Anksiyeteyi Sakinleştiren 5 Sağlıklı Gıda

Beslenme planınıza sağlıklı gıdaları dahil etmenin yanı sıra, daha fazla kalori tüketmek istemenize neden olan veya anksiyeteyi tetikleyenlerden kurtulmak gerekir.
Anksiyeteyi Sakinleştiren 5 Sağlıklı Gıda

Tarafından yazılmıştır Francisco María García

Son Güncelleme: 09 Ağustos, 2022

Hepimiz sağlıklı ve fit bir vücut isteriz. Bununla birlikte, bazıları için, ihtiyaç duyulandan daha fazlasını yemeye direnç göstermek daha zor olabilir. Yaktığınızdan daha fazla kalori tükettiğiniz zamanlarda, kilo almanız kaçınılmazdır. Peki, anksiyeteyi sakinleştirmek adına hangi sağlıklı gıdalar en çok tavsiye edilir?

Her şeyden önce, iyi seçimler yapmak çok önemlidir. Bazen, öğünler arasında yemek yemek isteğinin üstüne, bazıları yüksek kalorili gıdalar tüketir. Elde edilen sonuç ise vücut için olumsuzdur.

Doymak bilmez iştahın nedeni nedir?

Dizginlenemeyen bir iştah birçok nedenden kaynaklanabilir:

 • Zayıf beslenme planı: günlük kalori gereksinimlerini karşılamayacak, az miktarda yemek yemek ya da doyurucu gıdalar tercih etmemek.
 • Öğün atlamak: uzun süre yemek yemezseniz iştahınız üzerindeki kontrolü kaybedebilirsiniz.
 • Stres: bazı insanlar bir şeyler yiyerek stres veya anksiyeteyi hafifletir. Bu şeyler süreklilik kazandığı noktada beslenme bozukluğuna neden olabilirler.

İştahı kontrol altına almak için öneriler

Anksiyete seviyelerini azaltmak mümkündür. Bunu yapmak için, günlük alışkanlıklarınızdan bazılarını değiştirmeniz ve daha iyi seçimler yapmanız gerekir. Başka bir deyişle, anksiyeteyi sakinleştiren sağlıklı gıdalar seçmeniz gerekir.

Bir beslenme programını takip edin

sağlıklı yiyecek

Bir beslenme programını takip etmek metabolizmanızın yavaşlamasını önleyebilir. Uzun süre yemek yemediğinizde vücudunuz kalorileri depolar, bu da kilo artışına neden olur.
 • Baş edilemez bir iştahı önlemek için kendinize orta derecede üç ana öğün ve iki atıştırmalık hazırlayın. Öğün atlamak genellikle büyük bir iştaha yol açar.
 • Günlük rutininiz iyi bir şekilde yemek yemenize izin vermiyorsa, yapabileceğiniz en iyi şey öğünlerinizi planlamak ve anksiyetenizi azaltacak diyetinize sağlıklı yiyecekler eklemektir.

Dengeli bir beslenme planı

Her bir gıda grubundan ortalama bir miktarda tüketmek çok önemlidir; aksi takdirde yedikten sonra doymamış hissetme riski taşırsınız.

Bu durum, işlenmiş gıdalar tüketildiği zamanlarda gerçekleşme eğilimi gösterir; vücut gerçek gıdaya ihtiyaç duyar ve aç kalmaya devam eder.

Sebze ve protein (eğer mümkünse etten elde edilmeyen) olmadan hiçbir diyet tamamlanamaz.

Abur cuburdan uzak durun

sağlıksız yiyecekler

Abur cubur sık sık tuz, şeker ve yağ oranı yüksek gıda anlamına gelir.

Bu tür yiyecekler genellikle belirli ilaçlar gibi beynin aynı bölgelerini aktive eden, monosodyum glutamat (MSG) veya mısır şurubu içerir.

Bağımlılık yaparlar; bu yüzden abur cubur yediğinizde sık sık daha fazlasını yemek istersiniz.

Anksiyeteyi sakinleştiren sağlıklı gıdalar

Yemek yemek için endişeli olduğunuzda, yapabileceğiniz en kötü şey elinizin uzandığı ilk şeyi yemektir. Bunun nedeni, seçilen ilk gıdanın anksiyetenizi artıracak veya kilo almanızı sağlayacak bir şey olması ihtimalidir.

Aşağıda dikkate alınması gereken bazı seçenekler vardır.

Su

Susuzluğu açlık ya da anksiyete ile karıştırmak yaygındır. Vücudumuzun iyi çalışması için yeterli miktarda suya sahip olması gerekir. Ayrıca, içme suyu sizi tok hissettirir.

Kurutulmuş meyve

kuru yemişler

Kurutulmuş meyveler, iyi ve sağlıklı ya da tekli ve çoklu doymamış yağlara sahip tohumları içerir. Vitaminler, mineraller ve omega 3 gibi besin maddeleri vardır.

Kurutulmuş meyvenin içeriğinde bulunan yağ nedeniyle kilo almaya yol açtığı efsanesi vardır. Bununla birlikte, meyve, kızartılmadan ve ilave un eklenmeden doğal olarak tüketilirse durum böyle değildir.

 • Fındık türleri de mükemmel bir seçenektir. Onlar kurutulmuş meyveden daha az kaloriye sahiptir ve tokluk hissi yaratır.
 • Aynı şey badem ve Antep fıstığı için de söylenebilir.
 • Fındık canı tatlı şeyler çekenlere tavsiye edilir.

Meyveli yulaf ezmesi

Yulaf ezmesi, vitaminler ve mineraller açısından zengin bir tahıldır. Karaciğerin işlevi açısından faydalıdır ve kabızlığı önler. Buna ek olarak, daha uzun süre tok hissetmenize yardımcı olan kompleks karbonhidratları içerir.

 • Kırmızı meyveler ya da kurutulmuş meyvelerle kombine edildiğinde yulaf, sizin için zengin bir C vitamini kaynağı olabilir.

Bitter çikolata

Çikolatanın iyi bir seçenek olması için, %70’den fazla kakao içermeli ve tercihen ilave şeker içermemelidir.

Bitter çikolata, kardiyovasküler hastalıkları önleyen, kolesterol seviyelerini düşüren, kan basıncını düzenleyen ve anksiyeteyi sakinleştiren antioksidanlara sahiptir.

Avokado

anksiyeteyi sakinleştiren avokado

Avokado vücudunuz için çok sağlıklı olan yağlara sahiptir. Muhteşem lezzeti, onu, tereyağı, margarin ve mayonez yerine kullanırken ideal bir seçenek yapar.
 • Salatalar için mükemmel bir malzemedir.
 • Avokado, cilde yardımcı olan E vitamini bakımından zengindir.
 • Dahası, cildi ve gözleri güneş ışınlarından koruyan karotenoidleri içerir.

Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Canetti, L., Bachar, E. y Berry, EM (2002). Food and Emotion. Behavioural Processes. 60 (2), 157–164. https://doi.org/10.1016/S0376-6357(02)00082-7
 • Minguez JL., Abellán PG., Garaulet M., Timing of breakfast, lunch, and dinner. Effects on obesity and metabolic risk. Nutrients, 2019.
 • Warrilow A., Mellor D., McKune A., Pumpa K., Dietary fat, fibre, satiation, and satiety – a systematic review of acute studies. Eur J Clin Nutr, 2019. 73 (3): 333-344.
 • Rastrollo MB., Wedick NM., Gonzalez MAM., Li TY., et al., Prospective study of nut consumption, long term weight change, and obesity risk in women. Am J Clin Nutr, 2009.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.