Menopoz Döneminde Kilo Verme Diyeti İçin 5 Anahtar

Menopoz sırasında kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Aşırı kilolu olmakla ilgili problemlerden mi endişe ediyorsunuz? Hayatın bu döneminde kendinize dikkat etmek için bu önemli ipuçlarını deneyin.
Menopoz Döneminde Kilo Verme Diyeti İçin 5 Anahtar
Elisa Morales Lupayante

tarafından incelendi ve onaylandı. beden eğitimi pedagogu ve beslenme uzmanı Elisa Morales Lupayante.

Tarafından yazılmıştır Daniela Echeverri Castro

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Menopoz sırasında kilo vermek, sadece estetik nedenlerle değil, aynı zamanda sağlıklı yaşamınız için de iyi bir fikirdir. Hayatınızdaki bu noktada, kaç kilo olduğunuz hakkında endişelenmek normal olsa da, sağlığınız için doğru vücut ağırlığı önemlidir.

Vücudunuz ve işlevlerinde menopoz sırasında hormonal değişikliklerin bir sonucu olarak ani bir değişiklik sizi muzdarip edebilir. Bu dönemde metabolizmanız yavaşlar ve vücut yağının birikmesi, sıvı tutulumu ve kas kütlesi kaybı için daha büyük bir eğilim vardır.

Tüm bu etkilere karşı koymak için diyetinizin oynadığı rolü anlamak çok önemlidir. Bir çok insanın önemini görmezden gelmesine rağmen, iyi bir diyete bağlı kalmak, sağlıklı bir kiloyu korumanın ve hastalıklardan kaçmanın temel faktörüdür.

Menopoz sırasında kilo vermenin önemli anahtarları nelerdir? Diyetinize ne tür değişiklikler yapmanız gerekiyor?

Menopoz döneminde kilo verme hakkında bir çok kadın bu soruların cevaplarını bilmek ister. Bu makalede, bir dizi öneriyi sizlerle paylaşacağız.

Menopoz Döneminde Kilo Verme ve Bunu Sağlıklı bir Diyet ile Yapmak

Sağlıklı bir diyete başlamak, menopoz sırasında kilo vermenin en iyi yoludur. Diğer tamamlayıcı alışkanlıkları benimsemek iyi bir fikir olsa da, yüksek besin değeri olan yiyecekleri tüketmek, metabolizmanızı optimize etmenize yardımcı olacaktır.

Vücut yaşamın bu safhasında geçirdiği değişikliklerden dolayı, doğru miktarda besin aldığınızdan emin olmanız gerekir. Aslında, osteoporoz ve artrit gibi kronik hastalıkların önlenmesi için özellikle menopoz döneminde bazı özel beslenme gereksinimleri vardır.

İyi haber, sert kısıtlamalar yapmanıza veya katı rejimleri uygulamanıza gerek olmamasıdır. Sağlıklı malzemeleri birleştirerek, yağları ve kalorileri kontrol eden dengeli ve eksiksiz bir diyet planı tasarlayabilirsiniz.

Menopoz Sırasında Kilo Vermenize Yardımcı Olacak Olan Gıdalar

besin değeri yüksek yiyecekler

Metabolik işlevlerinizi menopoz sırasında kilo vermek için desteklemek istiyorsanız, bu amaç için gerçekten iyi olan bazı özel yiyecekleri diyetinize dahil etmek iyi bir fikirdir.

 • Yağsız etler (tavuk, kaz veya hindi)
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Kepekli tahıllar (yulaf, pirinç, kepekli ekmek vb.)
 • Meyve ve sebzeler
 • Baklagiller (Fasulye, mercimek, bezelye, soya vb.)
 • Fındık ve tohum
 • Sağlıklı yağlar (zeytinyağı, avokado, ayçiçek yağı vb.)

Menopozda Kilo Vermek İçin Diyetin Anahtar Yönleri

Menopoz sırasında kilo vermek için bu ideal yiyecekleri akılda tutmanın yanı sıra, diyetinizi daha sağlıklı ve etkili hale getirmek için bazı önemli hususları uygulamaya koymak kesinlikle iyi bir adımdır.

1. Protein alımınızı artırın

protein içeren gıdalar

Yüksek biyolojik değeri olan protein açısından zengin besinler, menopoz sırasında herhangi bir diyet için olmazsa olmazdır. Bu makro besin, vücudun yağsız kütlesini korumaya yardımcı olur ve aynı zamanda daha iyi performans için bir enerji kaynağıdır ve metabolizmanın hızlı çalışmasına yardım ederken günlük hayatta da size de enerji sağlar.

Diyetinize daha fazla protein dahil etmek, kas kütlesini korumak için yaptığınız herhangi bir egzersizi tamamlayacaktır. Aynı zamanda, daha kolay kilo vermeye yardımcı olmak için metabolizmanın hızlı çalışmasını “artırır” ve bu sizin gün içerisinde daha canlı kalmanıza yardım eder.

Bazı protein açısından zengin gıdalar şunlardır:

 • Yağsız et
 • Balık ve deniz ürünleri
 • Baklagiller ve fındık
 • Yumurta ve türevleri
 • Yağsız süt ve süt ürünleri

2. Düzenli ve Dengeli Bir Kahvaltı Yapmak

protein açısından zengin kahvaltı

Menopoz dönemindeki kadınların yaptıkları büyük hatalardan sadece biri, “kalorileri korumak” için kahvaltıyı yapmamak, kahvaltıyı atlamaktır. Kilo vermek için iyi olmaktan uzak, bu da sizi düzensiz bir şekilde zayıflatır ve açlığınızı artırır. Gün içerisinde aç hissedersiniz ve vücudunuzun istediği enerjiyi alamaz ve düzensiz beslenmeye başlarsınız.

Sağlıklı ve dengeli bir kahvaltı, günlük kalori alımınızın %25’ini oluşturmalıdır. Kahvaltıyı sadece bir kahve veya bisküviler, işlenmiş yiyecekler veya hazır yemekler ile değiştiremezsiniz. Önem açısından kahvaltının altın, öğle yemeğinin gümüş ve akşam yemeğinin bronz olduğunu aklınızdan sakın çıkarmayın. Kahvaltı bu diyetin önemli bir parçası.

3. Yediğiniz Meyve ve Sebzelerin Miktarını Artırın

sebzeler meyveler

Meyve ve sebzeler, menopoz sırasında kilo vermeye çalışan insanlar için harika bir seçenektir. Sağlığınızı olumsuz etkilemeden yağ yakmanıza yardımcı olan besin maddeleri ve özelliklerle doludurlar. Meyve ve sebze tüketimi hem vitamin bakımından size destek sağlarken hem de enerji vererek diri kalmanıza yardımcı olur.

 • Açlığınızı kontrol altına almak, enerji kazanmak ve metabolizmanızı hızlı çalışmasını sağlamak ve geliştirmek için günde beş ila altı parça arasında meyve ve sebze yemenizi öneririz.

4. Doymuş Yağlar ve Şekerlerden uzak durun

abur cubur

Metabolizma, menopoz başlangıcı ile daha yavaş bir tempoda çalışır. metabolizma yavaş çalışınca tüketilen yiyecek ve içecekleri sindirimde daha az etkili çalışmaya başlar. Bu nedenle, yediğiniz yiyecek ve içeceklerin vücudunuzun çalışmasına aşırı yüklenmemesi için, diyetinizdeki doymuş yağ ve şeker miktarını sınırlamak önemlidir. Zira doymuş yağ ve şeker tüketmek vücudunuzu onları sindirebilmekle meşgul etmek demektir.

 • İşlenmiş gıdalar, unlu mamuller ve tatlılar, diyetinizin bir parçası olmamalıdır. Etiketi, yanlışlıkla eklemediğiniz bir şekilde okumak önemlidir. Bunları bir an önce diyetinizden çıkarmalısınız.

5. Tükettiğiniz Su Miktarını Artırın

su içen kadın

Yeterli su içmek, sağlıklı ve dengeli bir vücut ağırlığını korumak için en önemli konulardan biri olmaya devam etmektedir. Bu hayati sıvı vücudunuzu detoksize etmeye, vücut ısısını düzenlemeye ve enerji düşüşlerinden kaçınmanıza yardımcı olur. Yeterli miktarda ve bol bir şekilde su içmek bu diyetin en önemli parçalarından bir tanesidir. Menopoz döneminde kilo verme diyeti haricinde de günlük hayatınızda bol bol su içmeyi de unutmayın.

 • İçme suyu, yemekler arasında daha uzun süre daha dolgun hissetmenizi sağlar ve sindirimi hızınızı ve verimi artırır. Sonuç olarak, günde 6 ila 8 bardak arasında su içmeye devam edin.

Menopoz sırasında kilo vermeye mi çalışıyorsunuz? Aşırı kilolu olmakla ilgili problemlerden mi endişe ediyorsunuz? Hayatın bu döneminde kendinize dikkat etmek için bu önemli ipuçlarını deneyin. Başlamak için daha ne bekliyorsunuz?


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Deer RR., Volpi E., Protein intake and muscle function in older adults. Curr Opin Clin Nutr Metab Care, 2015. 18 (3): 248-53.
 • Alissa EM., Ferns GA., Dietary fruits and vegetables and cardiovascular diseases risk. Crit Rev Food Sci Nutr, 2017. 57 (9): 1950-1962.

Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.