Mutlu Bir Menopoz İçin Yaşam Tarzınıza İlişkin İpuçları

Mutlu Bir Menopoz İçin Yaşam Tarzınıza İlişkin İpuçları
Grecia Morillo

Yazan ve doğrulayan Doktor Grecia Morillo.

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2022

Menopoz, yaşlanmakta olan her bir kadının başından geçen bir aşamadır ve her kadın için farklı şekilde ortaya çıkar. Ama düşündüğünüzün aksine mutlu bir menopoz dönemi mümkündür.

Bu yeni hormonal durum değişikliği ile karşı karşıya olduğunuzu bilmek diğer yaşlanma ile ilgili motivasyon problemleri arasında depresyona neden olabileceği için kolay başa çıkılır bir durum değildir. Bu nedenle, mutlu bir menopoz dönemi geçirmek için bazı ipuçları hakkında bilgi sahibi olmak kötü bir fikir değildir.

Aynı şekilde, bu aşamada bazı psikolojik problemler de görülür. Örneğin, birçok hastalık riski artar. Ancak uygun bakımla bunları önleyebilir, kendinizi koruma altına alabilir ve komplikasyonlarından kaçınabilirsiniz.

Zaman içinde yaşam kalitemizi sürdürmenin önemli olduğunu unutmayın.Bu, herhangi bir yaşta, herhangi bir durumda ve her şeyden önce, herhangi bir hormonal aşamada gerçekleşebilir.

Menopoz sırasında karşılaşabileceğiniz hoş olmayan belirtiler nelerdir?

sıcak basması
 • Sıcak basmaları
 • Çevrenize karşı sinirli olma
 • Depresyon
 • Kuru cilt
 • Cinsel istekte azalma

Mutlu bir menopoz dönemi için püf noktaları

Fiziksel aktivite

Egzersiz yapmak menopoz sırasında mutlu olmak için en iyi seçeneklerden biridir. Enerji vermesinin yanı sıra, egzersiz kemiklerinizin gücünü de artırır. En iyisi yaşınıza ve fiziksel gücünüze uygun bir egzersiz metodu belirlemektir.

Böylece, enerjinizi yükseltebilir, esnekliğinizi artırabilir ve menopoz sırasında mutlu bir dönem yaşayacağınızdan emin olabilirsiniz. Yaşlanmaya başladığınızda, kas gücümüz düşmeye başlar.

Dolayısıyla egzersiz yapmak menopoz sırasında yaşadığınız mutsuzluğu hafifletmesi için önemli bir seçenek olabilir. Ek olarak, genç ve formda bir fiziksel görünümü de koruyabilirsiniz.

Rahatlayın

mutlu bir menopoz mümküb

Gündelik stresten kurtulmak adına, çeşitli rahatlama  egzersizleri gibi rahatlatıcı birçok farklı yöntem vardır. Bunlar, özellikle de menopoz başladığında hem zihin hem de beden için olumlu sonuçlar veren tek egzersizlerdir.

Yoga ya da pilates gibi rahatlamanıza yardımcı olmayı amaçlayan egzersizlere yönelebilirsiniz. Bu egzersiz şekilleri stresi azaltır, aynı zamandakan basıncını ve menopozun bir özelliği olan anksiyete ataklarını düzenlemeye yardımcı olur.

Kötü alışkanlıklardan kurtulun

Vücudunuz için zararlı olan alışkanlıklarınız menopoz sırasında size daha da az mutluluk getirecektir. Sigarayı ve alkollü içecekleri bırakarak işe başlayın.Ardından vücudunuzun bu yeni hormonal faza nasıl tepki vereceğini daha iyi göreceksiniz.

Yıllardır alışkanlık haline getirdiğinizi zehirli alışkanlıkları bırakarak, kalbiniz ve kemikleriniz için daha kaliteli bir yaşam sağlarsınız. Östrojen eksikliğinin bir sonucu olarak ortaya çıkan yüksek osteoporoz riski nedeniyle, bu koruma yöntemine her zamankinden daha fazla ihtiyaç duyacağınızı unutmamalıyız.

Sağlıklı beslenme

Dengeli bir beslenme programına sahip olmak menopoz rahatsızlıklarının sizi rahatsız etmesini önlemek ve vücudunuza uyum sağlamak adına birkaç gün veya ay boyunca sizi harekete geçirmemek için en etkili yöntemlerden biridir.

Bu hormonal değişiklik zamanının gelişi, özellikle karın bölgesinde kilo alımı ile ilişkili olma eğilimi gösterir. Bu nedenle gün içinde yeterli enerji gereksinimlerini almanız önerilir.

Genel tavsiye 1800 kaloridir. Bu şekilde hayatın bu döneminde obezite yaşamaktan kaçınabiliriz. Buna karşılık, sağlıklı bir vücut ve azalan zararlı durumlardan da kurtulmuş oluruz.

Mutlu Bir Menopoz İçin Fiziksel Sağlığınıza Özen Gösterin

Pelvik taban kaslarını geliştirin

mutlu bir menopoz için rahatlamak

Pelvik taban kaslarının ayarlanması, menopozdan sonra meydana gelen güç kaybının bir sonucu olarak idrar kaçırma nedeniyle ortaya çıkabilecek riskleri azaltmak için önemlidir. Peki bu kasları nasıl geliştirebilirsiniz? Cevap basit: Kegel egzersizleri ile.

Mutlu Bir Menopoz: Kegel egzersizleri nasıl yapılır?

 • Ayağa kalkın ve sanki oturuyormuş gibi durmaya çalışın.
 • Pelvik tabanın tüm kaslarını 5 saniyeliğine kasarak, idrarınızı tutuyormuş gibi  yapın.
 • Kasları 3 saniyeliğine dinlendirin ve sonra tekrar kasın.
 • 3 set üzerinden 10 tekrar yapın ve her hafta tekrar sayısını artırın.
 • Bu egzersizi zor bulursanız, daha basit bir şekilde yapmanıza olanak sağlayacak olan Çin toplarını deneyebilirsiniz. Ancak kaytarmak yok.

Vücudunuzun bütünsel bir şekilde bakımı, menopoz sırasında mutluluk eksikliğini önlemek için gereklidir. Şimdi bu ipuçlarını bildiğinize göre, menopoz sırasında mutluluğunuzu arttırmak için onları kullanmaya bugünden başlayın!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Arriagada M., M., Arteaga U., E., Bianchi P., M., Brantes G., S., Montaño V., R., Osorio F., E., … Villaseca D., P. (2005). Recomendaciones de tratamiento en la menopausia. Revista Chilena de Obstetricia y Ginecología.
 • scielo.conicyt.cl/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0717-75262005000500011&lng=en&nrm=iso&tlng=en

 • Lachowsky, M., & Winaver, D. (2007). Aspectos psicosomáticos de la menopausia. EMC – Ginecología-Obstetricia.
 • sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1283081X07708342?via%3Dihub

 • Torres-Vásquez, R., Dedios-Fernández, S., Condori-Bueno, A., Yovera-Lozada, G., Jorg-Mesia, J., Gilbonio-Morales, J., & Coz-Contreras, V. (2007). Menopausia ¿Qué conocen las mujeres? Revista Horizonte Médico.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.