Evde Yapabileceğiniz 6 Kardiyo Egzersizi

Bisiklete binmeye ve koşmaya ek olarak, evde yapabileceğiniz ve vücudunuza sayısız fayda sağlayan başka birçok kardiyo egzersizleri bulunmaktadır.
Evde Yapabileceğiniz 6 Kardiyo Egzersizi

Tarafından yazılmıştır Equipo Editorial

Son Güncelleme: 21 Aralık, 2022

Sağlıklı kalmak için formda olmak şarttır. Pek çaba harcamamasına rağmen ince bir vücuda sahip olan şanslı insanlar olsa da, her zaman egzersiz yapmak gereklidir. Bu durumda da, en iyisi kardiyo egzersizleridir.

Çoğu zaman, egzersizin spor salonunda saatlerimizi alan bir aktivite olacağını düşünüyoruz. Bunun, yağ yakmanın, pek de sevmediğimiz tek yolu olduğuna inanıyoruz.

Kardiyo egzersizleri, aşırı miktarda yağ yakmak için yapılan egzersizlerdir. Ayrıca, kalp ve akciğer rahatsızlıklarından korunmak için de idealdir. Bu şekilde, sağlıklı kalmanıza yardımcı olur.

Herhangi bir egzersizden önce, kasların ve eklemlerin zarar görmesini engellemek için bazı ısınma hareketlerini yapmak önemlidir.

1. İp atlamak

Bu egzersizi yapmak için ihtiyacınız olan ilk şey, boyunuz için en uygun uzunlukta olan bir iptir. Ardından, egzersize başlamaya hazırsınız! İp atlamak çok basit bir egzersiz olsa da, aynı zamanda denge, güç, birçok hareketi bir arada yapabilme koordinasyonu ve dayanıklılık gerektirir.

Okumanızı tavsiye ederiz: 5 Doğal Yağ Yakıcı Gıda

Kardiyo egzersizlerini ne kadar hızlı yaparsanız, sonuçları da bir o kadar başarılı olur.

 • İp atlarken, hızlı olmanız ve kollarınızı koordine bir şekilde hareket ettirmeniz gerekir.
 • Her gün 20 dakikalığına ip atlarsanız, kaslarınız dirileşirken çok miktarda yağ kaybedersiniz.

2. Merdiven çıkma

merdivende koşan kadın

Bu çok basit ama çok etkili bir egzersizdir. İhtiyacımız olan tek şey, şekillenmek için çok istekli olmak!

 • Bu alıştırmada, merdivenlerden yukarı çıkın ve sonra hızla aşağı inin.
 • Bu egzersiz esnasında sırtınız daima düz olmalıdır (kambur durmamaya dikkat edin!).
 • 3 dakika boyunca hızlı hızlı bu egzersizi tekrarlayın, daha sonra dinlenin ve biraz su için.

3. Dağcı sıçrayışı

gençler börpi

Bu, çok zorlayıcı bir egzersizdir, ancak pratik yaptıkça basitleşir. Bu egzersizi evde de yapabilirsiniz ve çok olumlu sonuçlar elde edebilirsiniz. Kronometrenizi açın ve en fazla tekrarı en hızlı şekilde yapmaya çalışın.

 • Sırtınızı tüm egzersiz boyunca dik tutmaya çabalamalısınız. Daha sonra, yere eğildiğinizde avuç içlerinizin tamamen yere oturuyor olmasına dikkat edin.
 • Vücudunuzu mümkün olduğunca yere paralel olacak şekilde konumlandırın ve şınav çekme hareketini yapın, daha sonra dizlerinizi hızlı bir şekilde göğsünüze çekin.
 • Ardından, hızlı bir şekilde zıplayın.

Bu, çok hızlı bir şekilde ve hiç durmadan yapmanız gereken bir egzersizdir. En az on tekrar yapın ve her seferinde biraz daha hızı artırın.

4. Dizleri göğüse çekerek zıplama

genç insanlar

Bu zıplama hareketi, kardiyo yapmak için mükemmel bir egzersizdir.

 • Bu egzersizi yapabilmek için sırtınızı dik tutmalı ve ayaklarınızı omuz genişliğinde açmalısınız.
 • Hazır olduğunuzda, dizlerinizi göğsünüze dokundurmaya çalışarak yukarı zıplamalısınız.
 • 10 tekrar yapın, yavaş ve dizlerinizi olabildiğince yukarı çekin, bir dakika dinlenin ve egzersizi tekrarlayın.

5. Jumping jacks

yıldız gibi zıplama
 • Bu egzersizi yapmak için sırtınızı düz tutun düz bir zemin tercih edin.
 • Ardından, her atlayışta vücudunuzu yıldız şekline getirecek şekilde zıplayın.
 • Jumping jack, çeviklik ve kordinasyon gerektiren bir egzersizdir.
 • En az 20 tekrar yapın.

6. Dönme hareketleri

Bu egzersizi yapmak için, sırtınızı dik tutmalısınız. Bu egzersizde, kendinizi bir taraftan diğer tarafa çevirerek yerden birkaç santimlik bir sıçrama yapacaksınız.

 • Karın kaslarınızı her zaman sıkmalı ve sırtınızı dik tutmalısınız.
 • Bu egzersizi hiç durmadan üç dakika boyunca yapın. Daha sonra biraz dinlenin ve su için.

Gördüğünüz gibi, bu kardiyo egzersizleri evde yapılabilecek basit egzersizlerdir. Sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olacak günlük bir egzersiz rutini için kendinize biraz zaman ayırabilirsiniz. Egzersiz yaparken yanınızda bir şişe su bulundurmayı unutmayın, çünkü egzersiz yaparken vücudunuzun susuz kalmaması çok önemlidir.

İlginizi çekebilir ...
Sağlıklı Bir Kalp Sahibi Olmak İçin 7 İpucu
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Sağlıklı Bir Kalp Sahibi Olmak İçin 7 İpucu

Kalp hastalıkları dünyadaki ölümlerin başlıca nedenlerindendir. Bunu önlemek için, kalbinizi koruma amacıyla elinizden gelen her şeyi yapmanızı öne...


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.


 • Ficarra, S., Thomas, E., Pillitteri, G., Migliore, D., Gómez-López, M., Palma, A., & Bianco, A. (2022). Changes in quality of life, strength and heart rate variability after 4-weeks of supervised online burpees training during the covid-19 quarantine in healthy young adults: A pilot study. Kinesiology (Zagreb, Croatia)54(1), 116–125. https://doi.org/10.26582/k.54.1.13
 • Guerra, Jaime. Cada movimiento cuenta para mejorar la salud – dice la OMS. (n.d.). Who.int. Retrieved November 24, 2022, from https://www.who.int/es/news/item/25-11-2020-every-move-counts-towards-better-health-says-who
 • Mónaco, Mauricio et al. (2005). Consenso sobre factores de riesgo de enfermedad cardiovascular en pediatría: Sedentarismo. Archivos argentinos de pediatría103(5), 450-463. Recuperado en 24 de noviembre de 2022, de http://www.scielo.org.ar/scielo.php?script=sci_arttext&pid=S0325-00752005000500013&lng=es&tlng=es.

Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.