Aşırı Kilolu musunuz? Tekrardan Egzersiz Yapmaya Nasıl Başlayabilirsiniz?

· 11 Ağustos, 2018
Aşırı kilolu olduğunuzda ve egzersiz yaparak ideal bir kiloya ulaşmak istediğinizde, bunun size dezavantaj sağladığı doğrudur, biraz çaba harcayarak mükemmel sonuçlar elde edebilirsiniz.

Hareketsiz yaşam tarzları, dünya nüfusunun çoğunluğunun maalesef bir gerçekliği haline gelmiştir. Yani, aşırı kilolu olmak zamana, motivasyon eksikliğine, kötü beslenmeye veya gün içinde ortaya çıkan herhangi bir bahaneye bağlı olabilir.

Hareketsiz bir yaşam tarzı, vücudumuz bunu kabul ettiği zaman ortaya çıkmaya başlar. Bu nedenle haftada en az 3 kez egzersiz yapmak gerekir.

O zaman soru şu: Aşırı kilolu olduğumda egzersiz yaparak hedefime ulaşabilir miyim? Tabi ki evet. Ayrıca, fiziksel aktiviteleri ve beslenme kurallarını dikkatli bir şekilde izlerseniz sonuçları daha hızlı görürsünüz.

Fazla kilolu olduğunuzda egzersizin faydaları

  • Doğal olarak kilo vermenizi sağlar
  • Fiziksel gücü artırır
  • Ruh sağlığının korunmasına yardımcı olur
  • Selülitle savaşır
  • Her gün size daha fazla enerji verir

Aşırı kilolu olduğunuzda egzersiz yapmaya nasıl başlayabilirsiniz?

Bir beslenme uzmanının tavsiyelerini takip edin

sağlıklı beslenme gereçleri

Bu yaklaşım, sadece herhangi bir beslenme uzmanına güvenmekle ilgili değildir. Yetkin bir beslenme uzmanı bulmak da önemlidir. Bu beslenme uzmanı, diğer insanlar tarafından tavsiye edilmelidir. Bu şekilde, beslenme programının dışına çıkmayı veya sonuç vermeyen bir hizmet riskini ortadan kaldırırsınız.

Buradan hareketler, beslenme alışkanlıklarınızı yenileyebileceksiniz. Bir beslenme uzmanı vücudunuza ve normal yaşam tarzınıza göre en iyi yiyecekleri önerecektir.

Bu sayede kalori alımınızı azaltabilirsiniz. Ayrıca, egzersiz yapmak için biraz zamanınız da olacak.

İşe sandalyeden kalkarak başlayın

Biraz egzersiz yaptığınızı söyleyebilmek için bir maratona katılmanıza gerek yok. Ve bu, eğer ilk egzersiz gününüz ise, özellikle daha doğrudur.

Spora başlamak için yapmanız gereken ilk iş, masanızın başından kalkmaktır. Örneğin, gün içinde, evde ya da işte olsanız da, olabildiğince yürümeye çalışın.

Yaşam tarzınızı değiştirmek için de çaba gösterebilirsiniz. Örneğin, arabanızı evde bırakın ve varmak istediğiniz noktaya yürüyün.

Günde en az 15 dakika yürümenin, hareketsiz bir vücut ile sağlıklı bir vücut arasında büyük bir fark yarattığını unutmayın.

Bir adım daha

merdivende egzersiz yapan kadın

Değişimin ilk birkaç günü boyunca, devam etmek zor olabilir. Neden mi? Öncelikle, gün boyunca sürekli egzersiz yapmaya alışkın değilsiniz.

Ancak, sürekli egzersiz yapmaya alıştıktan sonra, daha yüksek bir hedefe doğru yola çıkabilirsiniz. Veya, bir eğitmenin talimatı altında spor yapabilirsiniz.

Bir antrenör, mevcut fiziksel güç düzeyiniz için size rutin önerilerde bulunacaktır. Bu şekilde spor seanslarınız sistemli bir hale getirilecek.

Herhangi bir motivasyon kaynağı bul

Egzersiz yapmak için çok fazla nedeniniz olamaz. Bu nedenle, motivasyonunuza ve sonuçlara sıkılmadan veya acele etmeden devam etme arzunuzu korumaya çalışın.

Örneğin, sağlığınız için yapmaya başladığınız şeylerle gurur duymanızı sağlayan bir fikri kendinize tekrar tekrar söyleyebilirsiniz. Sonuçta, sonuçlara odaklanmaktan daha iyi bir şey yoktur.

Ayrıca, küçük hedeflerle başlayabilir ve daha sonra onları daha büyük hedefler haline getirebilirsiniz. Tembelliğe veya motivasyon eksikliğine izin vermeden, bunu bir mazeret olmaktan çıkarın.

Ve egzersiz yaparken kendinizi mutlu hissedeceğiniz için bundan daha iyi bir neden olamaz. Rutin olarka spor yapmak vücudun, serotonin, endorfin ve dopamin, mutluluk ve esenlik hormonlarını salgılamasını sağlar.

Öğünleri atlamayın

sağlıklı bir kase salata

Belirli bir zaman dilimi içerisinde yemek yemediyseniz, bunun sağlıklı olmadığını fark etmiş olabilirsiniz. Dahası, bu durum sizi daha da acıktırır, çünkü hiçbir şey yemediyseniz, bir sonraki öğünde daha fazla yemek istersiniz.

Yani, öğün atlamak, giderek artan bir şekilde kas kütlesini kaybetmeye neden olur. Ve bu hem kemikleriniz hem de vücudunuzun sağlığı için son derece önemli bir konudur.

Her zaman bir adım ileri

Günler geçtikçe, bir rutine bağlı olduğunuzda, kilo verdiğinizi ve vücudunuzun ideal ağırlığa yaklaştığını görmeye başlayacaksınız.

Aynı zamanda egzersiz, kaslarınızı dengelemek ve daha çok kas kazanmak için vücudunuzu geliştirmek adına çalışıyor olacak. Durmayı düşünemezsiniz, çünkü devam ederek, hedeflediğiniz başarıya ulaşacaksınız: sağlıklı bir vücut.

Bu arada egzersiz planınızı değiştirmek de önemlidir, çünkü zamanla daha fazla planlamaya ve onlarla birlikte daha fazla başarıya ihtiyacınız olacaktır.

Aşırı kilolu olduğunuzda egzersiz yapmaya başlamak için her zaman hazır bulunun, yapmanız gereken şey ayaklarınızı yere koymak ve istediğiniz her şeye ulaşabileceğinize kendinizi inandırmaktır!