Hayatınızı İyileştirecek 5 Egzersiz Türü

Merdivenlerden inip çıkmak veya yürüyüş yapmak gibi egzersizler hayatınızı iyileştirecek. Hiçbir şekilde yorucu olmayan bu aktiviteleri, büyük değişikliklere gitmeden kolayca günlük rutininize dahil edebilirsiniz. 
Hayatınızı İyileştirecek 5 Egzersiz Türü

Tarafından yazılmıştır Raquel Lemos Rodríguez

Son Güncelleme: 25 Ağustos, 2022

Siz farkına bile varmadan hayatınızı iyileştirecek bazı egzersiz türleri vardır. İlla spor salonuna gideceksiniz diye bir şey yoktur. Eğer gitmek istiyorsanız o da gayet uygundur. Bugün sağlığınıza iyi gelecek ve hayatınızı iyileştirecek beş egzersiz türü hakkında konuşacağız.

Endişeler, stres ve sağlıksız yiyecekler her yanımızı sarmış durumda. Egzersiz ise bizi daha sağlıklı yemeye teşvik eden bir şey. Egzersiz yaptığımızda daha pozitif, daha motive ve daha mutlu hissederiz. Ancak egzersizi günlük rutinimize nasıl dahil edebiliriz?

Hayatınızı iyileştirecek 5 egzersiz türü

Tıpkı her sabah yüzünüzü yıkadığınız gibi egzersizi de günlük rutininizin bir parçası haline getirmek için en uygun egzersiz türlerini seçmek önemlidir. Bu yazıda size yardımcı olacağını umduğumuz bazı egzersiz türlerini sizinle paylaşacağız.

1. Merdivenlerden inip çıkmak

merdivenlerden çıkan plaza çalışanları

Merdivenlerden inip çıkmak bacaklarınızı ve kalçanızı güçlendirecek bir egzersiz türüdür. Bir yandan gücünüzü de artıracaktır. Çoğumuz içinde merdiven olan binalarda yaşasak da genellikle asansöre binmeyi tercih ediyoruz.

İster inmek olsun ister çıkmak, bilinçli olarak merdivenleri kullanmayı tercih ederseniz zamanla sağlıklı bir alışkanlık edinmiş olacaksınız. Uzun dönemde de bu alışkanlığın yarattığı değişimleri göreceksiniz. Kendinizi daha güçlü, daha daha çevik ve her şeyin ötesinde daha iyimser hissettiğinizi fark edeceksiniz.

2. Doğada yürüyüş veya koşu yapmak

Eğer koşu yapmayı sevmiyorsanız henüz onun için gereken gücü elde etmediniz demektir. Bu durumda hayatınızı iyileştirecek egzersiz türlerinden biri olan yürüyüş yapmak harika bir seçenek olacaktır. Spor salonuna yazılmış olsanız bile egzersiz rutininize doğada vakit geçireceğiniz aktiviteler eklemeniz idealdir.

Çünkü doğayla baş başa olduğumuzda, her şeyin çok hızlı olup bittiği, insanların otomatik modda yaşadığı, havası bile stres kokan şehirden biraz uzaklaşırız.

Günde yarım saat veya 1 saat yürümek ya da koşu yapmak yeterlidir. Bu egzersiz, beyninizin arınmasını, daha aktif hissetmenizi, stres atmanızı ve hiç şüphesiz daha sağlıklı olmanızı sağlar.

3. Karın egzersizleri yapmak

karın egzersizi yapan kadın

Karın egzersizi basit bir sebeple hayatınızı iyileştirebilecek bir egzersiz türüdür.

Yatağınızda veya yerde uzanmış halde yatarken hangi sıklıkta karın kaslarınız güçsüz olduğu için bulunduğunuz yerden kalkmakta zorlanıyorsunuz? En son ne zaman gevşek bir karna sahip olmaktan yakındınız?

Bunun çözümü yakınmak veya halinize üzülmek ve hatta diyete girmek değildir. Bu egzersiz türü karın kaslarınızın güçlenmesini, belirginleşmesini ve kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Pek çok farklı karın egzersizi vardır:

  • Karın sıkıştırma (crunch)
  • Plank
  • Temel karın egzersizleri
  • Yanlara dönme (russian twist)

Bunların dışında da daha pek çok karın egzersizi türü vardır. Sizi hedefinize yavaş yavaş yaklaştırarak ilerleten, yapmayı sevdiğiniz bir egzersizi seçmeniz ideal olur.

4. Kol egzersizleri

Hayatınızı iyileştirecek bir diğer egzersiz türü kol egzersizleridir. Yalnızca iyi bir egzersiz türü olduğu için değil, aynı zamanda çok daha iyi görünmenizi sağlayacağı için. Sarkmayan güçlü kollar içinde bulunduğunuz vücuttan mutlu olmanızı sağlayacaktır.

Bunu başarmak için flex yapabilir veya ağırlık alıp, yalnızca kollarınızın üst kısmını değil, yanlarını ve üç başlı kasları da (triseps) çalıştıracak bir dizi egzersiz yapabilirsiniz.

5. Son egzersiz türü yoga

5 egzersiz türü

Yoga yalnızca hayatınızı iyileştirmekle kalmayacak aynı zamanda hayatınızda radikal değişiklikler yaratacak egzersiz türlerinden biridir. Esnekliğinizi artırır. Aynı zamanda nefes alıp vermenizin gelişmesini sağlar ve beyninizi dinlendirir.

Yoga seanslarının çoğunda meditasyon da yapılır. Meditasyon içinde bulunduğunuz anın daha çok farkına varmanıza, obsesif düşüncelerle başa çıkmanıza ve duygularınızı daha sağlıklı bir şekilde yönetmenize yardımcı olabilir. Hiç şüphesiz yoga harika bir seçenektir.

Bu aktivitelerden hangilerini halihazırda yapıyorsunuz? Hayatınızda bir değişim yarattılar mı? Bu saydıklarımızın dışında hayatınızı iyileştirebilecek daha pek çok egzersiz türü var.

Egzersizin sağlığınız için her zaman pozitif bir şey olduğunu unutmayın. Onu günlük rutininizin bir parçası haline getirerek işe başlayın.

İlginizi çekebilir ...
Kalori Yakmak İçin En İyi Spor Salonu Aletleri
Sağlığa bir adım
sayfasında okuyun Sağlığa bir adım
Kalori Yakmak İçin En İyi Spor Salonu Aletleri

Bu makalede, kalori yakmak için en iyi spor salonu aletlerine bir göz atacağız. En çok hangi spor salonu aletlerinin fayda sağlayacağına bakalım.


Tüm alıntı yapılan kaynaklar, kalitelerini, güvenilirliklerini, güncelliklerini ve geçerliliklerini sağlamak için ekibimiz tarafından derinlemesine incelendi. Bu makalenin bibliyografisi güvenilir ve akademik veya bilimsel doğruluğa sahip olarak kabul edildi.Bu yayının içeriği yalnızca bilgilendirme amaçlıdır. Hiçbir zaman bir uzmanın teşhislerini, tedavilerini veya tavsiyelerini kolaylaştırmaya veya onların yerini almaya hizmet edemezler. Herhangi bir şüpheniz varsa güvendiğiniz uzmanınıza danışın ve herhangi bir işleme başlamadan önce onayını alın.