Kilo Vermek İçin Başvurabileceğiniz En Hızlı 4 Yöntem

· 1 Ağustos, 2018
Kilo vermek ve verdiğiniz kiloları tekrar almamak için egzersiz yapmalı, diyetin yerine istikrarlı bir şekilde devam edeceğiniz sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.

Daha önce kaç kez kilo vermeyi deneyip başarısız oldunuz? Sürekli tekrar tekrar deneyip yine de başarısız olma sebebinizin ne olduğunu belirlediniz mi?

Bugün size hızla kilo vermenize yardımcı olacak kolay ve eğlenceli seçeneklerden bahsedeceğiz.

Bize inanmıyor musunuz?

Okumaya devam edin, tüm tavsiyeleri bugünden başlayarak uygulayabilirsiniz.

1. Diyet yapmayı bırakın

çeşitli sebzeler

Diyete girmeye karar vermenin ve bunun için bir başlangıç tarihi belirlemenin neden sorun olduğunu biliyor musunuz?

Diyeti zorlu bir ceza olarak görmeye başlarsınız. Sonra da tek düşünebildiğiniz şey diyetin ne zaman biteceği olur.

Bunun yerine biraz zaman ayırıp sağlıklı yeme alışkanlıkları ve bunların vücudunuza etkileri hakkında bir şeyler öğrenmeniz daha iyi olur. Bu seçtiğiniz yiyeceklerin neler yaptığını anlamanıza yardımcı olacaktır. Böylece size zarar verenlerden kaçınmak kolaylaşacaktır.

Bunun yanında sizin için uygun olan porsiyon miktarlarını öğrenmeniz de önemli.

İnsanlar diyette olunca sadece salata ve sebze yemelerinin gerekeceğini düşünmeye yatkınlar. Ancak iyi düşünülmüş ve kişinin ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmış bir diyet tüm besin gruplarını içerecek ve zaman zaman masum suçlar da işleyebileceksiniz.

Eğer yiyeceklerin ne gibi etkiler yaptığını bilmiyorsanız veya sizin için doğru olan yiyeceklerin neler olduğu hakkında şüpheleriniz varsa bir beslenme uzmanına danışın. O, size ihtiyacınız olan her şeyi açıklayacaktır.

Bunu da okuyun: Kilo Vermenize Yardımcı Olacak 5 İçecek

2. Tüm vücudunuzu kapsayan egzersizler yapın

havuzda yüzen kadın

Kilo vermeyi düşündüğünüzde daha çok fark edilebilir bölgelerle ilgili endişeleriniz vardır. Bu yüzden insanlar genellikle belli bölgeleri çalıştırmayı hedefleyen egzersizleri tercih ederler. Eğer siz de onlardan biriyseniz rutininizi değiştirme zamanı geldi.

Vücutta daha fazla yağ biriktirmeye yatkın olan bölgeler vardır. Ancak tüm kas gruplarınızı eşit şekilde güçlendirmeniz önemlidir. Bu sayede:

  • Kalp atış hızınız hızlanmış biçimde kalır,
  • Kalp sağlığınız gelişir,
  • Kardiyo gücünüz artar.

Eğer günün farklı zamanlarında egzersiz yapacak kadar zamanınız yoksa, her günü yoğunluk seviyesi değişen farklı bir egzersiz türü için ayırmaya çalışın.

3. Dürüstçe yediklerinizin kaydını tutun

sebzeli tavuk

Eğer nerede yanlış yaptığınızı bilmiyorsanız veya yediklerinizin farkında değilseniz, kilo verme çabalarınızı bizzat sabote ettiğinizi fark etmek de zordur.

Bunu fark etmenin en iyi yolu yediklerinizi eksiksiz bir şekilde kaydetmektir.

Küçük bir ısırık olsa bile fark etmez. Ağzınıza attığınız her şeyi yazın. En az 4 hafta bunu yapmaya devam edin ve kayıtlarınızı gözden geçirin…

  • Hangi yiyecekleri daha sık tüketiyorsunuz?
  • Hangi yiyecekleri daha az tüketiyorsunuz?
  • Her gün en fazla hangi yiyecekleri yiyorsunuz?
  • Gün içinde ruh haliniz nasıl?
  • Canınız ne zaman sağlıksız yiyecekler yemek istiyor?

Bu bilgiler belli alışkanlıklarınızla savaşmanız veya onları teşvik etmeniz için size yardımcı olacak bir beslenme ve egzersiz planı hazırlamanızı sağlayacak.

Örneğin eğer öğleden sonraları canınız tatlı bir şeyler çektiği için veya depresif hissettiğiniz için kilo veremiyorsanız, o anları tatlı yemek yerine küçük bir egzersiz yaparak değerlendirebilirsiniz. Sonrasında da tatlı yemenin yerine geçecek bir smoothie içmenin keyfini çıkarabilirsiniz.

Bunu da okuyun: Kilo Vermek İçin Bu Vegan Diyetini Deneyin

4. Doğru miktarda uyuyun

uyuyan mutlu kadın

Herkes günde 6 ile 8 saat arası uyumamız gerektiğini bilir. Ancak çoğumuz bunu uygulamayız. Çok yoğun bir programınız varsa veya daha az uyumayı tercih ediyorsanız kilo vermek için yeterli süre dinlenmenin çok önemli olduğunu bilmelisiniz.

Yeterince uyumadığınızda iştah hormonu olan leptin üretilir. Bu yüzden gece ayakta olan insanların gereğinden fazla yemesi yaygın olarak rastlanan bir şeydir.

Bugünden itibaren uyku programınızı düzenleyin ve ona saygı duyun. Eğer sekiz saat uyuyamıyorsanız en azından kesintisiz bir şekilde 6 saat uyumaya çalışın.