Cildinizdeki Kolajeni Tazeleyecek 8 Yiyecek

Krem ve losyonlardan faydalanabilirsiniz ama gerçek şu ki kolajeni yenilemek için diyetinize bazı besleyici zengin gıdaları eklemeniz gerekir.

35 yaşın üzerindeyseniz ve cildinizin esnekliğini ve sıkılığını kaybettiğini ve ilk kırışıklıklarınızı fark ederseniz, size bu konuda kimin suçlu olduğunu göstereceğiz: kolajen.

Kolajen, fibroblast olarak bilinen bağ dokusu hücrelerinden oluşan bir proteindir. Vücudunuzun toplam protein kütlesinin yaklaşık % 30’unu ve bağ dokusunun % 80’ini oluşturur.

Daha anlaşılır terimlerle, bu protein tüm vücudunuzu birbirine bağlayan tutkaldır. O olmadan, vücudunuz tüm parçalarını birleştiremezdi.

Kolajen ve cildiniz

Cildinizin sağlığı, yapısını korumaktan sorumlu ve toksinler ile diğer zararlı dış etkenlere karşı bir bariyer oluşturan kolajenle doğrudan bağlantılıdır.

Saçlar ve tırnakların ana bileşenidir, aynı zamanda bağlar ve bağ dokularını da oluşturur. Daha net olmak gerekirse, bu protein cildinizin sıkılığından sorumludur ve dermisin çoğunu oluşturmaktadır.

Bu nedenle, kolajeni kaybettiğinizde, cildinizin sıkılığını ve esnekliğini kaybedersiniz.

Ayrıca bakınız: Kırışıklıkları ortadan kaldırmanın 8 yolu

Kolajen kaybı ne zaman ve neden başlar?

İnsanlar 25 yaşlarında iken kolajen kaybetmeye başlar ve 35 yaşından sonra bu daha belirgin hale gelir.

Kolajeniniz azaldığında, epitel yapıları zayıflar, cilt incelir, saçlarınız kuvvetini kaybeder ve kırışıklıklar ile sarkık cilt görünümü ortaya çıkmaya başlar.

Ayrıca, tendonlar, bağlar ve eklemlerinizin esnekliği azalır.

Kolajen kaybını hızlandıran faktörler

  • Aşırı güneşe maruz kalma, sigara içme, kirletici maddeler, toksinler, stres ve aşırı fiziksel egzersiz, mevcut kolajen depolarınızı yok edebilecek serbest radikallerin üretimini artırır.
  • Menopoz ve yaşlanma sırasında azalan hormon üretimi de kolajenin üretimini etkiler.
  • Vücudun vitamin ve mineral emilimini engelleyen tedaviler de bu durumun etkilerini kötüleştirir.

Cildinizdeki kolajeni tazelemek için ne tüketebilirsiniz?

Kolajen üretimi azalmaya başlamış olsa da, vücuttaki kolajenin tamamı kaybolmaz. Bu protein açısından zengin ya da bunu üretebilen bazı gıdalar var.

Bunları tüketerek cildinizin sıkılığını, tazeliğini ve esnekliğini iyileştirmeye yardımcı olabilirsiniz. Bunlar arasında şu gıdalar bulunur:

1. Et

Et, diyetin önemli besleyici unsurlarından biridir.

Yüksek kolajen içeriği için tüketilebilecek en iyi etler şunlardır:

  • Sığır eti
  • Tavuk
  • Keçi
  • Öküz
  • Geyik
  • Örneğin deri, sakatat ve kemikler hayvanın protein ve kolajen açısından en zengin kaynaklarıdır.

2. Balık

Balık, diğer protein kaynaklarına göre daha düşük bir konsantrasyona sahip olmasına rağmen, özellikle balık pulları bu protein açısından zengindir.

Ayrıca, somon ve orkinozda bulunan omega-3 yağ asitleri cilt hücrelerindeki zarları korumaya yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, bu iltihaplanmayı azaltır ve cilde esneklik ile sıkılık sağlar.

3. Jelatin

Jelatin % 90 bu proteinin türevlerinden oluşur. Ayrıca kalorisi de çok düşüktür.

4. Kırmızı meyveler ve sebzeler

Elma, çilek, kiraz, pancar, kırmızı biber ve benzerleri gibi kırmızı meyveler likopen içerir. Bu da mükemmel bir antioksidan olmanın yanı sıra kolajenin üretimini teşvik etmeye yardımcı olur.

5. C vitamini bakımından zengin meyveler

C vitamini, bu proteinin üretimi için gereklidir. Portakal, limon, kivi, greyfurt, mango, ananas ve benzerlerinde bolca C vitamini bulabilirsiniz.

Bunlar ayrıca, kırışıklıkların oluşmasını önleyen antioksidanlar içerirler.

6. Sebzeler

Lahana, patlıcan ve ıspanak gibi sebzeler kolajen üretimi için mükemmeldir.

7. Sülfür bileşenleri açısından zengin gıdalar

Kereviz, yeşil ve siyah zeytin, sarımsak, salatalık, muz, soğan ve tofu gibi gıdalar kolajenin üretimini uyaran yüksek kükürt içeriğine sahiptir.

Ayrıca bakınız: Jelatin saç sağlığına nasıl yardım eder?

8. Diğer gıdalar

Diyetinize dahil etmeniz gereken diğer gıdalar soya sütü, peynir, çay, fındık fıstıklar ve lizin açısından zengin patates, yosun ve bira mayası gibi gıdalardır.

Tüm bu ürünlerin bulmak ve satın almak kolaydır. Keyfinize göre kombine edin. Diyetinizin sağlıklı ve dengeli olduğundan emin olun ve vücudunuz kolajen üretimini arttırmaya başladığında cildinizdeki etkilerini fark etmeye başlayacaksınız.

Bunlar da ilginizi çekebilir