Vajinal Mantar Enfeksiyonları İçin Sarımsaklı Reçeteler

Bu yazıda sizinle 3 sarımsaklı tarif paylaşacağız. Sarımsak, maya mantarlarının sebep olduğu enfeksiyonların hızlı ve etkin bir şekilde ortadan kaldırılmasına yardımcı olan, doğal ve güçlü bir mantar önleyicidir.
Vajinal Mantar Enfeksiyonları İçin Sarımsaklı Reçeteler
Karla Henríquez

Yazan ve doğrulayan Doktor Karla Henríquez.

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Vajinal mantar enfeksiyonları birçok kadın için ortak bir sorundur ve bazıları bu durumdan sık sık muzdarip olur. Bu tip enfeksiyonlar rahatsızlığa ya da kaşıntıya neden olur.

Sonuç olarak, bir kadının günlük rutin işlerinde ya da romantik ilişkilerinde engel teşkil eder hale gelebilir. Dolayısıyla, vajinal mantar enfeksiyonları mümkün olan en kısa zamanda doğal bir şekilde tedavi edilmelidir.

Bu yazıda sizinle, ev yapımı sarımsaklı 3 reçete paylaşacağız. Sarımsak, mantar enfeksiyonlarını hızlı ve etkin bir şekilde ortadan kaldırmaya yardımcı, doğal ve güçlü bir mantar karşıtı gıdadır.

Vajinal mantar enfeksiyonları

duş alan kadın

Çoğu kadın yaşamının bir noktasında vajinal mantar enfeksiyonu geçirmiştir; siz de bu durumla arada sırada karşılaşıyor olabilirsiniz. Vajinanın doğal bir mikroorganizma florası olmasına rağmen problem, bu organizmaların çeşitli faktörlere bağlı olarak yayılmasıyla ortaya çıkar:

 • Hormonal değişiklikler (örneğin menopoz döneminde),
 • Antibiyotikler, steroidler ve kontraseptif ilaçlar,
 • Aşırı ısı ve nem,
 • Diyabet,
 • Aşırı kilolu olmak,
 • Sentetik iç çamaşırları,
 • Çok fazla şeker ve rafine gıda içeren bir diyet.

Vajinal mantar enfeksiyonlarının en yaygın belirtileri tahriş, kaşıntı, şişme ve salgılanan beyaz sıvıdır. Bağışıklık sistemi olması gerektiği gibi çalışıyorsa, vücudun savunma mekanizması mikroorganizmaları yeniden dengeli bir hale getirecektir.

Candida albicans

En yaygın vajinal mantar enfeksiyonuna Candida albicans türü neden olur. Birçok kadın bir noktada bu mikroorganizmaya ev sahipliği yapar. Hatta bazı kişiler bunun farkına bile varmaz.

Bu noktada, hemen hemen tüm kadınların bu bakteriye sahip olduğunu vurgulamak istiyoruz. Bununla birlikte, normalde sayıca dengededir ve sağlık sorunlarına neden olmaz.

İlk belirtileri fark etmeye başladığınız anda, enfeksiyonu burada verilen doğal reçetelerle ya da başka bir uygun tedavi yöntemiyle tedavi etmelisiniz.

Candida’yı hızlı bir şekilde önlemek veya tedavi etmek, sindirim ve solunum sistemi gibi vücudun diğer bölgelerine yayılma ihtimali taşıdığı için oldukça önemlidir.

Daha fazlasını öğrenmek ister misiniz? Bu yazıyı da okuyun: Bu 6 Doğal Yöntemle Kandida Mantarının Çoğalmasını Engelleyin

Sarımsağın faydaları

sarımsak ve dişleri

Sarımsak, yüzyıllardır pek çok rahatsızlığı tedavi eden şifalı bir üründür. Kan dolaşımını iyileştirme ve kalp damar hastalıklarını önleme özelliğinin yanı sıra, herhangi bir yan etkisi bulunmayan, harika bir antibiyotik olduğu bilinmektedir.

Sarımsak, serbest radikalleri uzaklaştıran ve hücresel yaşlanmayla savaşan güçlü bir antioksidandır. Tüm bunların yanı sıra, arındırıcı özellikleri vücutta yerleşik hale gelen toksinleri yok etmeye de yardımcı olur.

Tüm bunlar sarımsağı, sizi sağlıklı tutmak adına harika bir koruyucu ilaç haline getirir. Bu tür mantar enfeksiyonları durumunda, sarımsak güçlü bir yardımcıdır. Yüksek allisin içeriği sayesinde bakteri ve virüslerle savaşır.

Tüm bunların ışığında, sarımsağı dahili olarak tüketmenin yanı sıra, harici olarak da ondan yararlanabileceğinizi size hatırlatmamız gerekir.

Mantar enfeksiyonları için üç ev reçetesi

1. Doğrudan sarımsak yerleştirmek

bir kaşık sarımsak dişi

En basit ev reçetesi, kısa bir süre önce ortadan ikiye kesilmiş bir diş sarımsağı direkt olarak vajinanın içine yerleştirmektir. Kolaylıkla yerleştirmek için bir iğne yardımıyla sarımsağa iplik geçirebilir; böylelikle tampon gibi rahatça geri çıkarabilirsiniz. Böyle yaparsanız, sarımsağı kaybetme riskiniz yoktur.

Sarımsağı, ciddi bir rahatsızlık ve tahrişe yol açmadığı sürece tüm gece boyunca burada bırakabilirsiniz. Hafif bir kaşıntı ya da yanma hissi fark ederseniz, bu olağandır. Bu basit reçeteyi kullandığınız zaman, sarımsak allisini yavaş yavaş salgılayacak ve mantar enfeksiyonunu ortadan kaldıracaktır.

2. Sarımsak kesesi

Biraz daha ayrıntılı bir reçete kullanmak isterseniz, aşağıdakileri yapabilirsiniz:

 • İki veya üç diş sarımsağı ezin.
 • Küçük bir kese yapmak istiyormuş gibi sterilize bir gazlı bezle sarın. Kesenin ağzını sağlam bir şekilde bağlayın.
 • Keseyi, vajinanın içine bir tampon gibi yerleştirin ve düğümü dışarıda bırakın.
 • En fazla 4 saat bekletin. Bu bölgede oluşabilecek ciddi tahrişleri önlemek için keseyi daha uzun süre burada bırakmamanız çok önemlidir.

3. Sarımsak yağı

sarımsak yağı yapılan kavanoz

Daha rahat bir seçeneği denemek isterseniz, sarımsak yağı kapsülleri satın alabilirsiniz. Marketler, diyetinde sarımsak takviyesine ihtiyaç duyan insanlara kolaylık sağlamak için bu takviye ürünü satmaktadır. Bununla birlikte, harici şekilde kullanarak da bu kapsüllerin avantajlarından yararlanabilirsiniz.

 • Bir kapsülü açın ve yağı, bir iç çamaşırı astarının üzerine boşaltın.
 • Astarı iç çamaşırınıza yapıştırın; doğal ısı ve nemin ana maddeyi etkin hale getirmesine izin verin.
 • Yağ, vajina içerisine sarımsak yerleştirmek zorunda kalmadan; doğal ısı sayesinde vajinal kanalınızla doğrudan temas kurar.
İlginizi çekebilir ...
Vajinal Mantar Enfeksiyonlarını Azaltmak için 6 Öneri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Vajinal Mantar Enfeksiyonlarını Azaltmak için 6 Öneri

Vajinal mantar enfeksiyonları, bir kadının özel bölgelerinde hayatta kalabilen çeşitli mikroorganizmaların neden olduğu bir dizi tıbbi durumdur.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.