Sağlıklı Bir Menopoz Dönemi Mümkün Mü?

28 Ocak, 2021
Menopozun sağlıklı olması için onu hayatın kasvetli bir bölümü gibi değil de, benimsediğiniz ve hayatınızın o kısmından bütünüyle keyif aldığınız bir dönem olarak düşünmelisiniz.

Genelde kadınlar 60’lı yaşlara yaklaştıklarında  menopozun bazı belirtilerini hissetmeye başlarlar. Korku dolu hikâyeler işitmiş olsanız da sağlıklı bir menopoz dönemi mümkün.

Bu dönem bir kadının hayatında hem fiziksel hem de duygusal değişimleri beraber tecrübe ettiği bir aşamadır.

Bu yazıda sağlıklı bir menopoz dönemi geçirmek için bazı tavsiyeler paylaşacağız.

Başkaları ne derse desin, sağlıklı bir menopoz dönemi mümkün!

Ayrıca bakınız: Erken Menopoza Sebep Olabilecek 7 Faktör

Nasıl sağlıklı bir menopoz dönemi geçirebilirim?

O günün mutlaka geleceğini hep bilsek de, bir kadın için menopoza girmenin hayattaki büyük olaylardan biri olduğunu kimse inkar edemez.

Ancak menopoz kaçınılmaz olsa bile sizin için zorlu bir deneyim olmak zorunda değil.

Hatta menopoz dönemini daha rahat ve sağlıklı geçirmek için yapabileceğiniz birkaç şey var.

Öncelikle yapmanız gereken şey aşağıdaki adımları izlemek:

Egzersiz yapın

Belki gençliğinizde pek de sportif değildiniz ama artık menopoz sürecine girdiniz. En azından haftada iki kez bazı egzersizleri uygulamanız sizin için en iyisi olabilir.

Çünkü egzersiz yapmak kalbinizi, eklemlerinizi ve kaslarınızı sağlıklı hale getirir.

Ancak egzersizlerinizin kendi yeteneklerinize ve ihtiyaçlarınıza uygun olması gerektiğini sakın unutmayın.

Egzersiz yapmanın faydalarından sadece birkaçı:

 • Esnekliği artırır
 • Kan dolaşımını geliştirir
 • Nefes almayı kolaylaştırır

Ayrıca egzersiz rutininizin bir parçası olarak pilates veya yoga gibi daha sakin aktiviteler yapmayı da seçebilirsiniz.

Başka bir alternatif olarak bir parka yürüyüşe de gidebilirsiniz. Tüm bunların hepsi sağlıklı bir menopoza katkıda bulunur.

Ayrıca bakınız: Menopozun 4 İyi Yanını Keşfedin

Sebze ve meyve tüketin

meyve suyu içen kadın

Günlük tüketilmesi tavsiye edilen sebze veya meyve miktarı 5 adettir. Bu miktarı tüketmeniz önemlidir; çünkü sebze ve meyveler sağlığınız için gerekli olan mineral, vitamin ve lifi bünyesinde barındırır.

Üstelik sebze ve meyveler metabolizmanızı hızlandırır, çok az kalori içerir ve açlığınızı yatıştırır.

Ayrıca kolesterolü düşürür, kilo vermenize yardımcı olur ve sizi fast food yemekten uzaklaştırır.

Bu besinlerinden en iyi şekilde faydalanabilmek için mevsiminde olan taze meyve ve sebzeleri yemeye gayret etmeniz oldukça önemlidir.

Sağlıklı bir menopoz dönemi için sağlıklı bir kiloda sabit kalın

Kilo kontrolü hayatın her döneminde elzem olsa da en çok menopoz döneminde yani hormonlarınız size karşı çıktığında gereklidir.

Obeziteden veya fazla kilolu olmaktan kaçınmanız eklem, kalp damar ve endokrin hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır.

Doktorunuza danışmaktan çekinmeyin, böylece ihtiyaçlarınızı karşılayacak en iyi diyet önerilerini ondan öğrenebilirsiniz.

Bunlara ek olarak, belinizin etrafına daha çok kilo almanıza neden olacak belli gıdaları fazla tüketmemeye çalışın.

Kontrollerinizi yaptırın

sağlıklı bir menopoz dönemi için doktorunuzun tavsiyelerine uyun

Menopoz döneminde gerçekleşen ölümlerin temel nedeninin kalp ve damar hastalıkları olduğunu biliyor muydunuz? Peki meme ve rahim kanserine yakalanma riskinizin regl olmayı bıraktıktan sonra arttığından haberdar mıydınız?

Meydana gelebilecek herhangi bir anormalliği ortadan kaldırmak için jinekolojik testler yaptırmanız en az diğer yaptırdığınız testler kadar önemli.

Bu, kardiyolog ve jinekolog ziyaretinizin öncelikli olduğu anlamına gelir, özellikle de bu kategoride olan hastalıklardan biri ailenizin bir üyesinde var ise.

Tüm bu adımlar hayatınızın bu evresini mümkün olan en iyi şekilde geçirebilmenizi amaçlamaktadır.

Bir kan testi, meme röntgeni veya elektrokardiyogram testi hayatınızı kurtarabilir.

Kötü alışkanlıklarınızı bırakın

Sigara içiyor musunuz? Çok fazla kahve mi tüketiyorsunuz? Dışarıdan yemek söylemekte üstünüze yok mu?

Şu andan itibaren bu alışkanlıklarınızı değiştirmenizi tavsiye ediyoruz. Çünkü bunlar, tüm yaştan insanlar için kötü alışkanlıklardır.

Ancak menopoz döneminde bu kötü alışkanlıklar mevcut durumunuzu daha da kötü hale getirebilir.

Örneğin sigara, kafein ve alkol kemiklerinizin güçlü ve sağlıklı olması için ihtiyaç duyduğu kalsiyumu emer. Bu nedenle bu kötü alışkanlıklardan kurtulmaya çalışmanız ya da en azından tükettiğiniz miktarı azaltmanız sizin için iyi olur.

Dahası, fast food tüketimi yüksek kolesterol ve kalp krizi riskiyle de bağlantılıdır.

Dengeli bir beslenmeniz olsun

menopoz döneminde sağlıklı beslenmek

Kemiklerinizin daha sağlıklı olması için diyetinize dahil edebileceğiniz yiyecek örnekleri:

 • Yumurta (kemiklerde kalsiyum sabitlemesi açısından önemli ve D vitamini bakımından zengin)
 • Badem
 • Ispanak

Ton balığı, somon ve sardalye gibi yağlı balıkların yanında diğer balık türlerinden de haftada iki kez yemenizi tavsiye ediyoruz.

Bunun nedeni ise bu yiyeceklerin sağlığınız için gerekli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olmasıdır. Ayrıca bu tür balıklar protein de içerir.

Ayrıca zeytinyağı, kuruyemiş ve baklagil tüketmeyi de unutmayın.

İyi uyuyun

Gün içinde uyumanız gereken süre yaşınıza göre farklılık gösterir. Örneğin yetişkinlerin alması gereken ortalama uyku miktarı 8 saattir.

Yeterince uyumamak bağışıklık sisteminize, sinir sisteminize, düzeninize, konsantrasyonunuza  ve ruh halinize zarar verir.

Eğer uyumakta zorluk çekiyorsanız aşağıdaki önerileri deneyin:

 • Yatma vakti için bir saat belirleyin ve uyanmak için başka bir saat ayarlayın – bu durum hafta sonu için de geçerli olmalı.
 • Yılın hangi mevsimiyse ona göre odanızı ve yatağını değiştirin.
 • Yatmadan önce televizyon seyretmeyin.

Pozitif olun

sağlıklı bir menopoz dönemi için pozitif olmak

Hem vücudunuzda olan büyük değişimlerden hem de bu dönemi geçiren kadınların anlattıklarından dolayı menopozun sizin için bir kabus hatta bir düşman olduğuna inanabilirsiniz.

Hayatınızın bu aşamasında vücudunuzun bazı değişiklikler yaşayacağını kabul etmek önemli bir adımdır.

Ancak ruh halinizi iyi tutmak ve menopoz süresince pozitif kalmanız hayati bir önem taşır.

İleriyi düşünen, minnettar bir tutum benimsemelisiniz. Artık regl olmuyor olmanız hayatınızın durduğu anlamına gelmiyor. Bu olgunluk yıllarından en iyi şekilde yararlanmalısınız!

Sevdiğiniz şeyleri seçmenin yanında sizi kötü hissettiren şeyleri de arkada bırakmak için bolca zamanınız ve fırsatınız olacak.

Sizi anlayan ve seven, sizi şımartan ve ilk sıraya koyan insanlarla etrafınızı çevirin. Ve son olarak da keyfinize bakın!

Menopoz aynı zamanda eşinizle uyumlu ve sağlıklı bir cinsel hayat geçirmek için harika bir zamandır: beyaz saçlarınız veya kırışıklarınız konusunda sakın kötü hissetmeyin.

 • Sleep Foundation. Menopause and Sleep. (2020). Recuperado el 14 de septiembre de 2020. https://www.sleepfoundation.org/articles/menopause-and-sleep
 • Mayo Clinic. Caffeine and menopause symptoms: Is there a link?. (2017). Recuperado el 14 de septiembre de 2020. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/menopause/expert-answers/menopause-symptoms-caffeine/faq-20119077
 • American Association of Retired Persons. Got Meno-gut? How to Lose the Belly Menopause Brings. (2018). Recuperado el 14 de septiembre de 2020. https://www.aarp.org/health/conditions-treatments/info-2018/weight-loss-menopause-belly.html
 • British Dietetic Association. Menopause and diet: Food Fact Sheet. Recuperado el 14 de septiembre de 2020. https://www.bda.uk.com/resource/menopause-diet.html