri ürünlerle yıkamanın doğru bir davranış olmadığını bilmenizde fayda var; çünkü bu ürünler de bu bölgenin pH dengesini bozar.

Bunlar yerine organik ve doğal sabunları, özellikle de gliserin veya hindistan cevizi içeren ürünleri tercih etmelisiniz veya az miktarda karbonatı sıcak su ile karıştırıp kullanmalısınız.

Ayrıca bakınız:

Bilmeniz Gereken 5 Doğal Karbonat Tedavisi

karbonat

Sarımsak Tedavisi

Daha önce bazı makalelerde de belirttiğimiz gibi; sarımsak, mantar ve parazitlerle savaşmak için en etkili yollardan biridir.

Sarımsak tüketerek, diğer hastalıklara karşı direncinizi arttırmanın yanı sıra, doğrudan kullanımda vajinal enfeksiyonlara karşı da etkili bir çözüm elde etmiş olursunuz.

Soyulmuş bir diş taze sarımsağı bir çatalla delin ve içindeki besleyici kısmı dışarı çıkarın. Sonra bu diş sarımsağı doğrudan vajinanızın içine yerleştirin.

İsterseniz sarımsak dişini, steril bir gazlı bez ile de sarabilirsiniz. Sarımsağı ucu açıkta kalacak şekilde sardığınızda hem gazlı bez buradaki yağı emer, hem de sarımsak dişini ilgili bölgeden alırken kolaylık sağlar.

Bu tedavi için en uygun zaman, gece yatmadan öncedir. Üç gece üst üste uygulanması tavsiye edilir.

sarımsak

Vajinal Durulama

Vajinal durulama, bağırsak lavmanında kullanılanlara benzer, silikondan yapılmış bir ampul veya şırınga yardımı ile yapılır. Sıvının olduğu kısım dışarıda, diğer ucu vajina içinde olacak şekilde yerleştirilir, böylelikle ampul sıkıldığında, sıvı vajina içine gider.

Bu sıvıyı birkaç dakika bekletip sonrasında tuvalete çıkabilirsiniz.

Vajinal durulama her zaman, sıcak veya oda sıcaklığında sıvı ile yapılmalıdır.

Vajinal durulama için neler kullanabilirsiniz?

  • Kekik: Kekik, her tür enfeksiyon tedavisinde kullanılan şifalı bir bitkidir. Antiseptik özelliği sayesinde, vücudun her kısmındaki enfeksiyonları iyileştirmek için güvenle uygulanabilir, uygulanan bölgenin pH dengesini değiştirmez. Bu bölge için, kekiği yoğun konsantre olacak şekilde demleyin.
  • Yoğurt ve tuzlu su: Bu ikisinin karışımı, mükemmel ve doğal bir ilaç yapımında kullanılabilir. Bu karışım, vajina florasını korur. Tuzlu su vücudun pH dengesini düzenler ve mineral temin eder. %50 tuzlu su ve %50 sade yoğurt ile bir karışım hazırlayın ve iyice karıştıklarından emin olun.
  • Pastörize edilmemiş elma sirkesi: Sirke, tarih boyunca kadınlar tarafından tedavi amaçlı kullanılmıştır. Çünkü hem fiyatı ucuzdur, hem de kolay bulunabilmektedir. Sirke sadece patojenlerle savaşmaya yardımcı olmaz, ayrıca sağlıklı bir vajina florası için de oldukça güzel bir çözüm yoludur. Buna rağmen, bugünlerde bulmak kolay olmasa da, siz yine de sirkenin mayalandırılmış ve pastorize edilmemiş olanlarını tercih edin. İki yemek kaşığı sirke ile bunun dörtte biri oranda suyu karıştırarak sıvı karışımı hazırlayabilirsiniz.
  • İlave flora bakterisi (Lactobacillus): Bu tedavi genellikle ağız yolu ile alınsa da, dilerseniz kapsülü bir miktar su ile karıştırıp durulama suyu olarak da kullanabilirsiniz. Bu, doğrudan bir taktik olarak nitelendirilir.

Diğer İpuçları

Her zaman olduğu gibi, bir sağlık probleminizi çözüme ulaştırmak istiyorsanız, konuya farklı açılardan yaklaşmalısınız: beslenme düzeninize dikkat etmelisiniz, zararlı alışkanlıklardan kaçınmalısınız ve gerekirse tıbbi gözetim altında net bir iyileşme süreci takip etmelisiniz.

Vajinal enfeksiyonlar için, işlenmiş un ve şekeri beslenme düzeninizden çıkarmanız, çok önemlidir. Ayrıca, akşamları kapsül şeklinde çuha çiçeği ve hodan yağı tüketmenin, vücudunuza omega-6 sağlamak gibi birçok farklı olumlu etkisi vardır.

 

İlginizi çekebilir ...
Vajina Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Şey
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vajina Hakkında Muhtemelen Bilmediğiniz 10 Şey

Vajina, dişi üreme sisteminde rahmi vücudun dışına bağlayan organdır. Vajina hakkında muhtemelen bilmediğiniz şeyler için mutlaka tıklayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


  • Mashburn, J. (2012). Vaginal Infections Update. Journal of Midwifery and Women’s Health. https://doi.org/10.1111/j.1542-2011.2012.00246.x
  • Kumar N, Behera B, Sagiri SS, Pal K, Ray SS, Roy S. Bacterial vaginosis: Etiology and modalities of treatment-A brief note. J Pharm Bioallied Sci. 2011;3(4):496–503. doi:10.4103/0975-7406.90102
  • Genet, J. (1995). [Natural remedies for vaginal infections]. SIDAhora : Un Proyecto Del Departamento de Publicaciónes Del PWA Coalition, NY.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.