Menopoz Kalp Sağlığını Nasıl Etkiler?

· 4 Haziran, 2018
Menopozdan sonra kalbinizin sağlığını korumak için, günlük egzersiz yapmak ve daha büyük sağlık sorunlarını önlemek için vücudunuzda meydana gelen değişiklikleri takip etmek çok önemlidir.

Menopoz, bir kadının artık adet görmemesi anlamına gelir ve çoğu kişi bu konu üzerinde çok düşünmez. Menopozun kalp sağlığını etkilediğini daha önce duymuş muydunuz?

Bu süre zarfında, vücudunuz östrojen ve progesteron gibi birçok önemli hormonu üretmeyi durdurur. Bu nedenle, aşağıda bahsedeceğimiz çeşitli durumlara daha duyarlı hale gelirsiniz.

Sağlığınızda meydana gelebilecek herhangi bir olumsuz etkiden kaçınmak için vücudunuzu gözlemleyin.

Kan dolaşımı ile ilgili sorunlar

kan dolaşımı

Östrojen seviyelerinin düşmesi, menopoz sonrası kalp sorunları için tetikleyici bir faktördür.

Bunun nedeni, damarların duvarlarının iç tabakasının esnekliğinde östrojen hormonunun önemli bir rol oynamasıdır.

  • Östrojen, kanın akmasını sağlayan genişleme ve daralmaya yardımcı olur.
  • Östrojen vücudunuza pek çok fayda sağlasa da, bazı doktorlar hormon tedavisini önermezler.

Eğer sizin için de bu durum geçerliyse, bir kardiyoloğa danışmalısınız. Böylece, sizin için en uygun tedaviyi sağlamak için jinekoloğunuz veya endokrinoloji doktorunuz ile birlikte çalışacaklardır.

Risk altındaysanız veya inme veya kalp hastalığı riskiniz varsa bu önemleri almanız gereklidir.

Bu yazımızı da okuyun: Sağlıklı Bir Menopoz Mümkün Mü?

Kan şekeri seviyesinde değişiklikler

Östrojen ve progesteron seviyesindeki değişiklikler, insüline verilen hücresel tepkileri etkiler. Bu nedenle, bu hormonların seviyelerindeki bir azalma veya değişim meydana gelmesi kan şekeri seviyesinde de dalgalanmalara yol açabilir.

Diyabetliyseniz, diyabet sınırındaysanız veya kan şekeri seviyesiyle ilgili problemleriniz varsa her altı ayda bir check-up yaptırarak sağlığınıza dikkat etmelisiniz.

Diyabetiniz varsa, kan şekeri seviyenize çok dikkat etmeniz gerekir. Yaşam tarzınızda kendi başınıza değişiklikler yapmaktan kaçının. Bunun yerine size rehberlik edebilecek bir doktora danışın.

Bu önlemleri almak oldukça önemlidir çünkü menopoz da kan ve kan damarlarınızı değiştirerek kalp sağlığını etkiler.

Özetlemek gerekirse, arterler ve damarlar biraz basınç kaybeder. Bu da damarların gücünde ve esnekliğinde bir düşüşe neden olur. Tüm bunlar da kan basıncında artışa yol açabilir.

Kilo alımı

spor yapan kadın

Menopoz, metabolizmanızı ve sindiriminizi yavaşlatır ve bu nedenle de kilo almanıza neden olur.

Aşırı kilolu kadınlar, yükselen kan basıncından kaynaklanan kalp krizi ve daha yüksek kardiyovasküler hastalık riski taşırlar.

Kalp sağlığınızı korumak için 35 yaşından sonra sağlıklı bir yaşam tarzı benimsemek çok önemlidir. Bunun için aşağıdaki önerileri uygulayabilirsiniz:

  • Mümkün olduğunca sağlıklı ve doğal beslenmek
  • Günde 30 dakika egzersiz yapmak
  • Bol bol su içmek
  • Her 6 ayda bir doktor kontrolüne gitmek

Ayrıca okuyun: Menopoz Döneminde Kilo Vermek için İdeal Diyet

Kolesterol seviyelerinde önemli değişiklikler

Menopozun kalp sağlığınızı etkilemesinin bir başka nedeni de kandaki kolesterol seviyelerinde büyük dalgalanmalara neden olmasıdır.

Bunun nedeni östrojen hormonundaki değişikliğin “kötü” kolesterol olarak bilinen LDL kolesterol seviyelerini etkilemesidir.

  • Hormonlarınızı daima dengede tutmak çok önemlidir.
  • Eğer daha hormon kontrolü yaptırmadıysanız, jinekoloğunuza hangi kan tahlillerinin yapılması gerektiğini sorun.

Yüksek kolesterol, damarların ve atardamarların tıkanmasına neden olur. Vücutta sebebi bilinmeyen morarmalara ve hatta kalp krizlerine de neden olabilir.

Kalp atış hızında değişiklikler

yaşlanmış kadın

Menopoz, kalp atış hızınızı da etkiler. Bunun nedeni, kan dolaşımını değiştiren hormonal değişikliklerin damarlarda tıkanıklıklara yol açmasıdır.

Eğer size daha önce kalp problemleri teşhisi konduysa, doktorunuzun dikkatli olmanızı söylediği semptomlara dikkat etmelisiniz.

Anormal bir çarpıntı ve baş dönmesi fark ederseniz, mutlaka kardiyoloğunuzu bu konuda bilgilendirin.

Doktorunuzla irtibatta kalın

Pek çok kadın menopoza rahat bir şekilde girer ve sorun yaşamaz. Bununla birlikte, menopoza girdiğinizde bir doktora görünmekte her zaman fayda vardır. En azından her şeyin yolunda olduğundan emin olabilir ve rahatlayabilirsiniz.

  • Danışmanız gereken ilk doktor jinekologdur. Menopozun neden olduğu değişiklikleri gözlemleyecek olan jinekolog, başka bir sağlık sorununuz olmadığı sürece gitmeniz gereken tek doktordur.
  • Jinekoloğunuz kolesterol düzeyinizde bir değişiklik fark ederse, bir kardiyoloğa da görünmelisiniz. Kardiyavasküler sorunlarınız varsa, düzenli check-up’larınıza devam edin.