Menopozun 4 İyi Yanını Keşfedin

Menopoz pek çok kadının düşündüğü gibi “felaket” değildir. Aslında, kendine özgü güzellikleri olan bir değişim sürecidir.
Menopozun 4 İyi Yanını Keşfedin
Maricela Jiménez López

Yazan ve doğrulayan doktor Maricela Jiménez López.

Son Güncelleme: 03 Ekim, 2020

Menopoz kadınlar için oldukça etkili olan bir değişim sürecidir. Pek çok durumda, sıcak basmaları, halsizlik ve saç dökülmesi gibi semptomlarla ortaya çıkar.

Buna ek olarak, beraberinde pek çok farklı duygu durumu da getirir ve bunlar birtakım sorunlara yol açabilir bu nedenle duygu durumundaki değişimlerle nasıl mücadele edileceğini bilmekte fayda vardır.

Bu yazımızda menopozun 4 iyi yanını keşfedebilirsiniz.

Menopoz aslında kendimizi daha çok sevmeye başladığımız, kendimize daha çok dikkat ettiğimiz ve tecrübelerimizin keyfini çıkardığımız yeni bir süreçtir. Menopozdan korkmayın!

Menopozu kabul etmek

Menopoz, kadınlardaki yumurtlama döngüsünün sona ermesi anlamına gelir. Buna rağmen, bu kaçınılmaz değişimi olumsuz bir şey veya travma olarak görmemek gerekir. Hayatın bütün aşamaları özeldir ve hepsinin tadını çıkarmalıyız.

Ayrıca, menopozun semptomlarıyla da mümkün olduğunca başa çıkmak gerekir. Bu kaçınılmaz değişimden şikayet etmek yerine, duruma olumlu bakmayı öğrenmeliyiz. Aşağıda birkaç ipucu paylaşacağız:

1. Hayatın kıymetini daha iyi anlamak için bir fırsattır

mutlu görünen kadın

Yaşlanma korkusu hepimizin içine işlemiştir ve zaman geçse de gençliğimizi kaybetmek istemeyiz. Maalesef, bu istek sadece iç çatışmalara ve acıya neden olur.

Yaşımız arttıkça vücudumuzda meydana gelen değişimlerle birlikte, kendimizi korumaya ve yaşlanmayla savaşmaya çalışırız.

Buna rağmen, zamanı geldiğinde yaşlanmayı kabul etmek ve daha sakin bir yaşam sürmek de gereklidir.

Olmadığımız biri gibi davranmak konusunda takıntılı olmak sadece işleri zorlaştırır.

Menopoza girdiğimizi kabul etmek durumu normalleştirmeye ve semptomların şiddetini hafifletmeye yardımcı olur.

2. Özen göstermemiz gereken bir vücudumuz olduğunu hatırlatır

masaj yaptıran kadın

Menopoza girmek bütün dikkatimizi sağlığımıza yöneltmemiz için bir fırsattır. Böylece vücudumuzdaki değişimlerin bize gönderdiği sinyalleri alabilir ve doğal tedavilerle vücudumuzun durumunu iyileştirebiliriz.

Hayatımızın bu döneminde kendimize daha fazla zaman ayırmamız gerekir. Günlük sorumluluklarımızı bir kenara bırakıp bir süre kendimizle meşgul olmalıyız.

Haftada bir masaja gitmek, yoga kursuna başlamak, yüzmek veya dans kursuna yazılmak iyi bir fikir olabilir. Böylece hem vücudumuza iyi bakabilir hem de eğlenebiliriz!

3. Duygularımızı nasıl yöneteceğimizi öğrenmemize yardımcı olur

çiçek koklayan kadın

Hormonal değişikliklerin ruh halinde iniş çıkışlara neden olduğu doğrudur. Bu yüzden iyi ve kötü her duyguyu uç noktalarda yaşarız.

  • Öfke kontrolünü ve zararlı duygularla mücadele etmeyi öğrenmeliyiz.
  • Menopoz sonrası meydana gelen değişimleri gözümüzde büyütmemeye çalışmalıyız.

Etrafınızda olup bitenlere farklı bir açıdan bakmak önemlidir. Sakin ve sabırlı olmayı öğrenmeliyiz çünkü yaşam devam eden bir süreçtir ve her an değişim halindeyiz.

4. Daha tecrübeli olduğumuzu bize hatırlatır

bahçede duran kadın

Her şeyden öte, menopozun en iyi yanı yaşadığımız her şeyi yansıtmasıdır. Bununla birlikte, geçen zaman vücudumuzda izler bırakır ve olanları kabullenmek her zaman kolay değildir.

Bu nedenle, eğer bakış açımızı değiştirebilirsek, geçen zamana bizi güçlendiren tecrübeler olarak bakabiliriz.

Olgunluk ve özgüven arasında bir bağlantı vardır. Vücudumuz tabii ki önemlidir ancak daha önemli şeyler olduğunu biliyoruz. Bu sebeple, kendi tecrübelerimize, işimize ve anılarımıza odaklanmalıyız. Üstesinden geldiğimiz her şey, özgüvenimizin yüksek olması için yeterlidir.

Menopoz aslında yıllardan sonra bize sunulan bir iyileşme sürecidir. Kimse sırf yaşlandığımız için kariyerimize devam edemeyeceğimizi, yeni şeyler öğrenemeyeceğimizi veya hep görmek istediğimiz yerlere gidemeyeceğimizi iddia edemez.

O halde, neden bekliyoruz? Hayatımızın bu yeni döneminin tadını çıkaralım!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


    • Wulf Rössler et al. “Does menopausal transition really influence mental health? Findings from the prospective long‐term Zurich study”, World Psychiatry. 2016 Jun; 15(2): 146–154.
    • Joyce T. Bromberger et al. “Mood and Menopause: Findings from the Study of Women’s Health Across the Nation (SWAN) over ten years”, Obstet Gynecol Clin North Am. 2011 Sep; 38(3): 609–625.
    • Amanda J. Shallcross et al. “”Getting better with age: The relationship between age, acceptance, and negative affect”, J Pers Soc Psychol. 2013 Apr; 104(4): 734–749.
    • National Institute of Aging. ¿Cuáles son las señales y síntomas de la menopausia?. (2017). Recuperado el 22 de mayo de 2020. https://www.nia.nih.gov/health/cuales-son-senales-sintomas-menopausia

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.