Sigarayı Bırakmak için Nedenler ve Başarmanın Yolları

Sigarayı Bırakmak için Nedenler ve Başarmanın Yolları

Son Güncelleme: 05 Ocak, 2019

Sigarayı bırakmak için birçok neden var, ama en önemlisi kendinize daha iyi bir yaşam kalitesi sağlamaktır. Ancak, milyonlarca insan şu gerçeklere rağmen sigara içmeye devam ediyor: çevreye verdikleri zarar, insanların hayatını kaybetmesi ve pasif içiciliğin etkileri.

Aslında, 18 yaşın altındaki kadınlarda ve gençlerde tütün kullanımında son zamanlarda önemli bir artış oldu. Görünüşe göre yapılan uyarılar etkili değil; tütün hala toplumumuzda köklü bir sosyal faktör olarak yer almaktadır.

Sigarayı bırakma nedenleri saymakla bitmeyeceği halde, alışkanlığı terk etmek bizim için hala zor. Bu korkunç zararlı alışkanlığı bırakmayı düşünüyorsanız, sizler harekete geçmeye davet ediyoruz. Aşağıdaki yazımızdan hareket ile doğru seçimi yapın.

Sigarayı bırakma nedenleri

adam ciğerine dokunuyor

Sigara içen çoğu kişi, vücutlarının nasıl etkilendiğin farkında bile değil. Bu bağımlılık yavaş yavaş bedeni ele geçirdiğinde, ne olacağını anlamazlar. Şok edici rakamlara göre, bir dal sigara, 400’ü kanserojen etkiye sahip 4.000’e yakın kimyasal elementi içermesi gibi nedenler, bağımlılığı azaltmak için fazlasıyla yeterli bir sebep olmalıdır.

Ancak, sağlığınızı göz önünde bulundurarak, alışkanlığı bırakmak için daha fazla neden var. Bunlardan bazıları şunlardır:

 • Sigara içmeden geçen 20 dakika içerisinde kan basıncı normale döner.
 • Sigarayı bıraktıktan 12 saat sonra, kandaki karbon monoksit seviyesi normale döner. Vücut ertesi gün bu etkiyi tamamen yok eder. Akciğerler ayrıca tütün kalıntısını ortadan kaldırmaya başlar.
 • Sigarayı bıraktıktan iki hafta sonra, akciğer fonksiyonu önemli ölçüde iyileşir ve vücut yürürken veya koşarken havasız kalma durumundan kurtulur.
 • Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk 8 ay içerisinde, enfeksiyonlarda, nefes darlığında ve öksürükte azalma görülür.
 • Sigarayı bıraktıktan sonraki ilk bir yıl içerisinde kalp problemi yaşama riskiniz azalır.
 • Sigarayı bıraktıktan 5 yıl sonra, boğaz, mesane ve özofagus kanseri gibi bazı kanser türlerinin riskinde bir azalma görülür.
 • Sigarayı bıraktıktan 10 yıl sonra, akciğer kanserine yakalanma riski % 50 oranında azalır.

Bugünden itibaren sigarayı bırakmak için işe yarayan bir yöntem var mı?

Sigarayı bırakmak için sadece “bir yöntem” olmadığını anlamak önemlidir. Sigara içenlerin bu tehlikeli bağımlılığı geride bırakmalarına yardımcı olacak birçok strateji vardır.

Her durumda, sigarayı bırakmak isteyenlerin birkaç farklı yaklaşım kullanması gerekir. Büyük resme bakarak bir hedefe doğru çalışmak, sigara içenlerin istedikleri sonuçları almalarına yardımcı olacak şeydir.

Sigarayı bırakmak istiyorsanız dikkat etmeniz gereken alanlar

Sigarayı tamamen bırakmak için iki önemli alanda bazı şeyler yapmanız gerekir: psikoloji ve beslenme. Her alanda bazı gerekli adımlar şunlardır:

1. Psikolojik alan

kadın sigarayı kırıyor
 • Sigara içmeye sebebiyet veren sosyal ve duygusal faktörlerin kontrol edilmesi (bazı arkadaşlarla birlikte olmak, bir fincan kahveden sonra veya iş molaları sırasında sigara içmek).
 • Kendinizi sigara içmeyen biri olarak görmek ve arkadaşlarınıza ve ailenize aynı şeyi söylemek. Bunlar, iradeyi güçlendirebilecek bilişsel stratejilerdir.
 • Nefes egzersizlerini öğrenmek ve hayata daha sıkı sıkıya sarılmaya başlamak, yoksunluk semptomlarına yardımcı olabilir.
 • Beyninizi canlandırmanın, egzersiz yapmanın ve spor gibi ilham verici aktiviteleri denemenin yeni yollarını bulun.

Beslenme

 • Tütün arzusunu daha güçlü hale getirebileceğinden şekerlerden kaçının.
 • Düzenli olarak protein yiyin. Ancak, fazla yemekten kaçının çünkü sigarayı bıraktığınızda vücudun metabolizması yavaşlar.
 • Diyetinizde C vitamini tüketimini artırın: portakal, limon, mango, kivi, çilek, greyfurt ve benzeri
 • Canınızın sigara çekmesini önlemek için kalktıktan hemen sonra kahvaltı yapın. Kahveden uzak durmak önemlidir, çünkü nikotin sigara isteğini artıran bir uyarıcıdır.
 • Sigara isteğinizi yatıştıran çayları tercih edin. Örneğin, tarçın, meyan kökü, kedi otu, tutku çiçeği çayı.
 • Beslenme programınıza, enginar çorbası gibi  detoksifiye çorbalar ekleyin.

Sigarayı bırakmak için faydalı ürünler

kadın sprey kullanıyor

Alışkanlığı bırakmanın getirdiği faydaların tadını çıkarmak istiyorsanız, en yüksek başarı oranına sahip stratejileri, yöntemleri ve ürünleri kullanmayı düşünmelisiniz.

Yukarıdaki psikolojik ve beslenme programı planlara ek olarak, sigarayı bırakmak isteyenler, sigara içme dürtüsünü azaltmak için çeşitli ürünleri kullanabilirler. Sigarayı bırakmak, zihinsel odaklanmayı ve aşağıdaki ürünlerden bazılarını içerecek ciddi bir irade eylemini gerektirir:

 • Nikotin Sakızı: Sakız çiğnemek, tütünün yerine geçer , çünkü vücut nikotini ağzın mukus zarından emebilir. Çok faydalı bir seçenek.
 • Nikotin tabletleri: Sigara içe dürtünüzü ve yoksunluk belirtilerini engellemek için yapmanız gereken tek şey bu tabletlerin ağzınıza yerleştirmektir.
 • Ağız spreyi: Sprey dakikalar içerisinde isteği azaltabilir. Sadece birkaç kez spreyi sıkın ve sigara isteği uçup gitsin!
 • Nikotin bantları: Vücudunuzdaki kontrollü bir nikotin akışı için bunları cildinize yapıştırın.

Sigara içme isteğine karşı koyamamış ve bir kereden fazla tekrar sigara içmeye başlayan insanlardan biriyseniz, sizi pes etmemeye zorluyoruz. On kere bırakmış olsanız bile ve on birinci kez deneyin. Kendinize sağlıklı ve sigaraya bağlı hastalıklardan arınmış bir yaşamı hak ettiğinizi söyleyin.

Size ve hedeflerinize en uygun stratejiyi bulun. Sigarayı bırakmaya karar vermenin çok daha sağlıklı bir yaşam için ilk ve en önemli adım olduğunu unutmayın. Sizi şimdiden tebrik ederiz!


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.