Aşırı Kilolu İseniz Egzersize Nasıl Başlayabilirsiniz?

Aşırı kilolu olduğunuzda ve egzersiz yaparak ideal bir kiloya ulaşmak istediğinizde, bunun size dezavantaj sağladığı doğrudur; ancak biraz çaba harcayarak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.
Aşırı Kilolu İseniz Egzersize Nasıl Başlayabilirsiniz?
Grecia Morillo

Yazan ve doğrulayan Doktor Grecia Morillo.

Son Güncelleme: 19 Eylül, 2022

Ne yazık ki; hareketsiz yaşam tarzı, dünya nüfusunun çoğunluğunun gerçekliği haline gelmiştir. Yani, aşırı kilolu olmak zamana, motivasyon eksikliğine, kötü beslenmeye veya gün içinde ortaya çıkan herhangi bir bahaneye bağlı olabilir.

Hareketsiz bir yaşam tarzı, vücudumuz bunu kabul ettiği zaman ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle, vücudumuzun buna alışmaması için haftada en az 3 kez egzersiz yapmak gerekir.

O zaman soru şu: Aşırı kilolu olduğumda egzersiz yaparak hedefime ulaşabilir miyim? Tabii ki evet. Ayrıca, fiziksel aktiviteleri ve beslenme kurallarını dikkatli bir şekilde izlerseniz sonuçları daha hızlı görürsünüz.

Aşırı kilolu olduğunuzda egzersizin faydaları

  • Doğal olarak kilo vermenizi sağlar.
  • Fiziksel gücü artırır.
  • Ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur.
  • Selülitle savaşır.
  • Her gün size daha fazla enerji verir.

Aşırı kilolu olduğunuzda egzersiz yapmaya nasıl başlayabilirsiniz?

Bir beslenme uzmanının tavsiyelerini takip edin

sağlıklı beslenme gereçleri

Bu yaklaşım, sadece herhangi bir beslenme uzmanına güvenmekle ilgili değildir. Yetkin bir beslenme uzmanı bulmak da önemlidir. Bu uzman diğer insanlar tarafından tavsiye edilmelidir. Bu şekilde, beslenme programının dışına çıkmayı veya sonuç vermeyen bir hizmet riskini ortadan kaldırırsınız.

Böylelikle, beslenme alışkanlıklarınızı yenileyebileceksiniz. Bir beslenme uzmanı, vücudunuza ve normal yaşam tarzınıza göre en iyi yiyecekleri önerecektir. Bu sayede kalori alımınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca, egzersiz yapmak için biraz zamanınız da olacaktır.

Bu yazımıza da göz atın: Selülitle Nasıl Savaşırız?

İşe sandalyeden kalkarak başlayın

Biraz egzersiz yaptığınızı söyleyebilmek için bir maratona katılmanıza gerek yoktur. Ve bu, eğer ilk egzersiz gününüz ise, özellikle daha doğrudur. Spora başlamak için yapmanız gereken ilk iş, masanızın başından kalkmaktır.

Örneğin, gün içinde evde ya da işte olsanız da, olabildiğince yürümeye çalışın. Yaşam tarzınızı değiştirmek için de çaba gösterebilirsiniz. Örneğin, arabanızı evde bırakın ve varmak istediğiniz noktaya yürüyün. Günde en az 15 dakika yürümenin, hareketsiz bir vücut ile sağlıklı bir vücut arasında büyük bir fark yarattığını unutmayın.

Bir adım daha fazla atın

merdivende egzersiz yapan kadın

Değişimin ilk birkaç günü boyunca, devam etmek zor olabilir. Neden mi? Öncelikle, gün boyunca sürekli egzersiz yapmaya alışkın değilsinizdir. Ancak sürekli egzersiz yapmaya alıştıktan sonra, daha yüksek bir hedefe doğru yola çıkabilirsiniz.

Alternatif olarak, bir eğitmenin talimatı ile spor yapabilirsiniz. Bir antrenör, mevcut fiziksel güç düzeyiniz için size rutin önerilerde bulunacaktır. Bu şekilde, spor seanslarınız sistemli bir hale getirilir.

Herhangi bir motivasyon kaynağı bulun

Egzersiz yapmak için çok fazla nedeniniz olamaz. Bu nedenle, elde edeceğiniz sonuçlar için sıkılmadan veya acele etmeden devam etme arzunuzu ve motivasyonunuzu korumaya çalışın.

Örneğin, sağlığınız için yapmaya başladığınız şeylerle gurur duymanızı sağlayan bir fikri kendinize tekrar tekrar söyleyebilirsiniz. Sonuçta, sonuçlara odaklanmaktan daha iyi bir şey yoktur.

Ayrıca, küçük hedeflerle başlayabilir ve daha sonra onları daha büyük hedefler haline getirebilirsiniz. Tembelliğe veya motivasyon eksikliğine izin vermeden, bunu bir mazeret olmaktan çıkarın.

Egzersiz yaparken kendinizi mutlu hissedeceğiniz için bundan daha iyi bir neden olamaz. Rutin olarak spor yapmak vücudun serotonin, endorfin ve dopamin hormonları salgılamasını sağlar.

Öğünleri atlamayın

sağlıklı bir kase salata

Belirli bir zaman dilimi içerisinde yemek yemediyseniz, bunun sağlıklı olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Dahası, bu durum sizi daha da acıktırır; çünkü hiçbir şey yemediyseniz, bir sonraki öğünde daha fazla yemek istersiniz.

Demek istediğimiz, öğün atlamak, giderek artan bir şekilde kas kütlesini kaybetmeye neden olur. Ve bu hem kemiklerinizin hem de vücudunuzun sağlığı için son derece önemli bir konudur.

Her zaman bir adım ileri

Bir rutine bağlı olduğunuzda, günler geçtikçe kilo verdiğinizi ve vücudunuzun ideal ağırlığa yaklaştığını görmeye başlayacaksınız. Aynı zamanda egzersiz, kaslarınızı dengelemek ve daha çok kas kazanmak için vücudunuzu geliştiriyor olacaktır.

Durmayı düşünemezsiniz,;çünkü devam ederek, hedeflediğiniz başarıya ulaşacaksınız: Sağlıklı bir vücut. Bu arada, egzersiz planınızı değiştirmek de önemlidir; çünkü zamanla daha fazla planlamaya ve daha fazla başarıya ihtiyacınız olacaktır.

Aşırı kilolu olduğunuzda egzersiz yapmaya başlamak için her zaman hazır bulunun, yapmanız gereken şey ayaklarınızı yere koymak ve istediğiniz her şeye ulaşabileceğinize kendinizi inandırmaktır!


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.