Hızlı Şekilde Kilo Vermek İçin 4 Yöntem

Kilo vermek ve verdiğiniz kiloları tekrar almamak için egzersiz yapmalı ve sağlıklı beslenme alışkanlığı edinmelisiniz.
Hızlı Şekilde Kilo Vermek İçin 4 Yöntem
Karla Henríquez

tarafından incelendi ve onaylandı. Doktor Karla Henríquez.

Tarafından yazılmıştır Okairy Zuñiga

Son Güncelleme: 16 Eylül, 2022

Hızlı şekilde kilo vermek deyince sağlıksız diyetler aklınıza gelebilir. Ama endişelenmeyin! Bu yöntemlerle doğal ve sağlıklı bir şekilde üstelik kısa sürede sonuç alabileceksiniz!

Daha önce kaç kez kilo vermeyi deneyip başarısız oldunuz? Sürekli tekrar tekrar deneyip yine de başarısız olmanın nedenini belirlediniz mi?

Bugün size hızlı şekilde kilo vermek içini yardımcı olacak kolay ve eğlenceli seçeneklerden bahsedeceğiz.

Bize inanmıyor musunuz?

Okumaya devam edin ve tüm tavsiyelerimizi bugünden başlayarak uygulayın!

Hızlı şekilde kilo vermek için tavsiyeler

1. Diyet yapmayı bırakın

hızlı şekilde kilo vermek için sağlıklı beslenmek

Diyete girmeye karar vermenin ve bunun için bir başlangıç tarihi belirlemenin neden sorun olduğunu biliyor musunuz?

Böyle yaptığınızda diyeti bir ceza olarak görmeye başlarsınız. Sonra da tek düşünebildiğiniz şey diyetin ne zaman biteceği olur.

Bunun yerine biraz zaman ayırıp sağlıklı yeme alışkanlıkları ve bunların vücudunuza etkileri hakkında bir şeyler öğrenmeniz daha iyi olacaktır.

Bu seçtiğiniz yiyeceklerin neler yaptığını anlamanıza yardımcı olur. Böylece size zarar veren yiyeceklerden kaçınmak kolaylaşacaktır.

Bunun yanında sizin için uygun olan porsiyon miktarlarını öğrenmeniz de önemli.

İnsanlar diyet uygulamanın sadece salata ve sebze yemek anlamına geldiğini düşünmeye yatkın. Ancak iyi planlanmış ve kişinin ihtiyaçlarına göre özel olarak hazırlanmış bir diyet tüm besin gruplarını içerir ve zaman zaman kaçamaklara izin verir.

Eğer yiyeceklerin ne gibi etkiler yaptığını bilmiyorsanız veya sizin için doğru olan yiyeceklerin neler olduğu hakkında şüpheleriniz varsa bir beslenme uzmanına danışın. Size ihtiyacınız olan her şeyi açıklayacaktır.

2. Tüm vücudunuzu kapsayan egzersizler yapın

havuzda yüzen kadın

Kilo vermeyi düşündüğünüzde daha çok fark edilebilir bölgelerle ilgili endişeleriniz vardır. Bu yüzden insanlar genellikle belli bölgesini çalıştırmayı hedefleyen egzersizleri tercih ederler.

Eğer siz de onlardan biriyseniz rutininizi değiştirme zamanı geldi.

Vücutta daha fazla yağ biriktirmeye yatkın olan bölgeler vardır. Ancak tüm kas gruplarınızı eşit şekilde güçlendirmeniz önemlidir. Bu sayede:

  • Kalp atış hızınız hızlanmış biçimde kalır,
  • Kalp sağlığınız gelişir,
  • Kardiyo gücünüz artar.

Eğer günün farklı zamanlarında egzersiz yapacak kadar zamanınız yoksa, her günü yoğunluk seviyesi değişen farklı bir egzersiz türü için ayırmaya çalışın.

3. Dürüstçe yediklerinizin kaydını tutun

sebzeli tavuk

Eğer nerede yanlış yaptığınızı bilmiyorsanız veya yediklerinizin farkında değilseniz, kilo verme çabalarınızı bizzat sabote ettiğinizi fark etmek de zordur.

Bunu fark etmenin en iyi yolu yediklerinizi eksiksiz bir şekilde kaydetmektir.

Küçük bir ısırık olsa bile fark etmez. Ağzınıza attığınız her şeyi yazın. En az 4 hafta bunu yapmaya devam edin ve kayıtlarınızı gözden geçirin…

  • Hangi yiyecekleri daha sık tüketiyorsunuz?
  • Hangi yiyecekleri daha az tüketiyorsunuz?
  • Her gün en fazla hangi yiyecekleri yiyorsunuz?
  • Gün içinde ruh haliniz nasıl?
  • Canınız ne zaman sağlıksız yiyecekler yemek istiyor?

Bu bilgiler belli alışkanlıklarınızla savaşmanız veya onları teşvik etmeniz için size yardımcı olacak bir beslenme ve egzersiz planı hazırlamanızı sağlayacak.

Örneğin eğer öğleden sonraları canınız tatlı bir şeyler çektiği veya depresif hissettiğiniz için kilo veremiyorsanız, o anları tatlı yemek yerine küçük bir egzersiz yaparak değerlendirebilirsiniz.

Sonrasında da tatlının yerine geçecek bir smoothienin tadını çıkarabilirsiniz.

4. Uykunuzu alın

hızlı şekilde kilo vermek için yeterli uyku gerekli

Herkes günde 6 ile 8 saat arası uyumamız gerektiğini bilir. Ancak çoğumuz bunu uygulamıyoruz.

Çok yoğun bir programınız varsa veya daha az uyumayı tercih ediyorsanız kilo vermek için yeterli süre dinlenmenin çok önemli olduğunu bilmelisiniz.

Uyku eksikliği iştah hormonu olan leptin üretilir. Bu yüzden geceleri geç yattığınızda daha fazla yemek yersiniz. Dolayısıyla, uykusuzluk hızlı şekilde kilo vermek için çabalarınızı boşa çıkarır.

Bugünden itibaren uyku programınızı düzenleyin ve bu plana uyun. Eğer sekiz saat uyuyamıyorsanız en azından kesintisiz bir şekilde 6 saat uyumaya çalışın.


Bu metin yalnızca bilgilendirme amaçlı sunulmuştur ve bir profesyonelle görüşmeyi yerine geçmez. Şüpheleriniz varsa, uzmanınıza danışın.