Kolon Kanseri ile Savaşmak için 9 Doğal Şifa

Bu makaledeki doğal ilaçlar, kolon kanseri semptomlarını önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olmak için günlük hayata kolayca dahil edilebilir. Bununla birlikte, kolon kanseri ile mücadele ediyorsanız, öncelikle doktorunuza danışmanız ve öngörülen tedavinizi izlemeniz gerektiğini unutmayın.
Kolon Kanseri ile Savaşmak için 9 Doğal Şifa

Son Güncelleme: 24 Şubat, 2022

Diğer kanser türleri gibi, kolon kanseri de vücuda hızlı bir şekilde hücum edebilir ve hayati tehlike oluşturabilir. Bu kanser türü, dünyadaki en yaygın kanserler arasında üçüncü sırada yer almaktadır. Bu hastalık hakkında en tehlikeli şeylerden biri de, bazen çok geç olmadan teşhis edilemiyor olmasıdır.

Kolon kanseri, kolondaki anormal hücrelerin çoğalmasının bir sonucudur. Bununla bağlantılı olarak, organlar çöker ve kanser vücudun diğer bölümlerine yayılabilir.

İyi haber şu ki; herhangi bir polipi belirlemek ve bunların kanserli olup olmadıklarını teşhis etmek için kolonoskopi yapılabilir.

Size erken evre kolon kanseri teşhisi konduysa, rahatsızlığınızı ve bunun neden olduğu hasarı azaltmanıza yardımcı olacak bazı doğal ilaçların olduğunu bilmelisiniz.

1. Ginseng

ginseng çayı

Ginseng çayı içmek, kolon kanseri gibi ciddi hastalıkları tedavi etmek istediğiniz zaman popüler bir seçim olacaktır. İçerdiği bol antioksidanlar sayesinde kanser hücrelerinin büyümesini doğrudan engeller. Bazı durumlarda, bu çay bu tür hücrelerin yok olmasına neden olabilir.

2. Yeşil çay

Yeşil çay kateşinler ve epikateşinler açısından mükemmel bir kaynaktır. Bu organik bileşikler şunlardan sorumludur:

  • Serbest radikallerin azaltılması
  • Kanser hücrelerinin yayılmasını önlemek
  • Tümörlerle mücadele

Yukarıdaki nedenlerin hepsinden faydalanmak için kahve yerine yeşil çay içmeyi tercih edebilirsiniz. Unutmayın, bu çaydan bol bol tüketebilirsiniz.

3. Egzersiz yapmak

Vücudunuzun genel refahı için fiziksel aktivite yapmanız önerilir, ancak bu, kolon kanseri ile karşı karşıya olduğunuzda daha da önem kazanır. Egzersiz, kan akışını iyileştirmeye yardımcı olur ve egzersiz yaptığınız zaman metabolizmanız daha yüksek seviyelerde çalışır.

Ek olarak, egzersiz yapmak, bağışıklık sisteminizi uyarırken, vücudun detoksuna da yardımcı olur. Bu, diyabet ve obezite gibi ciddi bozukluklardan korunmanızı sağlar.

4. Sarımsak

Çiğ sarımsak ya da sarımsak ekstratı, kanserli hücrelerin yayılmasını ve diğer sağlıklı hücrelere verdiği hasarı önlemek için kullanılır. Genellikle, bu inanılmaz gıda, resmi kanser tedavilerinin en etkili tamamlayıcılarından biridir.

5. Keten tohumu yağı

keten tohumu yağı

Bitkisel yağlar mutfakta çeşitli yemek tarifleri için kullanılır. Bu nedenle bu yağlardan herhangi birini sorunsuzca keten tohumu yağı ile değiştirebilirsiniz.

Keten tohumu yağı omega-3 yağ asitleri ile doludur. Bu ürün, yüksek antioksidan içeriği sayesinde sadece kanseri önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, ayrıca obezite, kalp hastalığı ve diyabet gibi kolon kanserinin başlamasına katkıda bulunan semptomların ve sağlık sorunlarının azaltılmasına yardımcı olur.

6. Yaban mersini

Bu küçük meyve kateşin, kersetin, flavonoid, fenolik bileşikler ve daha birçok antioksidan içerir. Tüm bunlar yaban mersinini, kanser hücrelerini yok eden ve bağışıklık sistemini güçlendiren bir antioksidan pompasına dönüştürür.

Günde bir avuç yaban mersini yemek, serbest radikalleri ortadan kaldırmaya ve hücresel mutasyonları azaltmaya yardımcı olacaktır.

7. Sigarayı bırakın

Sigara içmenin sağlığa her alanda zararlı etkileri olduğu bilinen bir gerçektir ve bunların arasında kolon kanseri riski de bulunmaktadır. Bunun nedeni, sigara içmenin kolonda polip oluşumunu arttırmasıdır.

Bu hücrelerin kanser haline gelme oranı da artabilir. Sigara içmeyi başarıyla bırakabilirseniz, vücut sisteminizden çok sayıda kanserojen maddeyi çıkarır, vücudunuzun genel sağlığına büyük katkıda bulunursunuz.

8. Zeytinyağı

Zeytinyağı, dünyanın en ünlü yağlarından biridir. Birçok hastalığa karşı mükemmel bir çare olmanın yanı sıra, aşağıdaki faydaları da sağlar:

  • Kanseri ortadan kaldırmak için çalışır.
  • Zeytinyağı bağırsakta önemli enzimlerin üretimini teşvik eder.
  • Besin maddelerinin emilimini önemli ölçüde arttırır
  • Zeytinyağı kanser istilasına karşı koruma sağlar.

Zeytinyağını düzenli olarak tüketirseniz, kolon kanserinin erken safhalarında tedaviye yardımcı olabilirsiniz.

9. Ispanak

ıspanak smoothie

Bunlara ek olarak, ıspanak, kolon kanseri için en ideal doğal ilaçlardan biridir. Çünkü içinde bol miktarda besin maddesi ve lif konsantrasyonu bulunur. Bu kanser türünün gelişmesine neden olabilecek koşullardan bazıları kabızlık ve basurdur.

Bu semptomları tedavi etmek için bağırsakların düzgün çalışmasını sağlamak gerekir. Bunu yapmak için de düzenli olarak lif tüketmekten daha iyi bir yol yoktur. Günlük diyetinize bir avuç ıspanak ve diğer yeşil yapraklı sebzelerden ekleyin.

Kolon kanserine karşı önleyici tedbirler alın

Burada açıkladığımız doğal ilaçlar günlük hayata kolayca dahil edilebilir.  Bununla birlikte, kolon kanseri ile mücadele ediyorsanız, öncelikle doktorunuza danışın ve öngörülen tedaviyi izlemeyi ihmal etmeyin.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.