Bu Salmorejo Çorbası Kolon Kanseri Riskini Azaltıyor

Kolon kanserini önlemek için salmorejo'nun tadını çıkarabilirsiniz. Bu çorba aynı zamanda kemoterapinin yan etkilerinden korunmanıza yardımcı olur. Bunun nedeni bağışıklık sistemi sağlığınızı geliştirmesidir.
Bu Salmorejo Çorbası Kolon Kanseri Riskini Azaltıyor

Tarafından yazılmıştır Ángela Aragón

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Genel özellikleriyle salmorejo çorbası çok sağlıklı bir tariftir. Neredeyse tamamen sebzelerle hazırlanır. Kendine iyi bakmak isteyenler için vazgeçilmez bir yemektir.

Ayrıca yapması kolaydır ve birkaç gün boyunca içilebilir. Salmorejo çorbası, yemek pişirmeyi sevmeyen ya da yemek pişirmek için yeterince zamanı olmayan insanlar için mükemmel bir alternatiftir.

Sadece sağlıklı olmasının dışında, bazen hızlı ve kolay bir şeyler pişirmek istersiniz. Bunun nedeni, iş ya da aile sebebiyle çok yoğun olabilmenizdir. Öte yandan, yeni bir araştırma, salmorejo çorbasındaki bileşenlerin kolon kanseri riskini azaltmak için çok yararlı olduğunu gösteriyor.

Domateste kanser hücresi gelişimine engel olan bileşikler vardır. Bunlar, likopenlerin zeytinyağı ile temasa girmesi ile etkileri yoğunlaştırır. Üstelik salmorejo çorbasına eklediğiniz diğer malzemeler bağışıklık sisteminizi iyileştirir.

Bu aynı zamanda kansere dayalı mutasyonlara karşı bir bariyer yaratmaya yardımcı olur. Tüm bu faydalarına rağmen, birçok kişi bu yemeği nasıl hazırlayacağını bilmez.

Soğuk bir çorbaya ya da gazpacho’ya çok benzediğini biliyor olabilirsiniz. Bununla birlikte, salmorejo çorbası çok karakteristik bir dokuya sahiptir. Bu yazıda size bu lezzetli ve besleyici çorbanın yani salmorejo’nun nasıl yapılacağını anlatacağız.

Salmorejo Çorbası için Gereken Malzemeler

üç taze domates

Bu makalede size anlatacağımız tarifi iki porsiyon içindir. Bu nedenle, akşam yemeğinde kaç kişi olduğunuza bağlı olarak ihtiyacınız olan miktarları hesaplamanız gerekir.

 • 3 domates
 • 1/2 fincan zeytinyağı
 • 1 somun ekmek
 • 1 diş sarımsak (daha yoğun bir lezzet istiyorsanız daha fazla sarımsak ekleyebilirsiniz)
 • Tuz (tadı güçlendirmek için)

Not: Her zaman deniz tuzu kullanmanızı öneririz. Çünkü iyotlanmış tuzun olumsuz etkileri vardır.

Salmorejo Çorbası Nasıl Yapılır?

1. Domatesleri soyun.

Aşağıda açıkladığımız adımları izlerseniz bu iş çok karmaşık olmayacaktır:

 • Biraz su kaynatın. Ardından büyük bir kase dolusu buzlu su alın.
 • Her domatesin altına bıçakla “X” çizin.
 • Su kaynayınca domatesleri bir dakika içine batırın.
 • Sonra alıp buzlu suda soğutun.
 • Bu şekilde daha kolay soyabilirsiniz.

2. Ekmeği hazırlayın.

kesilmiş somun ekmek

Sert bir ekmek alıp parçalara ayırın ve kabın altına koyun. İsterseniz bir ekmek tahtası kullanabilirsiniz. Bununla birlikte, bu tarifte kullanışlı olması için, sert olması gerekir.

3. Domatesleri ekleyin.

 • Domatesleri dilimleyin.
 • Ardından ekmeğin üstüne koyun ve tuzu ilave edin.
 • Domateslerin suyunu bırakması için 30 dakika bekletin. Böylece ekmek, domateslerin lezzetini çekecektir.

4. Sarımsakları doğrayın.

Pişirmeyeceğimiz için, acı olmasını önlemek adına ortasını çıkarabilirsiniz. Sarımsağın özelliklerini göz önünde tutarak, her parçasının tadını çıkarmayı tercih ediyoruz. Kendinizi herkesten daha iyi tanıyorsunuz. Bu durumda en iyi kararı siz alabilirsiniz.

4. Zeytinyağını ekleyin ve miksere koyun.

kaseye zeytinyağı dökmek

30 dakika geçtikten sonra ekmek, domates ve sarımsak üzerine zeytinyağı gezdirin. Sonra, her şeyi mikserde karıştırın. Her halükarda yoğun olacaktır; ama ince ve hassas bir dokusu olması da önemlidir.

Elle ya da mikserle karıştırırken, yeterince tuz ve sarımsak eklediğinizden emin olmak için biraz tadın. Şimdi her şeyi dengeleme ve istediğiniz lezzeti elde etme zamanı.

5. Soğutun.

 • İstediğiniz kıvam ve lezzeti elde ettiğinizde, buzdolabında birkaç saat bekletme vakti geldi.
 • Çok soğuk olması gerekir. Ne kadar sürede soğuyacağı buzdolabınıza bağlıdır.
 • Süslemek isterseniz, biraz salam dilimleri ya da haşlanmış yumurta ekleyebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, bu çok kolay bir tariftir. Ayrıca, malzemeleri bulmak ve satın almak da çok kolaydır! Kolon kanseri riskinizi azaltmak için iyi bir tamamlayıcı olmanın yanı sıra, kemoterapi ve radyasyon terapilerinin neden olduğu düşük savunma mekanizmalarını korumak için de iyi bir yöntemdir.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Jiang LN., Liu YB., Li BH., Lycopene exerts anti inflammatory effect to inhibit prostate cancer progression. Asian J Androl, 2018. 21 (1): 80-85.
 • Vandeputte D., Falony G., Vieira Silva S., Wang J., et al., Prebiotic inulin type fructans induce specific changes in the human gut microbiota. Gut, 2017. 66 (11): 1968-1974.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.