Rocío Gil Redondos'tan Cilt Bakımı ve Gençleştirme İpuçları

Aşağıdaki röportajda dermatolog Rocío Redondo Gil, en son cilt gençleştirme teknikleri ve cilt bakım rutinleri hakkında konuşuyor. Okumaya devam edin!
Rocío Gil Redondos'tan Cilt Bakımı ve Gençleştirme İpuçları
Rocío Gil Redondo

Yazan ve doğrulayan doktor Rocío Gil Redondo.

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Güzel cilt sağlıklı bir cilttir. Cilt sağlıklı kalmak için uzman bakımı ve iyi tavsiye gerektirir. Aşağıdaki röportajda dermatolog Rocío Gil Redondos bu ilginç konular hakkında bizimle konuşuyor.

“Güneş, cildin elastikiyetinin kaybına, kırışıklıklara, melazma veya yaşlılık lekeleri gibi istenmeyen pigmentasyonlara ve özellikle boyun ve göğüste vazodilatasyona yol açtığı için yaşlanmanın en önemli nedenlerinden biridir.”

– Dr. Gil Redondo

Vücudunuzun en büyük organı

Cilt vücudun en büyük organıdır. Neredeyse 2 metre uzunluğundadır ve çok temel işlevlere sahiptir: vücudu güneş ışığına, sıcaklığa ve bakterilere karşı korumak ve hidrasyonu muhafaza etmek. Cilt insanların hissetmesini ve deneyimlemesini sağlar; bakım gerektiren olağanüstü bir duyumlar kanalıdır.

Kusursuz bir cilt, güzellikle eş anlamlı olduğu için herkes kusursuz bir cilde sahip olmayı hayal ediyor. Bu nedenle, birçoğu gençliklerini, elastikiyetlerini ve parlaklıklarını korumak için en son tedavileri arar. Ancak, fiziksel yönünden çok daha fazlası vardır.

Atopik dermatit, rosacea, akne, benler… Birçok cilt durumu uygun bakım gerektirir. Cilt bakımı öncelikle koruma ve önleme içerir; güneşe maruz kalmanın cildin en kötü düşmanlarından biri olduğunu unutmamalısınız. Cilt kanseri ve erken yaşlanma tam olarak güneşe maruz kalma ile ilişkilidir.

Rocío Gil Redondo ile röportaj: Cilt bakımı

Rocío Gil Redondo, Alcalá Üniversitesi’nden tıp diplomasına ve Guadalajara Üniversite Hastanesi’nden dermatoloji uzmanlığına sahiptir. Çeşitli tıp merkezlerinde çalışıyor, dersler ve konferanslar veriyor.

Dermatolojik deneyiminden bize anlatabileceği bir şey, sihirli ilaçların mevcut olmadığıdır. Akne veya diğer cilt rahatsızlıkları gibi çoğu durumda en önemli şey uygun cilt bakım bilgisine sahip olmaktır. Güneşten korunma, temizlik ritüelleri ve uygun makyaj malzemeleri kullanma gibi unsurlar asla göz ardı edilmemelidir.

Ayrıca, uzun zamandır sahip olduğunuz et benlerini veya son yazdan sonra fark ettiklerinizi periyodik olarak kontrol etmek de estetiğin ötesine geçer: sağlık ve zindelik ile ilgilidir.

Soru Cilt bakımının cilt tipine bağlı olarak değiştiğini duymak yaygındır. Başlıca cilt tipleri nelerdir ve nelere dikkat etmeliyiz?

Temel olarak dört cilt tipi vardır: normal, yağlı, kuru ve kombinasyon. Bunları sınıflandırmak için yumuşaklık, parlaklık, pullanma gibi özellikleri dikkate almalısınız. Bu sınıflandırmaya rağmen, her cilt hava gibi çevresel faktörler nedeniyle farklı davranabilir.

Soru: Özellikle bakıma ihtiyaç duyan daha hassas cilt bölgeleri olduğunu biliyoruz. Onlar nedir ve onlara nasıl bakım yapabiliriz?

En hassas bölgeler, göz ve dudak çevresindeki cilt gibi daha ince dokulardan oluşur. Onlara bakım yapabilmek için, bu bölgeler için belirli kremlerle günlük olarak nemlendirmeniz gerektiğini ve onları güneşten korumayı unutmayın.

Rocío Gil ve cilt bakımı tavsiyeleri

Soru Bugün, güneşe maruz kalma riskinin artması özellikle endişe vericidir. Cilt bakımı söz konusu olduğunda bu faktörü ne ölçüde dikkate almalıyız?

“Güneş, cildin elastikiyetinin kaybına, kırışıklıklara, melazma veya yaşlılık lekeleri gibi istenmeyen pigmentasyonlara ve özellikle boyun ve göğüste vazodilatasyona yol açtığı için yaşlanmanın en önemli nedenlerinden biridir.”

Bundan daha önemlisi, melanom gibi belirli cilt kanseri türlerinin ölüm riskine ek olarak, sonrasındaestetik sonuçlarla cerrahi eksizyon gerektirebilecek cilt kanseri gelişimi ile ilgili olarak ortaya çıkış riskidir.

Soru: Yüz cildine peeling yapmak ve onu nemlendirmek neden bu kadar önemlidir?

Yüzün temizlenmesi, gün boyunca biriken çevresel kiri ve makyaj izlerini ortadan kaldırdığı için önemlidir. Nemlendirme, cilt tipine bağlı olarak cilt dokusunu korumak ve ihtiyaçlarını karşılamak için önemlidir.

Peeling, vücudun birkaç gün sonra doğal olarak elimine ettiği en yüzeysel cilt tabakası olan korneal tabakasının hücrelerini ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, tıkanmış gözeneklere veya düzensiz dokulara eğilimli ciltler gibi ihtiyaç duyulan durumlarda pul pul dökülmesini öneriyorum. Tahrişe eğilimli hassas ciltlerde bunu tavsiye etmiyoruz.

Soru: Herhangi bir ürün veya makyaj türünden kaçınmalı mıyız?

Akneye yatkın cildi olan insanlar gelecekteki lezyonlardan kaçınmak için komedojenik makyaj ve kremlerden kaçınmalıdır.

Soru: Cildin yaşlanmasını önlemeye yönelik artan bir endişe vardır. Güzellik merkezlerinin sunduğu en yenilikçi tedavilerden bahseder misiniz?

En yenilikçi tedavilerden biri, kollajen üretimini uyarmak ve ince kırışıklıkları ve akne izlerini iyileştirmek, gözenek boyutunu azaltmak ve cilt dokusunu ve genel kaliteyi iyileştirmek için floresan ışığı kullanan bir tedavi olan biyofotonik terapidir.

Ayrıca, başka bir tedavi, kollajen ve elastin liflerinin üretimini uyarmak, vücut ve yüz sarkıklığını iyileştirmek için derin cilt katmanlarını ısıtan radyo frekanstır.

cilt temizleten kadın

Soru: Bize biraz atopik dermatitten bahsedebilir misiniz? Özellikle yenidoğanları etkileyen çok yaygın bir cilt hastalığı olduğunu biliyoruz. Peki sebebi nedir?

Atopik dermatit, çocuk dermatolojik konsültasyonlarının en sık nedenlerinden biridir. 10 yaşın altındaki çocukların %10-20’sine kadarı bu hastalıktan farklı derecelerde etkilenebilir. Orta ve şiddetli vakalarda yaşam ve uyku kalitesini bile etkileyebilir. Bu duruma, çevresel faktörler tarafından tetiklenebilen genetik olarak yatkın bir cilt bariyeri değişikliği neden olur. Bu kızarıklık, kaşıntı ve dökülmeye neden olan enflamatuar bir süreci tetikler.

Soru: Son olarak, dermatolojik konsültasyonun en yaygın nedenlerinin neler olduğunu söyleyebilir misiniz?

En yaygın dermatolojik konsültasyonlardan bazıları akne, rosacea, seboreik dermatit, benler, sedef hastalığı, atopik dermatit ve viral siğiller ve molluscum contagiosum gibi viral enfeksiyonlar içindir. Bunlardan ikincisi çoğunlukla çocukları etkiler.

Ayrıca sıklıkla aktinik keratoz ve cilt kanseri, özellikle bazal hücreli karsinom ve epidermoid karsinom gibi prekanseröz durumlar görüyorum. Bununla birlikte, bunlar yaşlı yetişkinlerde daha yaygındır.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.