Sigarayı Bırakmak İçin Tedavi Ve Takviyeler

Sigarayı bırakmak için yapmanız gereken ilk şey bunu başarmayı istemek. Bach çiçekleri ve ayçiçeği çekirdekleri bu kötü alışkanlığı bırakırken size yardımcı olur.
Sigarayı Bırakmak İçin Tedavi Ve Takviyeler

Son Güncelleme: 07 Şubat, 2019

Kaç kere sigarayı bırakma kararı aldınız? Belki bir süreliğine bu alışkanlığı duraklatmayı başardınız, ancak sonrasında tekrar başladınız. Ya da tam tersi, size imkansız gibi geldiği için hiç denemediniz bile. Bu yazıda, sigarayı bırakmak, sağlığınızı iyileştirmek ve yaşam kalitenizi artırmak için ihtiyacınız olan en doğal tedaviler ve takviyeleri bulabilirsiniz.

Sigarayı bırakamıyorum

Sigarayı bırakmak için önünüzde birçok neden var. Yaşam koşullarınız, içinde bulunduğunuz ortam, ne kadar sigara içtiğiniz vb. sizi etkileyebilir.

Sigarayı bırakmak için atacağınız ilk adım, bunu kendi özgür iradenizle yapmayı istemektir. Aynı zamanda, sigaranın sağlığınız üzerindeki olumsuz etkilerini detaylı bir şekilde öğrenmek de size yardımcı olabilir.

Sigarayı bırakmak için takviyeler

elma yemek

Elma tedavisi

Sigara içen bir kişi elma yediği zaman, bağırsakları, malik asit ve nikotin karışımına tepki verir. Bu reaksiyon oldukça tatsızdır ve o kişi artık elma yemek istemeyebilir.

Aynı zamanda, birey gün içerisinde birkaç tane elma yerse, canı daha az sigara isteyebilir. Bu çok arındırıcı bir meyvedir ve vücuttan toksinleri uzaklaştırmaya yardımcı olur. Bu nedenle, sigarayı bırakmanız için size 15 günlük bir elma tedavisi öneriyoruz.

İki hafta boyunca günde dört ve altı tane elma yiyin. Bunları direkt olarak veya meyve sularında, salatalarda ya da smoothielerde tüketebilirsiniz. Böcek ilacı ve diğer toksik maddelerden arınmış, organik meyveler seçmenizi öneririz.

Ayçiçeği çekirdekleri

ayçiçeği çekirdekleri

Ayçiçeği çekirdeği vitamin, mineral, protein, lif ve önemli yağ asitleri açısından zengin, süper besleyici bir besindir; aynı zamanda sigarayı bırakmanıza yardımcı olur. Ayçiçeği çekirdekleri tütünle benzerlik gösteren olumlu etkiler üretir, ancak sağlıksız sonuçlara neden olmaz veya bağımlılık riski oluşturmaz.

Sinir sistemini dengeler ve içeriğinde bulunan yağ asitleri ve B grubu vitaminleri sayesinde anksiyete, stres ve sinirliliğe iyi gelir. Ayçiçeği çekirdekleri, adrenal bezler için faydalıdır; kendinizi enerji dolu hisseder ve stresli durumlarda daha iyi bir tutum sergilersiniz.

Kabuksuz ayçiçeği çekirdeklerinden satın alabilir ya da onları, kabuklarını kendiniz kırarak tüketebilirsiniz. Çekirdek çıtlatmak sigara içme isteğinizi kesinlikle azaltacaktır.

Meyan kökü

Meyan kökünü emmek veya çiğnemek, birçok farklı kültürde, çocuklar için eğlenceli bir şeydir. Sigaraya olan bağımlılığınızı azaltmak söz konusu olduğunda bu tatlı ve şifalı bitki size çok yardımcı olabilir; onun düzenleyici ve iyileştirici özelliklerinden faydalanabilirsiniz.

Öncelikle, tıpkı ayçiçeği çekirdeklerinde olduğu gibi, kötü bir alışkanlığın yerini iyi bir tanesi alır. Canınız ne zaman sigara içmek isterse, biraz meyan kökü çiğnemek hem anksiyetenizi hem de bu zehirli alışkanlığa olan bağımlılığınızı azaltacaktır.

Yüksek tansiyon problemi olan insanlar meyan kökü tüketmemelidir; çünkü durumu kötüleştirebilir. Bu nedenle, sadece düşük veya ortalama kan basıncına sahip bireyler için önerilir.

Bach çiçekleri

Bach çiçekleri

Bach çiçekleri farklı bitkilerden gelen doğal bir öze sahiptir. Bağımlılık riski yaratmadan duygusal, psikolojik ve sinirsel bozuklukları dengelemeye yardımcı olan hassas ve enerjik özelliklere sahiptirler. Bu nedenle, anksiyete, gerginlik veya sinirlilik yaşamadan sigarayı bırakmanıza yardımcı olan bir takviyedir.

Sigarayı bırakırken size en çok yardımcı olacak Bach çiçekleri takviyeleri şunlardır:

  • İvecenlik: bu çiçek, gerildiğiniz zaman endişelerinizi yatıştırmaya yardımcı olur ve sigarayı bırakma hedefinize sadık kalmanızı sağlar.
  • Kuş kirazı: bu öz, baş etmekte zorlandığınız herhangi bir durumun kontrolünü yeniden kazanmanıza yardımcı olur.
  • Ceviz: ceviz, bir değişikliğe ya da hazırlıklı olmadığınız yeni bir duruma sakince uyum sağlarken sizin en büyük yardımcınızdır.
  • Karaçam: bu, hedeflerinize ulaşmak ve herhangi bir şeye veya kimseye bağımlı olmamak için ihtiyacınız olan özgüveni size sağlar.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.