Candida Mantarı: Çoğalmasını Önlemek için Yöntemler

Candida mantarı insan vücudunda bulunan normal bir mantardır; ancak aşırı üretimi komplikasyonlara neden olabilir. Kandidanın çoğalmasını kontrol etmeyi öğrenmelisiniz.
Candida Mantarı: Çoğalmasını Önlemek için Yöntemler

Tarafından yazılmıştır Carolina Betancourth

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Candida mantarı, insan vücudunda bulunan en yaygın mantar türüdür. Bu mantar ağız ve bağırsaklarda çok az miktarda bulunsa da enfeksiyonlara neden olabilir.

Yetersiz beslenme ve toksinler gibi dış faktörler bağışıklık sisteminizi etkileyerek bağırsaklarınızdaki bakteri florasını değiştirir. Bu durum da bu mantarın çoğalmasına neden olur.

Bu, vücudun çeşitli sistemlerindeki inflamatuar reaksiyonları tetikler ve geçirgen bağırsakta problemlere, vajinal enfeksiyonlara ve cilt sorunlarına neden olur.

Neyse ki, mantar önleyici özelliklere sahip çeşitli ilaçlar vardır. Bu ilaçlar sağlıklı bir beslenmeyle desteklendiğinde mantarın çoğalmasını durdurur ve sağlıkla ilgili komplikasyonları önlemenize yardımcı olur.

Bu sorunla karşılaşırsanız aklınızda bulunması için sizinle 6 yöntem paylaşacağız. Mantar problemiyle karşılaşırsanız bu yöntemleri deneyebilirsiniz. Bir göz atın!

1. Hindistan cevizi yağı

hindistan cevizi yağı

Hindistan cevizinde bulunan yağ asitlerinin aktibakteriyel ve mantar önleyici özellikleri vardır. Bu özellikler candida mantarı ataklarını kontrol etmeye yardımcı olur. Kaprilik ve laurik asit gibi maddeler hindistan cevizini, mantarların çoğalmasıyla mücadele etmede mükemmel bir besin haline getirir.

Nasıl kullanılır?

 • Vücudunuzda enfeksiyon meydana geldiğinde, günde 2-3 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı içebilirsiniz.
 • Temkinli olmak için, günde en fazla 2 yemek kaşığı içtiğinizden emin olun.
 • Eğer enfeksiyon cildinizde meydana gelmişse, hindistan cevizini doğrudan etkilenen bölgeye uygulayabilirsiniz.

2. Greyfurt çekirdeği özü

Greyfurt çekirdeği özünde çok yüksek miktarda mantar önleyici ve antibakteriyel özellikler vardır. Antibakteriyel bioflavanoidler ve mineraller hücrelerinizi ve dokularınızı korur.

Bu, sadece mantarın hücrelere saldırması sonucu oluşan candida mantarı atakları için kullanılmaz. Aynı zamanda, bağışıklık sisteminizi de güçlendirir ve etkilenen bölgeleri iyileştirir. Başka faydalarının yanı sıra,greyfurt çekirdeği özü bu mantarın ve sağlığınızı etkileyen pek çok diğer patojenin çoğalmasını engeller.

Nasıl kullanılır?

 • Ilık suya 5-10 damla greyfurt çekirdeği özü damlatın ve günde 2-3 kez için.
 • Aynı yöntemi, vajinal ve cilt enfeksiyonlarınızı tedavi etmek için de kullanabilirsiniz.

3. Karanfil yağı

karanfil yağı

Karanfil yağında ögenol olarak bilinen aktif bir bileşen vardır. Ferahlatıcı tadının yanı sıra, karanfil yağı pek çok antioksidan ve mantar önleyici bileşen içerir. Karanfil yağı, dokularınızı etkileyen diğer mantarları ve c andida hücrelerini azaltan bir üründür.

Nasıl kullanılır?

 • Ilık suya 30 damla karanfil yağı damlatın ve bunu günde 2 kez için.
 • Arzu ederseniz, lezzetini güzelleştirmek için karışıma tarçın da ekleyebilirsiniz.

Bu yazımız da ilginizi çekebilir: Tırnak Mantarını Yok Etmek İçin 5 Esansiyel Yağ

4. Sarımsak

Bitkisel bir ilaç olmasının yanı sıra, sarımsakta bulunan sülfürik bileşenler, mantar önleyici ve antibakteriyel özellikler içerir ve bakteri ve virüslerin neden olduğu enfeksiyonları önler. Tüketilmesi ya da etkilenen bölgeye doğrudan uygulanması, c andida mantarını ve enfeksiyonları önler.

Nasıl kullanılır?

 • Her gün 4 diş dövülmüş sarımsak tüketin.
 • Doğrudan cildinize uygulamak isterseniz, dövülmüş sarımsağa bir miktar yağ ekleyip etkilenen bölgeye sürebilirsiniz.

5. Güveyotu yağı

güveyotu yağı

Güveyotu yağı, mantar önleyici özellikleri sayesinde candida mantarı olan hücreleri öldürür.

Nasıl kullanılır?

 • Ilık suya 2-3 damla damlatın ve günde iki kez için.
 • Harici kullanım için zeytinyağı ve Hindistan cevizi yağı ile karıştırın.

6. Candida mantarı için Elma sirkesi

Elma sirkesi içerdiği enzimler ve organik bileşikler sayesinde, kontrolsüz maya çoğalmasının yol açtığı enfeksiyonların tedavisinde en iyi çözümlerden biridir.

İçerdiği organik asitler candida hücrelerini parçalayıp zamanla bağırsakta sağlıklı bakterilerin gelişimi için uygun bir ortam yaratır.

Nasıl kullanılır?

 • Bir fincan ılık suya iki çorba kaşığı organik elma sirkesi ekleyin ve aç karna için.
 • Bir enfeksiyon meydana geldiğinde, günde 3 kez bu karışımı içebilirsiniz.
 • Ayrıca, bu karışımı vajina ya da cilt mantarı tedavisinde de kullanabilirsiniz.

Mantar enfeksiyonu olabileceğinden mi şüpheleniyorsunuz! Bu sorun daha da büyümeden önce, bu yazıda bahsettiğimiz yöntemlerden bir tanesini deneyin ve mantarın çoğalmasını durdurun.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Soll, D. R. (2003). Candida Albicans. In Antigenic Variation. https://doi.org/10.1016/B978-012194851-1/50034-2
 • Sudbery, P. E. (2011). Growth of Candida albicans hyphae. Nature Reviews Microbiology. https://doi.org/10.1038/nrmicro2636
 • Mayer, F. L., Wilson, D., & Hube, B. (2013). Candida albicans pathogenicity mechanisms. Virulence. https://doi.org/10.4161/viru.22913
 • Ogbolu, D. O., Oni, A. A., Daini, O. A., & Oloko, A. P. (2007). In vitro antimicrobial properties of coconut oil on Candida species in Ibadan, Nigeria. Journal of Medicinal Food. https://doi.org/10.1089/jmf.2006.1209
 • Reagor, L., Gusman, J., McCoy, L., Carino, E., & Heggers, J. P. (2002). The effectiveness of processed grapefruit-seed extract as an antibacterial agent: I. An in vitro agar assay. Journal of Alternative and Complementary Medicine. https://doi.org/10.1089/10755530260128014
 • Cleff, M. B., Meinerz, A. R., Xavier, M., Schuch, L. F., Meireles, M. C. A., Rodrigues, M. R. A., & de Mello, J. R. B. (2010). In Vitro activity of Origanum vulgare essential oil against Candida species. Brazilian Journal of Microbiology. https://doi.org/10.1590/S1517-83822010000100018
 • Yagnik, D., Serafin, V., & Shah, A. J. (2018). Antimicrobial activity of apple cider vinegar against Escherichia coli, Staphylococcus aureus and Candida albicans; downregulating cytokine and microbial protein expression. Scientific Reports. https://doi.org/10.1038/s41598-017-18618-x

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.