Erken Menopoza Sebep Olabilecek 7 Faktör

Menopozun etkileri konusunda endişeleriniz mi var? Genç olduğunuz için menopoz için endişelenmiyor olabilirsiniz ancak bu durum zamanından erken de meydana gelebilir. Bu nedenle, riskleri ortadan kaldırmak için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeli ve düzenli doktor kontrolüne gitmelisiniz.
Erken Menopoza Sebep Olabilecek 7 Faktör

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Menopoz, kadının menstrüel döngüsünün sona ermesi ve artık hamile kalamayacağı anlamına gelir. 45 ve 55 yaşlar arasındaki kadınlarda menopozla beraber bir dizi hormonal değişiklik meydana gelir.

Bununla birlikte, kadınların üreme sistemini bozan pek çok faktör vardır ve bu faktörler de erken menopoz olarak bilinir.

Erken menopoz 40 yaşından önce etkilerini göstermeye başlar. Adet görme tamamen bitene kadar adet düzeninde düzensizlikler görülür.

Sebep olduğu değişiklikler nedeniyle, erken menopoz bazı kronik hastalıkların, duygusal bozuklukların ve yaşam kalitesini etkileyen diğer semptomların görülme riskini artırır.

Genetik bir bozukluk sebebiyle de görülebileceği gibi, pek çok vaka hormonal sebeplerden kaynaklanır. Bu yazımızda erken menopozla ilgili daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

1. Tütün Kullanımı

sigara içen kadın

Sigara içen ya da sigara dumanına maruz kalan kadınların erken menopoza yakalanma riski daha yüksektir.

Sigara, yumurtaların ve embriyonun kalitesini azaltan ve  kromozomal anormalileri artıran kimyasal bileşikler içerir. Bunlar östrojen ve progesteron aktivitesini değiştirir ve bunun sonucunda da menopoz süreci hızlanır.

2. Tiroid Hastalıkları

tiroid bezi hastalıkları

Tiroid bezi, vücudun hayati süreçlerinde önemli rol oynar. Ayrıca, tiroid bezi hormonların dağılımı ve kullanımı bakımından da oldukça önemlidir. 

Bu sebeple, tiroid hastalıkları üreme sağlığını etkiler ve erken menopoz riskini artırır. Hipotiroidizm gibi hastalıklar, adet görememe, ruh halinde değişiklikler ve sıcak basmaları gibi erken menopoz semptomlarına yol açabilir.

3. Ameliyatlar

ameliyat yapan doktorlar

Bunların yanı sıra, belirli ameliyatlar geçirmiş kadınların da erken menopoz riski yüksektir.

Yumurtalık veya rahmin alındığı ameliyatlar, östrojen ve progesteron seviyelerini düşürür. Bu durumda doğurganlık ihtimali de azalır.

Yumurtalıkların ikisinin de alınması ise hemen menopoza girmeye neden olabilir. Bunun yanı sıra, erken menopoz rahim ağzı kanseri ameliyatının veya pelvik ameliyatın bir yan etkisi olarak da görülebilir.

4. Radyoterapi ve Kemoterapi

kemoterapi tedavisi

Kanserle mücadelede kullanılan radyoterapi ve kemoterapi de erken menopozun bir sebebi olabilir. Bu tedaviler zararlı hücrelerin büyümesini engeller ancak bazı durumlarda yumurtalıkların kaybolmasına sebep olacak sağlıklı hücreleri de yok edebiliyor.

5. Şarküteri Ürünleri Tüketimi

işlenmiş et ürünleri

Diğer yan etkilerin yanı sıra, şarküteri ürünlerini tüketmek de erken menopoza sebep olabilir.

Çok lezzetli olan bu ürünler, hormonal sorunlara sebep olabilen nitratlar ve nitritler olarak adlandırılan kimyasal maddeler içerir. Ayrıca, bu ürünlerin metabolik sağlığı etkilediği kanıtlanmıştır.

6. Otoimmün Hastalıklar

otoimmün hastalıkların sonuçları

Otoimmün hastalıklar, anormal üretim ve antikorların kullanımı ile karakterizedir. Bu, sağlıklı dokularda “oto-saldırıya” yol açar.

Bu hastalıklar yumurtalık sağlığını olumsuz etkiler ve östrojen reseptörlerine saldırır.

Bu durum da üreme sağlığında sorunlara ve erken menopoza sebep olur. Otoimmün hastalıklardan bazıları aşağıdaki gibidir:

  • Vitiligo
  • Anemi
  • Lupus (deri veremi)
  • Sjögren sendromu
  • Kronik hepatit
  • Romatoid artrit

7. Güzellik ve Hijyen Ürünlerinin Kullanımı

kişisel bakım ürünleri

Bazı zararlı bileşenlerin güzellik ve hijyen ürünleri imalatında kullanılması önlenmeye çalışılsa da, bu maddeleri içeren ürünlerin bir kısmı bugün hala raflardadır.

Bu nedenle, bu ürünlerin emilimleri veya sürekli solunmaları, tiroid anormalliklerinin ve hormonal bozuklukların başlangıcını etkileyebilir.

Şampuanlar, kokulu sabunlar ve bazı güzellik ürünleri, erken menopoza neden olan ftalatlar olarak bilinen maddeleri içerir. Maalesef, bu maddeler vücut kokularında, saç jellerinde ve yumuşatıcılarda da bulunur.

Menopozun etkileri konusunda endişeleriniz mi var? Genç olduğunuz için menopoz için endişelenmiyor olabilirsiniz ancak bu durum zamanından erken de meydana gelebilir. Bu nedenle, riskleri ortadan kaldırmak için sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemeli ve düzenli doktor kontrolüne gitmelisiniz.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.