Siz Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Olduğu Hakkında Bir Zaman Çizelgesi

Sigarayı bırakmaya mı çalışıyorsunuz? Sigara içmeyi bıraktığınız zaman neler olduğu hakkında bilgi edinmenin yanı sıra etkilerinin ve sağlık açısından faydalarının zaman çizelgesini keşfedin.
Siz Sigarayı Bıraktıktan Sonra Neler Olduğu Hakkında Bir Zaman Çizelgesi

Son Güncelleme: 16 Aralık, 2020

Sigarayı bırakmak, tütün bağımlısı olanlar için büyük ve sağlıklı bir hedeftir. Bununla birlikte, bu grubun içinde, konu hakkında, sigarayı bırakmanın hiçbir faydası olmadığını düşünen şüpheci kimseler vardır. Sigarayı bıraktıktan sonra sizde bazı değişimler olur.

İster iyi ister kötü olsun, alışkanlıklarınızı değiştirmek zor olabilir. Tütün kullanımı ile ilgili durum kesinlikle budur. Bu huya alışkın olan insanlar genellikle inatçıdırlar ve nadiren profesyonel yardım talep etmektedirler.

Sigara, dünya üzerinde meydana gelen ölümlerin önde gelen nedenlerinden biridir ve bu da onu ölümden kaçınmak için kritik bir öneme sahip kılar. Bununla birlikte, bu argüman tütün ürünlerinde bağımlı olan insanlar için her zaman yeterli değildir.

Sigarayı bıraktıktan sonraki sağlık zaman çizelgesi

Sigara içmenin zararlı sonuçları genellikle onun ana destekçilerinin gözünü korkutup vazgeçirmez. Ancak, onlara sigarayı bırakmanın kronolojik sırayla sağladığı faydalar serisini gösterirseniz, çok daha inandırıcı olabilirsiniz.

Siz ya da tanıdığınız biri sigara içiyor ise, aşağıdaki argümanları incelemeyi deneyin. Sigarayı bıraktıktan sonra sırayla neler olduğu işte burada.

Son sigaradan 12 saat sonra


sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 12 saat içinde
 • 12 saat sonra vücudunuz sigarayla alakası olan bütün toksinlerden kurtulmaya başlar.
 • Oksijen seviyeniz yükselir ve monoksit seviyeniz önemli ölçüde azalır.

Sigara içilmeyen iki gün

İki gün sonra, vücudunuzun temel duyuları tekrar normal çalışmaya başlar. Bunun açık bir örneği koku ve tat duyularıdır. 48 saat sonra kokular ve tatlar daha net bir şekilde algılanır. Sigara, duyularınızda meydana gelen çeşitli sinir ucu bozulmalarının başlıca nedenlerinden biridir.

Sigarayı bıraktıktan bir ay sonra


 • Sigara içmeden geçen yaklaşık 30 gün sonra, ciğerleriniz iyileşmeye başlar.
 • Ciğerlerinizin fiziksel durumu yavaş yavaş düzelir ve öksürük tamamen kaybolur.

Sigara içmeden geçen dokuz ay

Siz bronşlarınızı ve siliyalarınızı (akciğerlerinizde bulunan yapıları) temizlemeye devam ettikçe, solunum sisteminizle ilgili faydaların sonu asla gelmez.

 • Ayrıca bu zamanlarda dolaşım sisteminiz daha da iyi çalışıyor hale gelir.
 • Oksijenlenmiş kan damarlarınıza daha kolay hareket eder ve vücudunuzun ana organlarına da daha kolay ulaşır.

Son sigaradan beş yıl sonra


 • Beş yıl sigara içmedikten sonra, dolaşım sisteminiz neredeyse tamamen restore edilmiştir.
 • Arterleriniz ve damarlarınız normal boyutlarına geri dönecek ve kalp hastalığı şansınız büyük ölçüde azalacaktır.

Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra

Bu noktada, büyük ihtimalle etrafınızda sigara içen biri sizin rahatsız olmanıza neden olur. Ayrıca vücudunuz kademeli bir şekilde iyileşme döngüsünü de sürdürmektedir.

Bu kötü alışkanlığın yol açtığı hasar çok büyüktür ve 10 yıl sonra bile hala iyileşme sürecini yaşamaktasınızdır.

Sigarayı tamamen bıraktıktan 20 yıl sonra


yirmi yıl bütün yaşamlarının çok büyük bir bölümünü temsil eder.

Bu zaman aralığına bir kez eriştiğinizde, vücudunuzda sigara içmiş olduğunuza dair hiçbir iz kalmaz. Sanki hayatınızda bir gün bile sigara içmemiş gibi olursunuz.

Sigarayla ilişkili olan herhangi bir hastalığın riski neredeyse sıfırdır ve herhangi bir sağlık probleminden muzdarip olma şansınız sigara içmeyen bir insana benzemektedir.

Daha ne için bekliyorsunuz? Sigarayı bırakmanın sağlık için faydalarından bugün yararlanmaya başlayın! Hatırlayın: Vücudunuz bıraktıktan sadece bir saat sonra bile  faydalardan zevk almaya başlayacaktır.

İlginizi çekebilir ...
Sigara İçenler İçin Akciğeri Temizleyen 10 Doğal Ürün
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sigara İçenler İçin Akciğeri Temizleyen 10 Doğal Ürün

Akciğerleriniz sağlığınız için hayati bir rol oynar. Özellikle sigara içenler söz konusu olduğunda akciğerlerin temizlenmesi ayrı bir önem taşır. • Beco, E. (2013). Dejar de Fumar. Sanitas.Es. https://doi.org/10.1016/S0212-5382(12)70071-7
 • Díaz-Maroto Muñoz, J.-L., & Jiménez –Ruiz Neumólogo Coordinador, C. A. (2008). Tratamiento farmacológico del tabaquismo. Inf Ter Sist Nac Salud. https://doi.org/http://dx.doi.org/10.1016/S1575-0973(01)70005-0
 • Consejería de Sanidad Murcia. (2005). Guía para dejar de fumar. Programa de Información Sobre El Tabaquismo. https://doi.org/10.1016/S0212-5382(12)70071-7