Sarımsak ile Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Vajinal mantar enfeksiyonu problemi yaşıyorsanız, bu rahatsızlığınızın tedavi edilmesinden çekinmemelisiniz. Mantar enfeksiyonu düşündüğünüzden daha sık görülür ve doğal yöntemlerle tedavi edilebilir.
Sarımsak ile Vajinal Mantar Enfeksiyonu Tedavisi

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Vajinal mantar enfeksiyonu için bir tedavi yöntemi bulmak her zaman kolay değildir. Bunun sebebi, çoğu zaman insanların bunun küçük düşürücü bir durum olduğunu düşünmesidir.

Bazı insanlar vajinal mantar enfeksiyonunun cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon (CYBE) olduğunu düşünebilir. Ancak, bu tek sebep değildir. Bu rahatsızlığa neden olabilecek başka sebepler de vardır.

Bu enfeksiyonun en yaygın nedeni genellikle Candida albicans ismi verilen bakterilerdir. Bu bakteriler hem bağırsakta hem de cinsel organda bulunur. Vajinal mantar enfeksiyonu, bu bakterilerin fazla olmasından kaynaklanabilir.

Söz konusu bakterilerin fazlalığı aşağıdaki nedenlerden kaynaklanabilir:

 • Hormonal değişiklikler
 • Bağışıklık sisteminin zayıflaması
 • Antibiyotik kullanımının yan etkisi
 • Yüksek kan şekeri seviyesi
 • Bakteri dengesini etkileyen hızlı bir sıcaklık değişimi

Ayrıca, birisiyle cinsel ilişkiye girdiyseniz bu durumu karşı tarafa söylemek en iyisidir. Vajinal mantar enfeksiyonuna yakalanmanızın sebebi cinsel ilişki olmasa bile, cinsel yolla bu hastalığı partnerinize bulaştırmış olabilirsiniz.

Bu hastalığın oral seksle bulaşabildiğini göz önünde bulundurmalısınız. Ayrıca, bazen bu sorun hiçbir belirti göstermediği için insanların fark etmediğini de bilmekte fayda var.

Vajinal mantar enfeksiyonu tedavisinde neden sarımsak kullanılır?

masada duran sarımsak

allicin adı verilen bir madde ortaya çıkar. Bu madde mantara birebirdir.

Ayrıca, sarımsak bağışıklık sisteminizi güçlendirmenize yardımcı olur. Böylece, vücudunuzun savunma mekanizması güçlenir ve bakterilerle savaşmanız kolaylaşır.

Son olarak, aynı zamanda sarımsakta ajoene adı verilen kimyasal bir bileşen de vardır. Bu, enfeksiyonlardan gelen mikroorganizmalarla mücadele eden bir bileşiktir. Bu şekilde, vajinanız kendisine zarar verecek organizmalardan korunacaktır.

Sarımsak tedavisi nasıl yapılır?

masada duran dövülmüş sarımsak

Bununla birlikte, bu doğal çare tamamen güvenilirdir. Buna rağmen,kararsız kalıyorsanız her zaman doktorunuza danışabilirsiniz.

Hazır olduğunuzda, önerilen tedaviyi nasıl uygulayacağınızı aşağıda bulabilirsiniz:

 • Bir havan yardımıyla üç diş sarımsağı dövün ya da küçük küçük doğrayın.
 • Bir sargı bez kullanarak sarımsakları bezin içine koyun. Ardından bir torba gibi büzerek ip yardımıyla sargı bezini bağlayın.
 • İp kalın olmalıdır çünkü bu bezi ip yardımıyla dışarı çıkaracaksınız.
 • Etkilenen bölgeye koyun ya da tampon gibi vajinanıza yerleştirin.
 • 2 ila 3 saat boyunca orada tutun. Asla 4 saatten fazla bekletmeyin.
 • İp yardımıyla çıkarın.

İlk başta, belli bir yanma hissedebilirsiniz. Ayrıca bazı beyaz sıvılar da gelebilir. Endişelenmeyin, bunlar çok normaldir. Yanma hissi de ortaya çıkan sıvı da zararlı değildir.

Bununla birlikte, aklınızda soru işaretleri varsa doktorunuza danışın. Başka çözümlere ihtiyacınız olabilir. Bu yöntemi denerseniz bunu mutlaka doktorunuzla paylaşın.

Mantar enfeksiyonlarını kontrol etmek için sarımsak kullanabilirsiniz

kadın vücudu

görülme sıklığını azaltmanız ve bu sorundan kurtulmanız önemlidir.
 • Bunun için, evinizde sarımsak tozu hapları bulunurun. Bunları eczanelerde bulabilirsiniz.
 • Normal doz, her yemekte bir adet kapsül tüketmektir. Buradaki amaç, sarımsakla birlikte yemeğin besleyiciliğini artırmaktır. Böylece bağışıklık sisteminiz güçlenir.

Aynı zamanda, sarımsağı çiğ olarak da pek çok şekilde kullanabilirsiniz. Örneğin zeytinyağına sarımsak ekleyebilirsiniz ve kızarmış ekmekle ya da atıştırmalıklarla tüketebilirsiniz.

Sarımsak oldukça lezzetlidir ve enfeksiyonları tedavi etme kabiliyeti çok güçlüdür. Bunun yanı sıra, sağlığa da oldukça faydalıdır. Söz konusu oldukça hassas bir bölge olan vajina olduğunda, yapılacak en iyi şey agresif tedavilerden uzak durmak olacaktır.

 

İlginizi çekebilir ...
Vajinal Enfeksiyonu Önlemek için 9 Yöntem
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vajinal Enfeksiyonu Önlemek için 9 Yöntem

Birçok sebep vajinal enfeksiyona sebep olabilir. Bu makalemizde, vajinal enfeksiyonu önlemek için başvurabileceğiniz 9 yöntem sıraladık. Kaçırmayın... • Watson, C. J., Grando, D., Fairley, C. K., Chondros, P., Garland, S. M., Myers, S. P., & Pirotta, M. (2014). The effects of oral garlic on vaginal candida colony counts: A randomised placebo controlled double-blind trial. BJOG: An International Journal of Obstetrics and Gynaecology. https://doi.org/10.1111/1471-0528.12518